5 pomysłów na majowy weekend z dziećmi

W tym roku po raz kolejny mamy szansę na naprawdę długi, majowy weekend. Wystarczy wziąć tylko 3 dni urlopu, a będziemy mogli cieszyć się aż z 9 dni wolnych :-) Warto ten czas wykorzystać na rodzinną podróż :-) My majowy weekend będziemy spędzać w Holandii, zanim jednak to nastąpi, przedstawiamy Wam listę miejsc, które wręcz idealnie nadają się na majówkę i co najważniejsze można w te miejsca dojechać samochodem. 


Czeska Szwajcaria i Praga

Pierwsza z naszych propozycji znajduje się u naszych czeskich sąsiadów i jest nią przepiękny Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Parku jest Pravcicka Brama, imponujących rozmiarów łuk skalny, który najlepiej podziwiać ze znajdujących się nad schroniskiem tarasów. Początek szlaku prowadzącego pod Bramę zaczyna się w miejscowości Hrensko, szlak nie jest trudny, nie jest też długi, czas przejścia nie powinien nam zająć więcej niż godzinę. Według nas trasa idealnie nadaje się na wędrówkę z dziećmi. Pravcicka Brama może być celem samym w sobie, wówczas do Hrenska wracamy dokładnie tym samym szlakiem, a możemy pokusić się o wydłużenie wędrówki i pójść dalej w stronę Dzikiego Wąwozu oraz Wąwozu Edmunda, wówczas czekają nas dwie przeprawy tratwami. 

Dokładniejszy opis szlaku biegnącego do Pravcickiej Bramy ----------------------------------->  tutajBędąc w okolicach Czeskiej Szwajcarii warto wybrać się na city break do Pragi. Czeska stolica ma naprawdę wiele do zaoferowanie, zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Hradczańskiego Wzgórza, gdzie znajduje się zamek oraz przepiękna Katedra Świętego Wita. Następnie przez Most Karola możemy przedostać się na drugą stronę rzeki i udać się w stronę przepięknego praskiego rynku. Auto można zaparkować na jednym z parkingów P+R, a do centrum miasta dojechać metrem.

Co warto zobaczyć w Pradze?  ------------------------------------------------------------------------->  tutajCzeskie Skalne miasta

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić również znajduje się w Czechach. Mowa o Skalnych Miastach, czyli Adrszpasko- Teplickich Skałach. Do Skalnych Miast można wybrać się podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej i właśnie na takie rozwiązanie my zdecydowaliśmy się w 2017 roku. Każde ze Skalnych Miast można odwiedzić oddzielnie, a można też zatoczyć pętlę i odwiedzić oba jednego dnia. Wędrówka przez Skalne Miasta nie należy do trudnych, szlak jest dobrze oznaczony i bardzo widokowy, decydując się jednak na zrobienie pętli, musimy liczyć się z tym, że szlak jest długi i z pewnością wędrówka zajmie nam kilka godzin. Dokładniejszy opis szlaku biegnącego przez Skalne Miasta  ------------------------------------>  tutaj
Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? -----------------------------------------------------------> tutaj

Morawski Kras i Ołomuniec

Tak się akurat złożyło, że kolejna nasza propozycja na majówkę, Morawski Kras i Ołomuniec, również znajdują się w Czechach. Odkryliśmy te miejsca w zeszłym roku i z pewnością jeszcze tam kiedyś wrócimy. Morawski Kras to jeden z najpiękniejszych regionów krasowych w Europie Środkowej, składa się na niego 1100 jaskiń, z czego pięć zostało udostępnionych dla zwiedzających: jaskinia Punkevni z Przepaścią Macocha, jaskinia Katarzyńska, jaskinia Balcarka, jaskinie sloupsko- szoszuwskie oraz jaskinia Vypustek. Nam udało się odwiedzić dwie, najpopularniejszą Jaskinię Punkevni z imponującą Przepaścią Macochy oraz Jaskinię Balcarka. Morawski Kras znajduje się w pobliżu Brna, więc wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem stolicy Moraw. My jednak zamiast Brna wybraliśmy dużo mniej znany Ołomuniec, który totalnie skradł nasze serca i to właśnie Ołomuniec proponujemy odwiedzić. 

Dokładniejszy opis Jaskini Punkevni i Przepaści Macocha  ------------------------------------>  tutaj
Dokładniejszy opis Jaskini Balcarka  ----------------------------------------------------------------> tutaj
Co warto zobaczyć w Ołomuńcu------------ ----------------------------------------------------------> tutaj

Saksonia i Szwajcaria Saksońska 

Dysponując kilkoma dniami wolnymi warto wybrać się do Saksonii, która znajduje się w Niemczech. Region ten zaczyna się zaraz za granicą polsko- niemiecką. Zwiedzanie Saksonii najlepiej rozpocząć od odwiedzenia Drezna. Miasto zachwyca swoją architekturą i pięknym położeniem nad rzeką Łabą. Będąc w Dreźnie warto udać się do Moritzburga, gdzie znajduje się przepiękny barokowy pałac, do Miśni, która słynie z produkcji porcelany, a także do Konigstein, nad którym góruje imponująca twierdza Konigstein. Miłośnicy pięknych widoków i wędrówek koniecznie powinni udać się do Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. My pokochaliśmy tamtejsze szlaki od pierwszego wejrzenia i bardzo żałowaliśmy, że nie dysponujemy jeszcze kilkoma dodatkowymi dniami, które moglibyśmy tam spędzić. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Szwajcarii Saksońskiej jest kamienny most Bastei. My jednak polecamy nie ograniczać się tylko do spaceru po moście. Koniecznie udajmy się na znajdujący się nieopodal szlak prowadzący przez wąwóz Schwedenlöcher. Bardzo przyjemną i niesamowicie widokową wędrówkę zagwarantuje nam także szlak prowadzący do Skał Schrammsteine. Ten szlak ma w sobie wszystko co najlepsze, cudne panoramy, pnące się ostro do góry drabinki i wąskie korytarze biegnące pomiędzy skałami. 
 Zwiedzanie Drezna  ---------------------------------------------------------------------------------------> tutaj
Pałac w Moritzburgu  ------------------------------------------------------------------------------------> tutaj
Twierdza Konigstein -------------------------------------------------------------------------------------> tutaj
Dokładniejszy opis Bastei i Schwedenlocher --------------------------------------------------------> tutaj
Dokładniejszy opis szlaku prowadzącego do skał Schrammsteine -----------------------------> tutaj

Toskania

Ostatnia nasza propozycja na długi, majowy weekend to włoska Toskania, położona od granic naszego kraju najdalej, ale warta każdego pokonanego kilometra. W Toskanii czekają na nas nie tylko przepiękne miasta, takie jak Florencja, San Gimignano, Siena, Pienza czy Volterra. W Toskanii możemy liczyć również na bajeczne, wręcz pocztówkowe widoki. Te najpiękniejsze można spotkać w regionie zwanym Val d'Orcia. Toskanię doceniają nie tylko rzesze turystów, ale także świat kina. W Toskanii było kręconych wiele filmów, między innymi "Pod słońcem Toskanii", czy też "Gladiator". Fani tego drugiego hitu mogą pokonać tę samą drogę, którą pokonał Maximus w ostatniej z filmowych scen. Wybierając się z Florencji do Sieny koniecznie wybierzcie drogę SS222, zwaną Via Chiantigiana, ta przejażdżka bogata w malownicze widoki z pewnością na długo zapadnie w Waszej pamięci !

Zwiedzanie Florencji  ------------------------------------------------------------------------------------> tutaj
Drogą Chianti prosto do Sieny  ------------------------------------------------------------------------> tutaj
Pienza i piękna Val d'Orcia -------------------------- --------------------------------------------------> tutaj
San Gimignano --------------------------------------------------------------------------------------------> tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger