Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach, na które warto wybrać się z dziećmi

W Bieszczady po raz pierwszy wybraliśmy się wiosną 2016 roku i z miejsca przepadliśmy. Było dokładnie tak jak sobie tę część Polski wyobrażaliśmy, a nawet i lepiej. Podczas pierwszego pobytu w Bieszczadach skupiliśmy się na bieszczadzkich klasykach, była więc Tarnica, Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska oraz szlak na Krzemieniec przez Małą i Wielką Rawkę, był też mniej znany Dwernik Kamień. Trzy lata później ponownie udaliśmy się w Bieszczady, tym razem w powiększonym składzie. Podczas pobytu numer dwa wróciliśmy na Tarnicę, w ramach zdobywanej Korony Gór Polski oraz na Połoninę Wetlińską, odkryliśmy również nowe miejsca takie jak Szeroki Wierch, czy Bukowe Berdo. Pokusiliśmy się także o podziwianie Bieszczad z pozycji rowerowego siodełka, co zaowocowało niesamowitą przejażdżką przez trzy nieistniejące wsie, czyli Jaworzec, Łuh oraz Zawój. Jesienią 2022 roku pojechaliśmy w Bieszczady po raz trzeci i właśnie ten wyjazd skłonił nas do stworzenia naszej subiektywnej listy najpiękniejszych, bieszczadzkich szlaków. 

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

* Mała Rawka, Wielka Rawka i Krzemieniec z Przełęczy Wyżniańskiej

To zdecydowanie jedna z naszych najbardziej ulubionych bieszczadzkich tras. Rozpoczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej i początkowo prowadzi łagodnie drogą, w stronę Bacówki PTTK pod Małą Rawką, gdzie można nie tylko coś smacznego zjeść oraz napić się, ale także wbić pieczątki do książeczki GOT. Po minięciu Bacówki wędrówka nabiera charakteru, trzeba wspiąć się na Małą Rawkę. Szlak, znakowany na zielono, biegnie przez las i to stromo pod górę. Nagrodą za trud są jednak bajeczne widoki ze szczytu Małej Rawki. Dalsza część wędrówki, czyli odcinek pomiędzy Małą, a Wielką Rawką to sama przyjemność. Szlak koloru żółtego łagodnie prowadzi nas przed siebie oferując przepiękne widoki i to z każdej możliwej strony. Po dotarciu na Wielką Rawkę polecamy zrobić postój, a potem ruszyć w dalszą drogę na Krzemieniec. Choć szczyt jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków to warto się tutaj wybrać ze względu na trójstyk granic- polskiej, ukraińskiej i słowackiej. Na trójstyk granic dotrzemy trzymając się szlaku niebieskiego, który najpierw prowadzi w dół, a potem tuż przed szczytem ponownie, łagodnie pod górę. Powrót odbywa się tą samą drogą, ale gwarantujemy, że za sprawą bajecznych widoków nie będzie nudno. 

Parking: płatny, lokalizacja GPS: 49.125209, 22.591944
Opis trasy przez Małą Rawkę, Wielką Rawkę oraz Krzemieniec dostępny---------------------> tutaj

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Mała- Wielka-Rawka-z-dziećmi

Mała-Wielka-Rawka-z-dziećmi


* Bukowe Berdo z Mucznego

To kolejny szlak w Bieszczadach, który trafił na listę naszych ulubionych tras. O wyjątkowych walorach tego szlaku przekonaliśmy się dopiero za drugim podejściem. Po raz pierwszy na Bukowe Berdo wybraliśmy się w 2019 roku. Niestety wtedy spacerowaliśmy w chmurach, a widoczność była praktycznie zerowa. Dopiero za drugim razem, w 2022 roku, mogliśmy nacieszyć oczy pięknem tej trasy. By wyruszyć na Bukowe Berdo należy udać się do miejscowości Muczne, gdzie pod tamtejszym ośrodkiem wypoczynkowym Centrum Promocji Leśnictwa można zaparkować auto. Początkowo szlak, koloru żółtego, biegnie łagodnie drogą, a potem wkracza do lasu i zaczyna podchodzić pod górę. Podejście kończy się dopiero na skrzyżowaniu szlaków żółtego z niebieskim, nie oznacza to jednak, że trasa jest bardzo forsująca, wręcz przeciwnie. Naszym zdaniem jest tylko jeden odcinek, gdzie to podejście jest bardziej strome, a przez to też bardziej odczuwalne. Po osiągnięciu skrzyżowania szlaków rozpoczyna się najprzyjemniejsza część wędrówki, czyli spacer niebieskim szlakiem, który doprowadza do Bukowego Berda. Zanim jednak tam dotrzemy, po drodze zdobędziemy jeszcze dwie niższe kulminacje, czyli Szołtynię oraz Połoninę Dźwiniacką. Choć ten etap wędrówki nie jest całkowicie pozbawiony podejść, to nie są one długie, a nagrodą za trud są oczywiście przepiękne widoki. Po zdobyciu Bukowego Berda, na którym można zrobić postój, co ułatwiają ustawione na szczycie ławeczki, można ruszyć dalej w stronę Tarnicy, bądź tym samym szlakiem wrócić do Mucznego. 

Parking: bezpłatny, lokalizacja GPS: 49.131157, 22.745345
Opis trasy z Mucznego na Bukowe Berdo dostępny---------------------> tutaj

Bukowe-Berdo-z-dziećmi

Bukowe-Berdo-z-dziećmi

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach


* Tarnica  z Wołosatego, powrót przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych

Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczadów i naszym zdaniem punkt obowiązkowy dla każdego kto wybiera się w to pasmo górskie. Na Tarnicę prowadzi kilka szlaków i każdy z nich jest pełen uroku. Nam szczególnie do gustu przypadł następujący wariant: start na Tarnicę z Wołosatego, a powrót przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych. Pomiędzy Ustrzykami, a Wołosatem w sezonie kursują busy, więc nie powinno być większego problemu z powrotem na parking. Trasa w tym wariancie jest dość długa, ale powyżej granicy lasu jest też niesamowicie widokowa, więc zdecydowanie warto podjąć wyzwanie. Szlak niebieski z Wołosatego na Tarnicę to najkrótsza opcja zdobycia szczytu. Początkowo prowadzi przez polanę, potem wkracza do lasu, gdzie rozpoczyna się podejście, które kończy się dopiero po osiągnięciu szczytu. Odcinek leśny nie jest zbyt atrakcyjny, ale potem robi się naprawdę przyjemni i widokowo. Sam wierzchołek Tarnicy jest również bardzo malowniczy, a znajdujące się na szczycie ławeczki pozwalają zorganizować dłuższy postój, do czego oczywiście zachęcamy. Dalszy etap wędrówki, czyli zejście do Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch to według nas sama przyjemność. Mniej więcej przez połowę trasy można cieszyć oczy rozległymi panoramami. Jedyny minusik jest taki, że miejscami szlak schodzi dość stromo w dół, więc ostrożnie trzeba stawiać kroki. Ostatni etap wędrówki to spacer przez las, który kończy się przy kasie do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Parking: płatny, lokalizacja GPS: 49.100109, 22.658845
Opis trasy na Tarnicę z Wołosatego, powrót przez Szeroki Wierch dostępny---------------------> tutaj

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Tarnica-z-dziećmi

Tarnica-z-dziećmi


* Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej

Połonina Caryńska, podobnie jak Połonina Wetlińska, czy Bukowe Berdo oferuje przepiękne widoki, a spacer połoniną to olbrzymia przyjemność. Na Połoninę Caryńską można wybrać się szlakiem czerwonym z Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych, bądź tak jak my szlakiem zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to najkrótsza z dostępnych opcji, ale wymagająca dobrej kondycji, bo w zasadzie od samego początku szlak pnie się ostro pod górę, plusem jest jednak to, że szybko odsłaniają się pierwsze widoki. Po osiągnięciu Połoniny Caryńskiej należy udać się w kierunku jej dwóch kulminacji, zarówno z jednego, jak i drugiego miejsca można podziwiać rozległe panoramy. 

Parking: płatny, lokalizacja GPS: 49.124949, 22.591599
Opis trasy na Połoninę Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej dostępny---------------------> tutaj

Połonina-Caryńska-z-dziećmi

Połonina-Caryńska-z-dziećmi

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach


* Połonina Wetlińska z Brzegów Górnych

Połonina Wetlińska to jeszcze jedno miejsce, którego będąc w Bieszczadach nie wolno pominąć. Najbardziej charakterystycznym punktem Połoniny Wetlińskiej jest schronisko Chatka Puchatka, które jesienią 2022 roku zostało ponownie otwarte po przebudowie. Nie jest to jednak wiodąca atrakcja, na Połoninę Wetlińską warto się wybrać przede wszystkim dla zachwycających widoków, a tych sporo można zobaczyć idąc na Połoninę Wetlińską czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych. Nie jest to łatwy szlak, od początku idzie się pod górę, miejscami to podejście jest strome, do tego szlak wiedzie lasem, co może być nużące, nie można jednak się zrażać. Gdy wreszcie dotrzemy do Połoniny, gdy znajdziemy się powyżej granicy lasu, robi się naprawdę bajecznie, nawet jeśli spaceruje się w chmurach. 

Parking: płatny, lokalizacja GPS: 49.141561, 22.568516
Opis trasy na Połoninę Wetlińską z Brzegów Górnych dostępny---------------------> tutaj

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Połonina-Wetlińska-z-dziećmi

Połonina-Wetlińska-z-dziećmi


* Połonina Wetlińska z Przełęczy Wyżna (Wyżnia)

Na Połoninę Wetlińską można udać się też z Przełęczy Wyżnia. Jest to najkrótszy szlak prowadzący na tę połoninę i podobnie jak ten z Brzegów Górnych, biegnie głównie lasem, pod górę. Naszym zdaniem podejście jest jednak dużo łagodniejsze, a i szlak wygodniejszy, tak więc tę trasę polecamy przede wszystkim rodzicom z dziećmi. Gdy szlak wyprowadza powyżej górnej granicy lasu, a następuje to mniej więcej na 20 minut przed schroniskiem, robi się bardzo widokowo i w takich pięknych okolicznościach dociera się do Chatki Puchatka. Za schroniskiem znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać kolejną porcję zachwycających widoków, a jeśli ktoś może sobie na to pozwolić to zdecydowanie warto pójść dalej, w kierunku Osadzkiego Wierchu. 

Parking: płatny, lokalizacja GPS: 49.140825, 22.548346
Opis trasy na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnia dostępny---------------------> tutaj

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach


* Smerek z Wetliny, Stare Sioło

Na Smerek mieliśmy ochotę wybrać się od dawna, odkąd po raz pierwszy pojechaliśmy w Bieszczady, ostatecznie jednak dotarliśmy tam dopiero za trzecim razem. Wybierając się na Smerek zdecydowaliśmy się na szlak żółty z Wetliny Stare Sioło i był to strzał w 10. Choć do Przełęczy Mieczysława Orłowicza trasa biegnie cały czas pod górę, przez las, jest naprawdę przyjemna i bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Nie ma tam stromych podejść, ścieżka jest wygodna, nie brakuje też momentów, gdzie nieco się wypłaszcza, więc według nas to idealna opcja na wędrówkę z dziećmi. Jej najprzyjemniejszy fragment rozpoczyna się po osiągnięciu Przełęczy Orłowicza. To właśnie od tego momentu, po sam Smerek, można podziwiać zapierające dech widoki. Nie inaczej jest na samym szczycie. Smerek oferuje naprawdę cudowne panoramy, a odpoczynek w tym miejscu ułatwiają znajdujące się tam ławeczki. Jeśli ktoś miałby ochotę ruszyć dalej to polecamy zejść kawałek szlakiem czerwonym w stronę Kalnicy. Ten odcinek jest również bardzo malowniczy, jednak ze względu na strome podejście nie polecamy tamtędy wchodzić, zwłaszcza w towarzystwie dzieci.

Parking: bezpłatny, lokalizacja GPS: 49.166523, 22.472787
Opis trasy na Smerek z Wetliny, Stare Siło dostępny---------------------> tutaj

Smerek-z-dziećmi

Smerek-z-dziećmi

Smerek-z-dziećmi

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach


* Tarnica z Bukowego Berda

Wiele osób planujących wybrać się na Tarnicę decyduje się wyruszyć na szczyt od strony Bukowego Berda i musimy przyznać, że jest to bardzo ładna trasa, choć dość wymagająca. Po zdobyciu Bukowego Berda, które jest po prostu fenomenalne, trzymając się niebieskich oznaczeń szlaku należy skierować się na Przełęcz pod Tarnicą. Zanim jednak tam dotrzemy, najpierw trzeba wejść na Krzemień, następnie dość stromo zejść na Przełęcz Goprowską, a następnie znów zmierzyć się z kolejnym podejściem, które najpierw doprowadza na Przełęcz, a kolejne na Tarnicę. Trasa jest jednak warta wysiłku, bo jest bardzo malownicza. Wędruje się cały czas otwartą przestrzenią, więc nic nie przysłania widoków. Nam ten odcinek bardzo się podobał.

Opis trasy na Tarnicę z Bukowego Berda dostępny---------------------> tutaj

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Tarnica-przez-Bukowe-Berdo


* Wieża widokowa na Jeleniowatym z Mucznego

Wieże widokowe mają to do siebie, że zawsze oferują niezapomniane widoki, nie inaczej jest w przypadku wieży widokowej na Jeleniowatym, na którą można wyruszyć z Mucznego. Nie ma tam szlaku turystycznego, ale jest poprowadzona ścieżka edukacyjna oznaczona kolorem czerwonym (biały kwadrat z ukośnym czerwonym paskiem). Szlak zaczyna się zaraz za ośrodkiem wypoczynkowym w Mucznem. Trasa jest dość krótka, prowadzi pod górę, przez piękny, bukowy las. Pod wieżę można dotrzeć w około 45 minut. Można więc wejście na wieżę połączyć z Bukowym Berdem, bądź wybrać się tam wieczorem na zachód słońca. Powrót odbywa się tą samą drogą, bądź można pójść dalej, w kierunku ruin leśniczówki Brenzberg i trzymając się cały czas ścieżki edukacyjnej wrócić do Mucznego.

Parking: bezpłatny, lokalizacja GPS: 49.131160, 22.745351
Opis trasy na wieżę widokową na Jeleniowatym dostępny---------------------> tutaj

Wieża-na-Jeleniowatym

Wieża-na-Jeleniowatym

Wieża-na-Jeleniowatym

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach


* Dwernik Kamień z Nasicznego

W naszym zestawieniu najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach nie mogło zabraknąć szlaku na Dwernik Kamień z Nasicznego. My tę trasę darzymy olbrzymim sentymentem, gdyż był to pierwszy szlak jaki rodzinnie pokonaliśmy w Bieszczadach. Trasa na Dwernik Kamień, choć wiedzie cały czas pod górę, nie jest bardzo wymagająca, nie jest też długa, a ze szczytu można oczywiście podziwiać malownicze, bieszczadzkie krajobrazy. 

Parking: bezpłatny, lokalizacja GPS: 49.181514, 22.603701
Opis trasy na Dwernik Kamień z Nasicznego dostępny---------------------> tutaj

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Najpiękniejsze-szlaki-w-Bieszczadach

Dwernik-Kamień-z-dzieckiem

Dwernik-Kamień-z-dzieckiem


Słowem podsumowania, nie mamy żadnych wątpliwości, że w Bieszczadach jest jeszcze mnóstwo innych, zachwycających szlaków, chociażby pętla z Wołosatego przez Halicz i Rozsypaniec, dlatego też powyższa lista z pewnością w przyszłości ulegnie zmianie.

2 komentarze:

  1. W Biesach praktycznie nie ma nieciekawych szlaków. Niektóre są mniej widokowe, ale za to zawierają liczniejsze ciekawostki, czy to historyczne, czy geologiczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, każdy szlak ma swój urok i swoje walory, dlatego tam tak przyjemnie spędza się czas

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger