Bernina Express z dziećmi

Gdy kupiliśmy loty do Mediolanu i zdecydowaliśmy, że zatrzymamy się w Lecco nad jeziorem Como, w naszych głowach niemalże natychmiastowo narodził się pomysł, by z dziećmi wybrać się na przejażdżkę Bernina Express- słynnym, czerwonym pociągiem z panoramicznymi oknami, przez które można podziwiać alpejskie krajobrazy. Z Lecco do Tirano, gdzie swój początek/koniec ma Bernina Express można dostać się bezpośrednio pociągiem Trenord, musieliśmy więc wykorzystać tę dogodną lokalizację. 

Bernina Express z dziećmi

Spis treści

Bernina Express z dziećmi
Poschiavo
Bernina Express z dziećmi
Lago di Poschiavo
Bernina Express z dziećmi
Panoramiczne okna w Bernina Express
Bernina Express z dziećmi

Kilka słów o Bernina Express

Bernina Express to jeden z najbardziej znanych pociągów Kolei Retyckich, który kursuje pomiędzy szwajcarskim Chur, a włoskim Tirano, łącząc w prosty sposób oba te kraje. Na całej swojej trasie, która ma 144 kilometry długości, Bernina Express przejeżdża przez 55 tuneli oraz 196 mostów i pokonuje aż 1824 metry różnicy wysokości na odcinku pomiędzy stacją Ospizio Bernina (2253 m n.p.m.), a Tirano (429 m n.p.m.). Bernina Express to jedyny pociąg w Szwajcarii, który przecina Alpy, na uwagę zasługuje również fakt, że przejeżdża on po najwyższych torach kolejowych w Europie i najbardziej stromych torach na świecie. Na przejechanie całej trasy trzeba przeznaczyć 4,5 godziny, można jednak zdecydować się na wariant krótszy, czyli 2,5 godzinną trasę pomiędzy szwajcarskim Sankt Moritz, a włoskim Tirano i na takie rozwiązanie my się zdecydowaliśmy. 

Bernina Express z dziećmi
Lago di Poschiavo
Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Jak dojechać do Tirano?

Wiele osób, w tym także i my, swoją przejażdżkę Bernina Express rozpoczyna we włoskim Tirano, łącząc tę wycieczkę z pobytem w Mediolanie, Bergamo, bądź nad jeziorem Como. Ze wszystkich tych miejsc do Tirano bez problemu dojedziemy transportem publicznym. Z Mediolanu do Tirano dostaniemy się pociągiem Trenord, a podróż trwa około 2,5 godziny. Pociąg odjeżdża ze stacji Milano Centrale i po drodze zatrzymuje się między innymi w Lecco,  Varennie Esino, Bellano oraz Colico. Z Bergamo również dostaniemy się do Tirano pociągiem, niestety nie ma bezpośredniego połączenia i najpierw trzeba dojechać do Lecco, a tam przesiąść się na pociąg do Tirano. Podróż z Bergamo do Tirano trwa ok. 3 godziny. Połączenia kolejowe można sprawdzić na bezpośredniej stronie Trenord (tutaj). 

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi
Spiralny wiadukt w Brusio
Bernina Express z dziećmi
Alp Grüm
Bernina Express z dziećmi

Bilety na pociąg do Tirano

Jeśli do Tirano planujemy dostać się pociągiem z jednego z miast Lombardii, to przed podróżą warto zainteresować się biletami io viaggio ovunque in Lombardia. Bilety te występują w wersji 1, 2, 3 i 7-dniowej i pozwalają na korzystanie z transportu publicznego w całej Lombardii (są pewne wyłączenia), w tym z pociągów Trenord w pierwszej klasie.  Bilety te można kupić na dworcach kolejowych, w specjalnych zielonych automatach. W 2023 roku ceny biletów io viaggio kształtowały się następująco:
* bilet 1-dniowy 16,50e
* bilet 2-dniowy 27,00e
* bilet 3-dniowy 32,50e
* bilet 7-dniowy 43,50e
Dzieci do lat 4 podróżujące z rodzicami (dziadkami, pełnoletnim rodzeństwem, wujostwem) posiadającymi ważny bilet IO VIAGGIO ovunque in Lombardia podróżują po Lombardii za darmo. 
My posiadaliśmy bilety tygodniowe i korzystaliśmy z nich każdego dnia podczas naszego pobytu nad jeziorem Como. Dojechaliśmy na nich również do Tirano, rozpoczynając swoją podróż w Lecco. 

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi
Alp Grüm
Bernina Express z dziećmi

Bilety na Bernina Express

Bilety na Bernina Express najlepiej kupić online, na stronie Kolei Retyckich:
https://www.rhb.ch/en/home
W 2023 roku ceny biletów na Bernina Express kształtowały się następująco:
TIRANO--> CHUR
* bilet normalny: 63CHF w klasie II, 111CHF w klasie I
TIRANO--> SANKT MORITZ
* bilet normalny: 32CHF w klasie II, 56CHF w klasie I
Dzieci do lat 6 podróżują Bernina Express za darmo, a dzieci w wieku od 6 do 16 lat mają 50% zniżki. 
Dodatkowo do biletów należy obowiązkowo dokupić miejscówki (nie obowiązują na nie żadne zniżki).
W 2023 roku ceny miejscówek kształtowały się następująco:
* sezon A od 1 czerwca do 30 września 26,00CHF
* sezon B od 1 marca do 31 maja oraz od 1 października do 31 października 24,00CHF
* sezon C od l listopada do 9 grudnia 20CHF
Bilety na Bernina Express dostępne są z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Jak zaoszczędzić na biletach na Bernina Express? 


Saver Day Pass

Nie ma co ukrywać, ale bilety na Bernina Express nie należą do najtańszych, istnieje jednak sposób by nieco na nich zaoszczędzić. A więc jak to zrobić? Trzeba kupić Saver Day Pass (więcej informacji tutaj). Jest to bilet jednodniowy, który można nabyć z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem, a jego cena rozpoczyna się od 52CHF (obowiązuje tutaj zasada im wcześniej tym taniej). Na bilecie Saver Day Pass możemy jeździć nie tylko pociągami regionalnymi, ale także pociągami Bernina Express, należy tylko dokupić obowiązkową miejscówkę. Jak to wygląda na przykładzie? 
Załóżmy, że planujemy podróż Bernina Express na trasie Tirano--> Chur--> Tirano. Koszt biletu to 126CHF plus obowiązkowa miejscówka w wysokości 52CHF. Na dwa miesiące przed podróżą nabywamy bilet Saver Day Pass w cenie 52CHF, a więc na bilecie zyskujemy 74CHF. 

Podróż pociągiem regionalnym

Saver Day Pass to nie jedyny sposób, by zaoszczędzić na biletach. Inną opcją jest przejażdżka zwykłym, regionalnym pociągiem, co w łatwy sposób można zorganizować na trasie Tirano--> Sankt Moritz (Sankt Moritz--> Tirano). Regionalny pociąg na tym odcinku jedzie dokładnie tą samą trasą, którą jeździ Bernina Express, z tą różnicą, że na zwykły pociąg nie potrzebne są miejscówki, a więc można zaoszczędzić ok. 26CHF od osoby. Dodatkowo jeśli jeszcze posiadamy bilet Saver Day Pass to przejazd tym pociągiem mamy już w cenie. A więc planując naszą wycieczkę najlepiej w jedną stronę pojechać Bernina Express z panoramicznymi oknami, a w drugą wrócić zwykłym pociągiem regionalnym, w którym choć okien panoramicznych nie ma, to te które są można otworzyć, co dla nas było bezcenne. Więcej o pociągach regionalnych można znaleźć na stronie https://www.sbb.ch/en

Bernina Express z dziećmi
W pociągu regionalnym, w drodze z Sankt Moritz do Tirano
Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi
Dolina Val Poschiavo

Najpiękniejsze miejsca na trasie Bernina Express

Trasa kolejowa, po której sunie pociąg Bernina Express, to jedna z najpiękniejszych tras w Szwajcarii, a jej unikatowość została doceniona w 2008 roku przez UNESCO. Dwa odcinki, z Thusis do Sankt Moritz oraz z Sankt Moritz do Tirano, zostały wpisane na światową listę dziedzictwa, co jest jak najbardziej zasłużonym wyróżnieniem. A więc czego możemy spodziewać się na trasie Bernina Express? 

Tirano

To włoskie miasteczko leżące nieopodal granicy ze Szwajcarią jest bramą do Bernina Express dla tych co na trasę wyruszają z Włoch. Tirano jest bardzo dobrze skomunikowane z Mediolanem oraz z Lecco, czy Varenną położonymi nad jeziorem Como. W Tirano mieszczą się dwa dworce kolejowe (znajdują się one obok siebie). Z jednego dworca odjeżdżają włoskie pociągi Trenord, z drugiego zaś szwajcarskie pociągi regionalne oraz Bernina Express.

Bernina Express z dziećmi
Tirano

Spiralny wiadukt w Brusio

To pierwszy ze spektakularnych wiaduktów na trasie Bernina Express. Został wybudowany w 1908 roku i powstał głównie po to, by jadące tą trasą pociągi na dość krótkim odcinku mogły pokonać 20-metrowe przewyższenie. Wiadukt ma ponad 142 metry długości, a jego przęsła znajdują się od 7 do 17 metrów nad ziemią. Wrażenie robi również jego spadek, który wynosi 7%, a także promień łuku, który wynosi 70 metrów. 

Bernina Express z dziećmi
Spiralny wiaduk w Brusio

Poschiavo i Lago di Poschiavo

Po minięciu wiaduktu w Brusio pociąg jedzie dalej, w stronę przepięknego jeziora Poschiavo położonego w dolinie Val di Poschiavo. W jego wodach, niczym w lustrze, odbijają się górujące nad nim szczyty. Okolice jeziora słyną z uprawy ekologicznych ziół oraz kwiatów, dlatego też nazywane są królestwem "Króla Ziół".  

Bernina Express z dziećmi

Alp Grüm

To jedna z najpiękniej położonych stacji kolejowych, która została zbudowana w 1923 roku. Znajduje się na wysokości 2091 m n.p.m. i może poszczycić się zapierającymi dech widokami, między innymi na Lodowiec Palü oraz i znajdujące się w dole jezioro Palü (w kwietniu skryte jeszcze pod śniegiem). W tym miejscu pociąg Bernina Express robi kilkunastominutowy postój, który można wykorzystać na krótki spacer w wysokogórskiej scenerii.

Bernina Express z dziećmi
Z Lodowcem Palü
Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Ospizio Bernina oraz Lago Bianco

Ospizio Bernina to najwyżej położona stacja kolejowa na trasie Bernina Express. Pociąg w tym miejscu wjeżdża na wysokość 2253 m n.p.m. Stacja znajduje się niedaleko Przełęczy Bernina, nad brzegiem Lago Bianco, a więc sprzyja odkrywaniu jego uroków. W kwietniu jezioro jeszcze było skute lodem i pokryte grubą warstwą śniegu, a po jego zamarzniętej tafli spacerowali turyści. Od tego miejsca pociąg zaczyna obniżać swoją wysokość zjeżdżając w kierunku Sankt Moritz. 

Bernina Express z dziećmi
Lago Bianco skryte jeszcze pod śniegiem
Bernina Express z dziećmi

Sankt Moritz

To jedna z najbardziej znanych destynacji na świecie i jeden z najbardziej luksusowych, szwajcarskich kurortów. Miasto położone jest na wysokości 1800 m n.p.m. i otoczone jest górami. W Sankt Moritz można zakończyć przejażdżkę Bernina Express (dla nas to był ostatni punkt na trasie), ale można też pojechać dalej do Chur lub przesiąść się na Glacier Express, drugi spektakularny pociąg kolei Retyckich. 

Bernina Express z dziećmi
Sankt Moritz i jezioro o tej samej nazwie
Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi
Dworzec w Sankt Moritz
Bernina Express z dziećmi

Przejazd Bernina Express- nasze wrażenia

Na przejażdżkę Bernina Express wybraliśmy się podczas naszego pobytu nad jeziorem Como. Ze względu na konieczność dojazdu z Lecco do Tirano, który zajął nam dwie godziny, z góry założyliśmy, że pokonamy tylko trasę z Tirano do Sankt Moritz. Bilety na Bernina Express nabyliśmy na dwa miesiące przed podróżą, niestety wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o Saver Day Pass, więc kupiliśmy je po regularnych cenach. Do Sankt Moritz pojechaliśmy pociągiem z panoramicznymi oknami, w drogę powrotną zdecydowaliśmy się na pociąg regionalny (bilety na pociąg regionalny nabyliśmy w kasie dworca w Sankt Moritz). Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy porównanie obu wariantów oraz swoje własne spostrzeżenia. A więc jakie są nasze wrażenia z przejażdżki Bernina Express?:

Plusy

* Bernina Express to przede wszystkim pociąg wysokiej klasy, a więc możemy tam liczyć nie tylko na wygodne fotele, ale również na obsługę na najwyższym poziomie i to bez względu na to czy jedziemy w pierwszej czy w drugiej klasie. 
* Okna panoramiczne w Bernina Express są duże i naprawdę czyste, co zdecydowanie ułatwia podziwianie widoków
* W Bernina Express każdy ma przypisane miejsce, a więc zajmowanie siedzeń odbywa się kulturalnie, bez przepychanek i walki o miejsce pod oknem
* wszyscy podróżni Bernina Express otrzymują od obsługi mały prezent w postaci szwajcarskich czekoladek w metalowym pudełku będący miniaturą wagonu Bernina Express
* w Bernina Express można kupić pamiątki oraz zamówić coś do picia i jedzenia, na każdym stoliku leży menu wraz z cennikiem
* podczas przejazdu Bernina Express, korzystając z ich aplikacji oraz dostępnego na te potrzeby wifi, można uruchomić audioprzewodnik.

MINUSY

* brak możliwości złożenia stolika oraz brak miejsca na schowanie bagażu (plecaka, torebki). W przedziale, przy wejściu, są półki na bagaże, ale ze względu na dokumenty, które mieliśmy w plecaku pozostawienie go tam nie wchodziło w grę, a więc musieliśmy go trzymać pod nogami
* panoramiczne okna niestety nie otwierają się, a więc trudno jest zrobić dobre zdjęcie, bo w szybkach nie tylko załamuje się światło, ale również odbija się wnętrze pociągu
* audioprzewodnik nie jest dostępny w języku polskim, przez co nasze dzieci nie mogły z tego udogodnienia skorzystać
* jadąc Bernina Express musimy jechać z punktu A do punktu B, nie możemy wysiąść po drodze i wsiąść do kolejnego pociągu, ze względu na przypisane miejscówki.

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Przejazd pociągiem regionalnym- nasze wrażenia


PLUSY

* największym plusem pociągu regionalnego jest możliwość otworzenia okna, co nie tylko ułatwia robienie zdjęć, ale jest atrakcją samą w sobie, nasz syn był zachwycony możliwością wyglądania przez otwarte okno, przez co był dużo bardziej zainteresowany podróżą
* jadąc regionalnym pociągiem nie mamy przypisanych miejscówek, więc sami decydujemy o tym gdzie chcemy usiąść
* na bilecie na regionalny pociąg nie mamy sprecyzowanej godziny odjazdu, więc możemy wybrać taką godzinę podróży jaka nam odpowiada
* kupując zwykły bilet otrzymujemy bilet point to point (z punktu do punktu), który daje nam możliwość wysiadania na pośrednich stacjach, a następnie kontynuowania podróży kolejnym pociągiem. 
* nad oknami znajduje się półka na bagaże, a więc można tam położyć swoje rzeczy

Minusy

* brak przypisanych miejsc, a więc może być problem ze znalezieniem wolnych foteli obok siebie (my wsiadając w Sankt Moritz takiego problemu w ogóle nie mieliśmy)
* wsiadając do pociągu na pośrednich stacjach trzeba liczyć się z tym, że wagony mogą być zapełnione
* brak cateringu w pociągu
* pociągi regionalne są dużo bardziej zatłoczone

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Bernina Express z dziećmi

Przejażdżka Bernina Express to było nasze marzenie i wreszcie udało nam się je zrealizować. Odczuwamy jednak olbrzymi niedosyt tych przepięknych, szwajcarskich krajobrazów, więc mamy wielką ochotę wrócić tam na dłużej. Tak więc jedno zrealizowane marzenie, przekształciło się w kolejne. 

Na naszym blogu nie ma reklam, nie chcemy by przeszkadzały one w odbiorze przygotowanych przez nas treści, dlatego też jeśli uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę będzie nam miło jeśli postawisz nam kawę 💓

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

8 komentarzy:

 1. Dzięki za wyczerpujace informacje. Z tego co napisaliscie, rozumiem ze nie trzeba kupować biletów na regionalne pociągi w Szwajcarii (np. Chur- Tirano) i we Włoszech (Tirano- Bergamo) z wyprzedzeniem . Wystarczy kupić na dworcu w dnu odjazdu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Na zwykłe pociągi bilety można bez problemu kupić w kasie i nie trzeba robić tego z wyprzedzeniem, z wyprzedzeniem trzeba zrobić rezerwację miejsc konkretnie w tym pociągu Bernina Express. Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Chciałabym kupić Day Pass wcześniej i pojechać z Tirano do Moritz. Mam dzieci 14 i 4 lata. Czy jeśli wykupię Day Pass dla osoby dorosłej to 14 letnie dziecko też podróżuje za darmo? Bo 4 lata tak. Muszę dla nich na pewno wykupić miejscówkę na Berninga Ekspress.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci do lat 5 podróżują bezpłatnie, dla dzieci od 6 do 15 roku życia należy kupić bilet, chyba że jeden z rodziców posiada Swiss Family Card, to wtedy dzieci do 15 lat podróżują za darmo, ale tej Swiss Family Card nie da się zrobić do tych jednodniowych biletów. Pozdrawiamy!

   Usuń
 3. Po treści artykułu widać, że Autor(-zy) przyłożył(-li) się, ale błędów merytorycznych niestety SPORO... :( Po krótce i po kolei: 1) w części wagonów "Berniny Express" okna są w pełni otwieralne; 2) do "niepanoramicznych" wagonów "Bernina Express" można wsiąść bez miejscówki; 3) na "Berninę Express" również obowiązuje zwykły bilet w cenie jak na każdy inny pociąg osobowy na tej trasie; żaden pociąg nie jest ani tańszy, ani droższy; dopłacić trzeba jedynie wtedy, gdy w "Berninie" wybierze się wagon panoramiczny; 4) miejscówkę na dobre miejsce w wagonie panoramicznym aktualnie trzeba kupować z co najmniej 4-6 miesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ są połączenia, które i pół roku wcześniej są w 100% wykupione; rezerwacja miejsc na CAŁY dany rok jest uruchamiana około października roku poprzedzającego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnosząc się do powyższego, mając na myśli Bernina Express dokładnie chodziło nam o wagony panoramiczne, a nie o zwykłe wagony. Być może do wagonów panoramicznych dopinane są też zwykłe wagony, a wtedy wiadomo, że obowiązują takie same zasady jak na pociąg bez panoramicznych szyb, my jechaliśmy wagonem panoramicznym, a więc odnosimy sie do nich konkretnie. A to jak trzeba aktualnie kupować bilety pewnie się zmienia, my pisaliśmy w oparciu o swoje doświadczenia i w zeszłym roku bilety były dostępne na dwa miesiące przed. I we wpisie pisaliśmy o biletach a nie o miejscówkach. Miejscówki są dostępne wcześniej. I bardzo dziękujemy za to wypunktowanie. Z pewnością przydadzą się te informacje innym. Pozdrawiamy!

   Usuń
  2. Słowem uzupełnienia, jedynie wagony z panoramicznymi szybami mają nazwę Bernina Express, zwykłe wagony takiego napisu nie mają. Za nazwą Bernina Express kryją się dokładnie te panoramiczne wagony. I choć na tej trasie jeżdżą też zwykłe pociągi to one nie są już traktowane jako Bernina Express. Pozdrawiamy

   Usuń
  3. I jeszcze informacja prosto ze strony Bernina Express "Aby podróżować pociągiem Bernina Express wymagana jest rezerwacja miejsca oraz bilet na komunikację miejską, który można nabyć nie wcześniej niż na sześć miesięcy przed datą podróży". Tak więc podsumowując Bernina Express to są te panoramiczne wagony, a nie zwykłe wagony.

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger