Korona Gór Polski z dziećmi

W kwietniu 2018 roku nasza córka skończyła 7 lat, więc oficjalnie mogła rozpocząć zdobywanie Korony Gór Polski. Nie zastanawiając się zbyt długo postanowiłyśmy przystąpić do klubu zdobywców i wspólnie zdobyć to zaszczytne miano (edit: po 22 miesiącach zdobyłyśmy Koronę Gór Polski, jej zdobywanie rozpoczęłyśmy od Wysokiej w Pieninach w sierpniu 2018 roku, a zakończyłyśmy w czerwcu 2020 na Chełmcu w Górach Wałbrzyskich).


Korona Gór Polski została ustanowiona w 1997 roku, ci co pokuszą się o jej zdobycie muszą wdrapać się na 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w naszym kraju, pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m.

Jak przystąpić do klubu zdobywców Korony Gór Polski?
By przystąpić do klubu zdobywców Korony Gór Polski należy wypełnić elektroniczny formularz znajdujący się na klubowej stronie oraz uiścić jednorazową opłatę (w 2019 roku wynosiła ona 52 zł, z czego 35 zł to wpisowe, 5 zł to wydanie książeczki, a 12 zł to opłata za wysyłkę). Minimalny wiek przystąpienia do klubu to 7 lat.
Po przystąpieniu do klubu i po otrzymaniu książeczki można oficjalnie rozpocząć zdobywanie 28 koronnych szczytów. 


Wykaz 28 szczytów w Koronie Gór Polski wraz z opisami szlaków (każdy szczyt jest podlinkowany i kieruje do konkretnego wpisu):


ŁysicaSkrzyczne

Tarnica

Rysy

Kowadło
Rudawiec


Biskupia Kopa
Śnieżka

Ślęża
Orlica
Szczeliniec Wielki
Wielka Sowa


Jak dokumentować zdobycie poszczególnych szczytów?
Każdy z koronnych szczytów ma swoją stronę w książeczce. Zdobycie każdego z nich musi być potwierdzone fotografią zrobioną na szczycie oraz pieczęcią. Na niektórych koronnych szczytach takich jak: Mogielica, Wysoka, Skopiec, Kłodzka Góra, Lackowa, Chełmiec, Śnieżka, Śnieżnik, Rudawiec, Wielka Sowa, Kowadło, Skalnik, Biskupia Kopa znajdują się pieczątki klubowe. Jeśli takiej pieczęci klubowej na danym szczycie nie ma, to potwierdzeniem może być pieczęć schroniska, placówki, firmy mającej siedzibę w pobliżu szczytu. Listę miejsc, gdzie można potwierdzić zdobycie danego szczytu, można znaleźć tutaj.

Co należy zrobić gdy zdobędziemy 28 szczytów?
Należy wydrukować wniosek o nadanie godności Zdobywcy Korony gór Polski i wraz z dwoma legitymacyjnymi zdjęciami przesłać na adres Klubu. Potem należy udać się osobiście na spotkanie z Lożą zdobywców, która nadaje miano zdobywcy korony gór Polski. W tym celu warto śledzić aktualności na klubowej stronie i sprawdzać terminy posiedzenia Loży Zdobywców. Jeżeli dany termin jest dla nas odpowiedni, wystarczy mailowo potwierdzić obecność, dokonać wpłaty w wysokości 33 zł na Insygnia Zdobywcy (legitymacja, dyplom oraz odznaka Zdobywcy), a następnie stawić się na spotkaniu.

Dlaczego zdobywamy Koronę gór Polski?
Powód jest jeden i to bardzo prosty, dzięki Koronie gór Polski mamy zdecydowanie większą motywację na to, by wyruszyć w mniej znane dla nas góry i to nas bardzo cieszy. W głowie powoli układamy już plany przyszłych wędrówek i mamy nadzieję, że jesienna aura będzie dla nas łaskawa.

A więc do zobaczenia na szlaku !
Rodzinnie Dookoła Świata 

2 komentarze:

  1. Swietna inicjatywa i pomysl! Moze i ja i moja rodzina sie zmotywujemy, bo gory sa dla nas wciaz nieodkryte.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej zachęcamy! To naprawdę świetna przygoda i idealny sposób na to, by poznać polskie góry 🤩 My w przyszłym roku rozpoczniemy zdobywanie Korony po raz drugi 😊 Pozdrawiamy!

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger