San Gimignano miasto wież, czyli w podróży przez Toskanię

Są takie miejsca na świecie, które od zawsze chcieliśmy odwiedzić, zobaczyć je na własne oczy, poczuć ich klimat oraz zrobić tam swoje własne zdjęcia. Takim właśnie miejscem było dla nas San Gimignano, więc nie mogło go zabraknąć podczas naszego małego tournee po Toskanii. Spędziliśmy w nim zaledwie 3 godziny, dziś już wiemy, że to zdecydowanie za mało, by poczuć jego atmosferę całym sobą, ale wystarczająco dużo, by się w nim zakochać i zapragnąć tu jeszcze powrócić, na dłużej.

Wieże San Gimignano
San Gimignano oddalone jest od Sieny o około 40 kilometrów, już z daleka rzuciły się nam w oczy jego kamienne wieże, które górują nad całym miasteczkiem, niegdyś było ich 70, do dziś zachowało się tylko 14, ale i tak są one najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. 
San Gimignano to cudowny przykład typowego, włoskiego miasteczka, jego średniowieczny charakter można zauważyć niemal na każdym kroku. Spacer wąskimi uliczkami, wśród zabytkowych kamienic sprawił nam olbrzymią przyjemność.


Via San GiovanniSerce tej malowniczej miejscowości mieści się przy dwóch, sąsiadujących ze sobą placach, Piazza della Cisterna oraz Piazza del Duomo. Przy Piazza della Cisterna działa słynna lodziarnia Dondoli, która dwukrotnie została wybrana najlepszą lodziarnią na świecie, po takiej rekomendacji oczywiście musieliśmy skosztować tych słynnych lodów. Wybór smaków przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, a lody były bardzo dobre, aczkolwiek wcale nie uważamy, że najlepsze ;-) Po środku placu stoi zabytkowa studnia, którą wybraliśmy jako miejsce naszego odpoczynku, a plac otaczają przepiękne kamienice. Naszą uwagę przykuł także Arco dei Becci, pozostałości po najstarszych fortyfikacjach, które znajdują się tuż obok Piazza della Cisterna. 

Piazza della Cisterna


Po lewej Arco dei Becci
Przy Piazza del Duomo mieści się między innymi Palazzo del Podesta, nad gmachem którego góruje 51-metrowa wieża La Rognosa, Palazzo Comunale ze swoją wieżą Torre Grossa (54 metry wysokości) oraz zbudowana w stylu romańskim kolegiata Najświętszej Marii Panny. Na szczycie Torre Grossa znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać miasteczko i okolicę, niestety nie udało nam się tam wejść.  

Piazza del Duomo
Kościół Najświętszej Marii Panny
Palazzo del Podesta
Olbrzymim plusem San Gimignano jest to, że miasteczko nie jest duże, więc udało nam się zwiedzić je w całości. Tak naprawdę wystarczy iść wzdłuż dwóch głównych ulic Via San Giovanni i Via San Matteo, a nie pominiemy najważniejszych atrakcji. Warto jednak odbić gdzieś w bok, i pospacerować prawie opustoszałymi drogami.

Via San Matteo


Poza tym schodząc z głównej trasy można odkryć naprawdę coś niesamowitego, na przykład bajeczne widoki na dolinę Val d'Else. San Gimignano cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, mimo tak dużej popularności wciąż zachowało swój niepowtarzalny klimat i nie uległo tandecie. Wszystkie znajdujące się tu sklepiki, restauracje oraz kawiarnie są bardzo gustownie wkomponowane w otoczenie miasta. Tutaj nic nie jest nachalne, nic nie kuje po oczach, wręcz przeciwnie wszytko idealnie ze sobą współgra. Miasteczko jest niewielkie, ale bardzo malownicze i przyjemne, więc czas spędzony w nim na pewno będzie udany

Cenne wskazówki
* Parking Montemaggio- znajduje się bardzo blisko głównego wejścia na teren miasteczka, gdy podjechaliśmy pod szlabany parking był pełen, jednak warto ustawić się w kolejce, gdyż sytuacja na parkingu jest bardzo dynamiczna i miejsca wciąż się zwalniają. Cena postoju to 2 euro za godzinę, maksymalnie 20 euro za cały dzień.
* Słynna lodziarna Dondoli znajduje się przy Piazza della Cisterna
* Na szczycie wieży Torre Grosso znajduje się punkt widokowy
* Ciekawostka dotycząca wież: nad San Gimignano góruje obecnie 14 z ponad 70 wież. Skąd wziął się pomysł na ich budowanie? A no stąd, że w miasteczku, w okresie jego największej świetności, osiedlały się bogate rody rycerskie. Każdy z tych rodów był bardzo ambitny i chcąc pokazać wszystkim dookoła swoje bogactwo i potęgę, budował nad swoim domostwem wieżę, im była ona wyższa, tym właściciel był bogatszy i miał większe aspiracje. Wieże te pełniły także funkcję obronną, gdyż wśród tak zawziętych rodów często dochodziło do zamieszek.

Pozostałe wpisy dotyczące Toskanii
* Toskania- informacje ogólne
* Toskania- zakochani we Florencji
* Toskania- drogą Chianti prosto do Sieny
* Toskania- Pienza i napiękniejsze kadry Val d'Orcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger