Saksonia z dziećmi- Twierdza Königstein

Już na etapie planowania naszego pobytu w Saksonii wiedzieliśmy, że nie ma najmniejszych szans na to byśmy dotarli do tych wszystkich niesamowitych miejsc, które w tej części Niemiec warto odkryć. W końcu zdecydowaliśmy, że ograniczamy zwiedzanie miast, co przy podróżowaniu z dziećmi wydawało nam się najbardziej rozsądne, a skupiamy się na podziwianiu krajobrazów. Dlatego też na naszej liście nie mogło zabraknąć Twierdzy Königstein, która zapewnia aż nadmiar zapierających dech w piersiach widoków. 


Do Twierdzy Königstein wybraliśmy się z Drezna autem, do przejechania mieliśmy niecałe 40 kilometrów. Samochód zostawiliśmy na dużym, wielopoziomowym parkingu "Parkhaus Festung Königstein", gdzie pomyślano o rodzicach z dziećmi i wyznaczono dla nich specjalną strefę parkowania, dzięki czemu nie mieliśmy problemów z poruszaniem się po parkingu wózkiem. Doceniliśmy również to, że tuż przy wyjściu znajduje się informacja turystyczna, toalety, sklepik z pamiątkami  oraz niewielki punkt gastronomiczny. Parking oddalony jest od Twierdzy o około 600 metrów, które można pokonać pieszo, bądź skorzystać z kursującej w sezonie ciuchci. Opłata za parkowanie uzależniona jest od czasu jaki na nim spędzimy, a płatność odbywa się przed wyjazdem. W 2018 roku ceny kształtowały się to następująco:
* 30 minut za darmo
* do 4 godzin 5,50 €
* 5 godzin 6,50 €
* Bilet jednodniowy 7,50 €

Aktualne cennik można znaleźć tutaj.

My pod Twierdzę postanowiliśmy oczywiście iść pieszo, a naszego najmłodszego zabraliśmy w wózku. Drogę do góry pokonaliśmy w około 10 minut, a wózek prowadziliśmy wygodnie po asfalcie. Gdy tylko dotarliśmy pod mury Twierdzy od razu dopadł nas jej ogrom, wrażenie to utrzymało się i później, gdy wkroczyliśmy na dziedziniec.
Wstęp do Twierdzy Königstein jest odpłatny, 10 kosztuje bilet normalny, 7€ bilet ulgowy, bądź 25€ bilet rodzinny dla dwóch osób dorosłych i maksymalnie 4 dzieci do 16 roku życia. W sezonie zimowym bilety są trochę tańsze. Posiadacze karty schlösserlandKARTE mają wstęp darmowy. 

Jedna z bram prowadząca na dziedziniec
By dostać się na dziedziniec można wjechać na szczyt Twierdzy windą (bardzo wygodna opcja dla posiadaczy wózków), albo wejść o własnych siłach. My wybraliśmy rozwiązanie drugie, a z windy skorzystaliśmy dopiero podczas opuszczania Twierdzy. 


Nasze zwiedzanie Twierdzy rozpoczęliśmy od Zamku Magdaleny, gdzie w pierwszej kolejności zeszliśmy po kamiennej rampie do piwnicy, w której kiedyś przechowywano wino oraz piwo, a potem na wystawę obrazów, która kryła się na piętrze. Następnie skierowaliśmy się do Domu Komendanta, gdzie znajduje się bardzo ciekawa, interaktywna wystawa prezentująca 800-letnią historię Königstein. Ekspozycja ta przypadnie do gustu z pewnością nie jednemu dziecku, nasza córa była zachwycona. Spacerując dalej znaleźliśmy się jeszcze w Domu studziennym, gdzie umieszczona została, głęboka na 152,5 metra, studnia oraz do Starej zbrojowni, w której mogliśmy zobaczyć między innymi strzelby pochodzące z XVI i XVII wieku.

Magazyn żywnościowy w Zamku Magdaleny

Wystawa w  Domu Komendanta
Największą jednak przyjemnością był dla nas spacer po obronnych murach, z których mogliśmy podziwiać przepiękną Szwajcarię Saksońską, Rudawy oraz wijącą się, 247 metrów poniżej, Łabę. Widoki były tak zachwycające, że powoli, nigdzie się nie śpiesząc szliśmy przed siebie, zatrzymując się na dłużej przy każdym punkcie widokowym. 


Lilienstein

Wieża Głodu
Zamek Fryderyka
Wieża wartownicza
Batterie George'a

Spacer po murach zajął nam dwie godziny, łącznie w Twierdzy Königstein spędziliśmy prawie pięć godzin, a można zdecydowanie więcej. Ci, którzy czują niedosyt i uważają, że nie udało im się zobaczyć wszystkiego, mogą w przeciągu 7 dni odwiedzić Twierdzę ponownie, wystarczy w sklepie z pamiątkami w Starych Koszarach zarejestrować się i odebrać darmową wejściówkę. 


Twierdzę Königstein opuściliśmy zjeżdżając windą w dół, damska część ekipy skorzystała z windy panoramicznej, a męska ze zwykłej, z racji tego, że do panoramicznej nie można wjeżdżać wózkami. Nie był to jednak koniec atrakcji na ten dzień, gdyż zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad w malowniczej i spokojnej Pirnie. 


Panoramiczna winda
Pirna


Twierdza Königstein wywarła na nas niesamowite wrażenie. Obiekt jest olbrzymi i imponujący. Spoglądając na niego z dołu, nie dziwi wcale fakt, że Twierdza nigdy nie została zdobyta. Śmiało można pokusić się również o stwierdzenie, że Twierdza Königstein to jeden z najwspanialszych saksońskich zabytków.

Cenne wskazówki:
* Twierdza Königstein jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok, od kwietnia do października w godzinach od 9:00 do 18:00, a w miesiącach zimowych od listopada do marca w godzinach od 9:00 do 17:00.
* przy kasach znajduje się plan Twierdzy z krótkimi objaśnieniami, także w języku polskim
* na wielu wystawach znajdują się plansze opisujące odwiedzane miejsce w języku polskim
* dla dzieci przygotowano grę detektywistyczną "Wielka Twierdza dla małych odkrywców"
* na terenie Twierdzy znajduje się pokój dla mamy i dziecka z przewijakami i krzesłami
* widna panoramiczna nie jest dostępna dla wózków

Pozostałe wpisy dotyczące Saksonii:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger