Wieża widokowa na Jeleniowatym

Mająca 34 metry wysokości wieża widokowa na Jeleniowatym została oddana do użytkowania jesienią 2020 roku. Znajduje się w Mucznem i oferuje niezapomniane widoki na dolinę górnego Sanu, Bieszczady ukraińskie, Bukowe Berdo oraz Połoninę Caryńską i Wetlińską. 


Muczne, parking (ścieżka edukacyjna koloru czerwonego)- Wieża widokowa na Jeleniowatym (ścieżka edukacyjna koloru czerwonego)- Brenzberg ruiny leśniczówki (ścieżka edukacyjna koloru czerwonego)- Muczne, parking


Jak dotrzeć na wieżę widokową na Jeleniowatym?

Do wieży widokowej na Jeleniowatym prowadzi ścieżka edukacyjna koloru czerwonego (biały kwadrat z ukośną czerwoną linią). Najszybciej pod wieżę dotrzemy startując spod Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Można też wyruszyć z miejsca znajdującego się przy głównej drodze prowadzącej z Mucznego do Tarnawy Niżnej, w pierwszej kolejności docierając do ruin leśniczówki Brenzberg. Jest to opcja nieco dłuższa, ale naszym zdaniem dużo mniej wymagająca. 


Gdzie zaparkować samochód?

Auto najlepiej zaparkować na darmowym parkingu znajdującym się w pobliżu Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem (GPS: 49.131113, 22.745357). Parking jest duży, ale dość szybko zapełnia się z racji tego, że w Mucznem rozpoczyna się jeden z popularniejszych szlaków prowadzących na Bukowe Berdo. Opis trasy na wieżę widokową na Jeleniowatym

Szlak prowadzący na wieżę widokową na Jeleniowatym nie jest bardzo wymagający, nie jest też długi. Najkrótsza droga pod wieżę rozpoczyna się tuż za Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Ścieżka od samego początku pnie się pod górę, przez bukowy las, podejście jednak nie jest bardzo męczące i idąc nawet niezbyt szybkim tempem do wieży można dotrzeć w około 45 minut. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, ale może być ona okresowo zamykana, głównie ze względu na złe warunki atmosferyczne takie jak: silny wiatr, gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, czy burze. Przed wejściem na górną platformę warto zapoznać się z obowiązującym regulaminem.

Po zejściu z wieży na parking można wrócić tą samą drogą, bądź wydłużyć swój spacer i skierować się pod ruiny leśniczówki Brenzberg, gdzie w 1944 roku UPA zamordowała 74 Polaków. Szlak do ruin jest zupełnie niewymagający, biegnie łagodnie przed siebie. Dopiero po minięciu polany i ruin zaczyna schodzić bardziej stromo w dół, odcinek ten nie jest jednak długi. Ostatni etap wędrówki to powrót do Mucznego asfaltową drogą. 

My na wieżę widokową na Jeleniowatym wybraliśmy się z Mucznego z myślą o zachodzie słońca i choć nie był on zbyt spektakularny, bo słońce schowało się za fenowy wał, to widoki były naprawdę niesamowite, więc zdecydowanie warto tę wieżę uwzględnić w swoich planach. My z pewnością jeszcze na nią wrócimy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger