Czeska Szwajcaria z dziećmi- Pravčická Brána

Mimo, że w Szwajcarii Saksońskiej byliśmy tylko 3 dni, to z góry założyliśmy że jeden z nich poświęcimy na wypad do Czech, a konkretnie do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Naszym celem była Pravčická Brána, największy w Europie naturalny łuk skalny, który stał się symbolem regionu i który po prostu musieliśmy zobaczyć na własne oczy.

Pravčicka Brána, widok z galeryjek powyżej schroniska
Informacje praktyczne
Z Bad Schandau, w którym się zatrzymaliśmy podczas naszego pobytu w Szwajcarii Saksońskiej, do Hřenska, gdzie rozpoczynał się interesujący nas szlak, wybraliśmy się samochodem, do pokonania mieliśmy trochę ponad 10 kilometrów. Auto zostawiliśmy na dużym parkingu, który znajduje się przy drodze biegnącej z Hřenska do Mezni Louka. By na niego dotrzeć najlepiej po wjechaniu do miasteczka wyglądać znaków, które kierują na parking Pravčická Brána. Parking jest płatny, opłatę w wysokości 120Kc/6€ wnieśliśmy u obługi, a w zamian otrzymaliśmy mapkę z zaznaczonymi szlakami. Odradzamy pozostawianie auta poza wyznaczonymi miejscami, gdyż grozi to bardzo wysokimi mandatami. 

Mapa szlaków przy parkingu w Hrensku

Hřensko Parking (czerwony szlak)- Rozejście szlaków Tri Prameny (czerwony szlak)-  Pravčická Brána-  Tri Prameny- Hřensko Parking

Na szlak w kierunku Pravčickiej Brány wyruszyliśmy z parkingu. Początkowo, do rozejścia szlaków "Tri Prameny", szliśmy wzdłuż asfaltowej drogi. Jeśli akurat będzie taka możliwość, to odcinek ten można pokonać autobusem i naszym zdaniem warto to zrobić, zwłaszcza gdy idziemy z dziećmi. Zgodnie ze szlakowskazem umieszczonym na Tri Prameny, do celu mieliśmy tylko 2 kilometry, czyli około 45 minut marszu.Czerwony szlak, którym podążaliśmy, wkroczył do lasu. Ścieżka była szeroka oraz wygodna i z każdym krokiem robiła się coraz ciekawsza. Mniej więcej w połowie drogi zaczęły pojawiać się olbrzymie bloki skalne, które towarzyszyły nam już do samego końca i urozmaicały mijany przez nas krajobraz.Po pokonaniu ostatnich zakosów, znaleźliśmy się u celu. Naszym oczom ukazała się Pravčická Brána oraz przepiękny budynek, zwany Sokolim Gniazdem. Niegdyś pełnił on rolę letniego pałacyku, obecnie znajduje się w nim restauracja. Wejście na teren obiektu jest płatne (75Kc/3€- bilet normalny, 25Kc/1€- bilet ulgowy) i możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że naprawdę warto te pieniądze wydać. Po pierwsze dlatego, że tylko po wejściu na teren schroniska mamy okazję przyjrzeć się z bliska skalnej bramie, a nawet możemy pod nią stanąć, a po drugie i to jest najważniejsze, to jest jedyny sposób na to, by wdrapać się na znajdujące się powyżej schroniska galeryjki, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Widok na Różową Górę, najwyższy szczyt Czeskiej Szwajcarii

Z galeryjek można też zobaczyć ten najpiękniejszy widok na Pravčicką Bránę, który z pewnością znajduje się w nie jednym przewodniku.  


Drogę powrotną do Hřenska można pokonać wracając dokładnie tym samym szlakiem, bądź można pokusić się o dalszy spacer. Wówczas z Pravcickiej Brany, czerwonym szlakiem, kierujemy się do miejscowości Mezni Louka, po drodze przechodząc przez Ścieżkę Gabrieli, a stamtąd można iść jeszcze dalej, w stronę Dzikiego Wąwozu oraz Wąwozu Edmunda. 
My, ze względu na naszego najmłodszego i dosyć upalny dzień, do Hřenska wróciliśmy dokładnie tym samym szlakiem. Cała nasza wyprawa, z uwzględnieniem postoju pod Pravčicką Bráną, zajęła nam 5 godzin. Opuszczając Czeską Szwajcarię znów poczuliśmy olbrzymi niedosyt, więc nie pozostaje nam nic innego jak kiedyś znów zaplanować wyjazd w te strony.

Cenne wskazówki:
* wybierając się do Pravčickiej Brány z Hřenska auto można zostawić na parkingu "Gorge Parking, Prebischtor Archway"
* Pravčická Brána jest dostępna dla zwiedzających tylko w określonych godzinach, w sezonie od kwietnia do października codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00, a od listopada do marca tylko od piątku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00.
* pomiędzy parkingiem, a rozejściem szlaków Tri Prameny kursuje miejski autobus
* szlak biegnący do Pravčickiej Brány jest szlakiem bardzo łatwym, bez najmniejszego problemu do pokonania przez dzieci
* u celu znajduje się restauracja oraz bufet serwujący ciepłe dania oraz napoje, a także sklepik z pamiątkami
* wejście na teren schroniska jest płatne (75Kc/3€- bilet normalny, 25Kc/1€- bilet ulgowy)

4 komentarze:

 1. A proszę powiedzieć, jak wyglądają ścieżki i szlaki? Zastanawiamy się czy spacerówka dałaby radę? Taka bardziej przystosowana w teren oczywiście? �� Czy są po drodze schody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie do Pravcickiej Bramy da się dojechać wózkiem, po drodze minęliśmy kilka takich osób. Ścieżka jest szeroka, miejscami pokryta kamieniami, ale przejezdna. Na pewno z wózkiem nie da się wejść na platformę widokową, ze względu na schody. Pozdrawiamy !

   Usuń
 2. Można placic karta juz przy samej bramie??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można, choć my płaciliśmy gotówką w eur bo czeskiej korony nie mieliśmy ;) Pozdrawiamy !

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger