Górska Odznaka Turystyczna W GÓRY

Ku naszej olbrzymiej radości coraz więcej rodziców decyduje się na górskie wyprawy w towarzystwie dzieci, próbuje zarażać swoje pociechy własnymi pasjami oraz miłością do gór. My naszą córkę po raz pierwszy zabraliśmy w góry gdy miała 3 miesiące, a synka gdy skończył 3 tygodnie. Wspólnie zdobywamy coraz to wyższe szczyty, a każda zdobyta wysokość, każdy pokonany wspólnie szlak to powód do świętowania :-) Gdy dowiedzieliśmy się o nowej odznace GOT "W góry", od razu pomyśleliśmy, że to coś dla naszych dzieci, idealny sposób na to, by udokumentować ich osiągnięcia i to w naprawdę bardzo fajnej formie.


Górska Odznaka Turystyczna (GOT) 
O Górskiej Odznace Turystycznej wie chyba każdy, w końcu jest to najpopularniejsza górska odznaka, która została ustanowiona w 1935 roku przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, w celu promowania turystyki górskiej. Od 1950 roku nad przyznawaniem odznak czuwa Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Do 31.12.2015 roku o zdobywanie takiego odznaczenia można było się starać dopiero po ukończeniu siódmego roku życia. A co z młodszymi pociechami? Często przecież bywa tak, że na szlak wychodzą dużo młodsze dzieci i pokonują go samodzielnie. PTTK postanowiło wyjść na przeciw takim dzielnym piechurom i od 01.01.2016 roku wprowadziło nowe odznaki GOT "W góry", które przyznawane są dzieciom, które rozpoczęły 5 rok życia, a nie ukończyły jeszcze 7 lat.

Odznaka GOT "W góry" ma trzy stopnie:
* brązowy
* srebrny
* złoty
Jak rozpocząć zdobywanie odznaki GOT "w góry"
By rozpocząć zdobywanie odznaki GOT "W góry" najlepiej w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w stworzoną do tego celu książeczkę. Książeczkę można zakupić między innymi w schroniskach, w punktach biletowych umieszczonych przy wejściu na szlak oraz w oddziałach PTTK.


Następnie uzupełniamy nasze dane osobowe oraz w sposób jak najbardziej rzetelny dokumentujemy w książeczce odbytą przez nas wycieczkę. Służą do tego specjalne strony "Ewidencja wycieczki do GOT", na których znajdują się takie rubryki jak:
* data odbycia wycieczki
* trasa wycieczki
* Nr grupy górskiej wg. reg. GOT
* Punktów wg. reg. GOT
* czy przewodnik był obecny
* podpis i numer legitymacji przewodnika turystyki górskiej


W rubryce "Czy przewodnik był obecny" my zawsze wpisujemy NIE, z racji tego, że po górach wędrujemy sami. Dlatego też bardzo ważne jest to, by każdą odbytą wycieczkę potwierdzić pieczątkami, które możemy znaleźć w mijanym po drodze schronisku, bądź w kasie biletowej przy wejściu na szlak. Trasę wycieczki, numer grupy górskiej oraz punkty opisujemy korzystając z mapy turystycznej, która nie tylko pokazuje pokonaną przez nas trasę, ale także przelicza punkty do GOT.Gdy nasze wycieczki z danego roku kalendarzowego są już opisane udajemy się z książeczką do terenowego oddziału PTTK, w którym następuje jej weryfikacja i przyznanie odznaki. W Krakowie taki oddział znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 6. Listę terenowych referatów GOT można znaleźć tutaj.
W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki GOT "W góry". Wycieczki zaliczane do GOT PTTK można odbywać przez cały rok kalendarzowy chyba, że warunki terenowe lub pogodowe ze względów bezpieczeństwa na to nie pozwalają.
By zdobyć poszczególne stopnie odznaki GOT "W góry"  należy zdobyć następującą ilość punktów:
- stopień brązowy 15 punktów
- stopień srebrny 30 punktów
- stopień złoty 45 punktów.
Należy też pamiętać o tym, że maksymalna norma zaliczana do GOT PTTK „W góry” na dziennej trasie wycieczkowej wynosi 15 punktów, nadwyżek uzyskanych punktów nie zalicza się na poczet zdobywania kolejnego stopnia odznaki. Ważne jest również to, że do punktacji nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczkach odbytych tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania wszystkich trzech stopni GOT PTTK „W góry”. Więcej szczegółów oraz informacje o pozostałych odznakach GOT można znaleźć w regulaminie GOT.


Nasza córa w tym roku miała ostatnią szansę na zdobycie GOT "W góry" w stopniu złotym i oczywiście zdobyła ją. Poprzednie dwie odznaki w stopniu srebrnym i brązowym ozdabiają już jej plecak i są olbrzymim powodem do dumy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger