Sycylia z dziećmi- Noto

W 2002 roku wpisane na listę UNESCO, uważane za jedno z piękniejszych, barokowych miasteczek Sycylii, przykuwa uwagę szerokimi schodami oraz pięknymi budynkami w kolorze miodu. Takie właśnie jest Noto, które przez miejscowych nazywane jest "Il giardino di pietra", czyli kamiennym ogrodem. 

Cudne Noto w barwach miodu uchwycone z tarasu widokowego w kościele Santa Chiara
Na zwiedzanie Noto wybraliśmy się już następnego dnia po przylocie na Sycylię. Z Calabernardo do Noto mieliśmy zaledwie 15 minut autem. Samochód zaparkowaliśmy wzdłuż ulicy, niedaleko Statua di San Corrado. Stąd dosłownie kilka kroków dzieliło nas od głównej ulicy Noto, czyli Corso Vittorio Emanuele.

Noto
Idąc zacienioną alejką dotarliśmy do Porta Reale. To właśnie za tą okazałą bramą kryją się najpiękniejsze zabytki niewielkiego Noto. Zanim jednak wyruszyliśmy na podbój miasta, najpierw zahaczyliśmy o punkt informacji turystycznej, gdzie zgarnęliśmy bardzo przydatny plan miasta z zaznaczonymi i opisanymi najważniejszymi miejscami. Z planu miasta szybko zorientowaliśmy się, że Noto zdominowane jest przez kościoły, na naszym planie było zaznaczonych 20 budowli sakralnych. Nie zaglądaliśmy do każdej z nich, ale nie pominęliśmy tych najważniejszych.


Porta Reale


Pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy był kościół San Francesco. Zaraz po wejściu do jego wnętrza otrzymaliśmy plan świątyni. Już dawno temu przekonaliśmy się, że włoskie kościoły są po prostu imponujące i tym razem nie było inaczej. 

Kościół San Francesco
Corso Vittorio Emanuele
Następnie ruszyliśmy w stronę kościoła Santa Chiara, gdzie za 2 euro można wejść na taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasteczko. Oczywiście nie mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności.

Wnętrze kościoła Santa Chiara
Noto i okolice z tarasu widokowegoKolejnym naszym celem była katedra San Nicolo, która rzuca się w oczy już z daleka. Do wnętrza katedry prowadzą trzy kondygnacje szerokich schodów. Na przeciwko katedry znajduje się Palazzo Ducezio, w którym mieści się obecnie urząd miasta. Pałac został nazwany na cześć założyciela miasta. 

Palazzo Ducezio
Katedra San Nicolo
Kościół di San Carlo

Spacerując po Noto nie da się nie zauważyć, że miasto zbudowane zostało na zboczu wzniesienia, przez co uliczki znajdujące się po prawej stronie od Corso Vittorio Emanuele wnoszą się, a te po lewej łagodnie opadają w dół. Po drodze nie brakuje placów i otwartych przestrzeni nadających miastu wspaniałej przestronności. Na jednym z takich placów postanowiliśmy odpocząć. 
Po wznowieniu zwiedzania trafiliśmy jeszcze do kościoła San Domenico, na Piazzale XVI Maggio, gdzie znajduje się budynek teatru, a gdy dotarliśmy do końca głównej ulicy postanowiliśmy jeszcze powłóczyć się po bocznych uliczkach. Spacer po Noto zakończyliśmy przy Statua di San Corrado. Zwiedzanie miasta, z przerwą na obiad, zajęło nam 4 godziny. 

Fontanna d'Ercole

Piękny widok roztaczający się z pod Statua di San Corrado 
Noto bez wątpienia oczarowało nas swoim klimatem i pięknymi budynkami w odcieniach miodu. Miasteczko nie jest duże, a najważniejsze obiekty skupione są wzdłuż Corso Vittorio Emanuele, więc dysponując nawet ograniczonym czasem warto tutaj zajrzeć, a na pewno nie pożałujemy. 

Pozostałe wpisy dotyczące wschodniej Sycylii:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger