Szczawnica i okolice- co warto zobaczyć?

Szczawnica położona w województwie Małopolskim to jedna z najpopularniejszych miejscowości w Pieninach. Przepięknie położona nad rzeką Dunajec, chętnie wybierana jest jako wakacyjny kierunek przez rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Szczawnica jest świetną bazą wypadową na pienińskie szlaki oraz na genialną trasę rowerową VeloDunajec. Wzięliśmy więc tę miejscowość pod lupę i oto nasza subiektywna lista atrakcji w Szczawnicy i okolicach. Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach? Nasza subiektywna lista 15 atrakcji


1. Szczawnica: Plac Dietla, Park Górny, Promenada nad Grajcarkiem

Szczawnica to przede wszystkim przepięknie położone uzdrowisko, otoczone malowniczymi widokami. Wystarczy udać się szlakiem żółtym w kierunku schroniska PTTK pod Bereśnikiem, by po kilkunastu minutach marszu móc cieszyć oczy przecudną panoramą na Tatry i wijący się w dole Dunajec. Miasto w sezonie turystycznym cieszy się olbrzymią popularnością, można tam spotkać spacerujące rodziny, seniorów korzystających z dobroczynnego wpływu tamtejszych sanatoriów, fanów górskich eskapad, czy rowerowych przejażdżek. Choć my osobiście w sezonie do Szczawnicy raczej nie zaglądamy, to poza sezonem miasteczko to bardzo lubimy. Największe wrażenie robią na nas okolice Placu Dietla, gdzie mieści się kilka przepięknych budynków, niestety o różnym stopniu zadbania, Pijalnia Wód oraz Cafe Helenka, gdzie można zjeść obłędne desery. Po obfitym i kalorycznym posiłku koniecznie trzeba zajrzeć do Parku Górnego, a potem przejść się promenadą wzdłuż potoku Grajcarek. Promenada ma długość prawie dwa kilometry. Zaczyna się pod dolną stacją kolejki na Palenicę i doprowadza do trasy rowerowo- spacerowej Przełomem Dunajca. 
2. Spływ Dunajcem 

Spływ Dunajcem to bezsprzecznie jedna z największych atrakcji Pienin, o której głośno na całą Polskę. Możliwość podziwiania pienińskich szczytów z poziomu rzeki jest niezapomnianym przeżyciem. Sezon flisacki zaczyna się 1 kwietnia i trwa aż do 31 października. Spływy rozpoczynają się w Sromowcach Wyżnych- Kątach lub w Sromowcach Niżnych, a swój koniec mają w Szczawnicy, lub w Krościenku nad Dunajcem. Trasa pomiędzy Sromowcami, a Szczawnicą ma około 18 kilometrów, a spływ trwa ponad dwie godziny. Bilety na spływ najlepiej zarezerwować online, dzięki czemu oszczędzamy czas na niepotrzebne stanie w kolejkach. Podczas spływu kierujący tratwą flisak chętnie opowiada o historii regionu, więc prócz pięknych widoków otrzymujemy jeszcze dawkę ciekawych informacji. 

Więcej o spływach Dunajcem można dowiedzieć się------------------> tutaj3. Palenica, pieszo lub wyciągiem krzesełkowym

Palenica to jeden z pienińskich szczytów u podnóża którego ulokowała się Szczawnica. Zimą Palenica oblegana jest przez narciarzy, latem zaś na Palenicę przybywają spragnieni pięknych widoków turyści, w końcu ze szczytu można podziwiać Pieniny oraz Beskid Sądecki. Za sprawą wyciągu krzesełkowego, którego dolna stacja znajduje się w Szczawnicy, szczyt jest łatwo dostępny. Oczywiście na Palenicę można dostać się również pieszo, szlakiem żółtym ze Szczawnicy. Gdy już będziemy na szczycie warto jeszcze podejść na sąsiedni szczyt Szafranówkę, z którego można ujrzeć jeszcze Gorce oraz Beskid Wyspowy. 

Więcej szczegółów o wyciągu na Palenicę można znaleźć------------------> tutaj

4. Bacówka pod Bereśnikiem ze Szczawnicy Zdrój

Do Bacówki pod Bereśnikiem, która jest częścią Beskidu Sądeckiego, najlepiej wyruszyć z okolic Placu Dietla w Szczawnicy podążając za żółtymi oznaczeniami szlaku. Początkowo szlak biegnie przez osiedle willowych domków, a potem wprowadza do lasu. Trasa jest spokojna i pozbawiona większych podejść, przez co idealnie nadaje się na wędrówkę z dziećmi. Szlak jest widokowy i bardzo przyjemny. Przy dobrej widoczności można ujrzeć przepiękną panoramę Tatr. Równie piękne widoki roztaczając się spod samego schroniska, gdzie można usiąść przy jednym z drewnianych stołów. W schronisku polecamy spróbować szarlotki z musem malinowym oraz bitą śmietaną. 

Więcej o szlaku ze Szczawnicy do Bacówki pod Bereśnikiem można poczytać------------------> tutaj 5. Rowerowo- spacerowa trasa Przełomem Dunajca (Droga Pienińska)

Rowerowo- spacerowa trasa Przełomem Dunajca ma długość około 10 kilometrów. Zaczyna się w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy, biegnąc cały czas wzdłuż rzeki, głównie po słowackiej stronie. Trasa ta jest częścią VeloDunajec i naszym zdaniem najpiękniej prezentuje się jesienią. Chętnie wybierana jest ona przez rowerzystów, ale również turystów pieszych. Najwięcej osób można spotkać w okolicach Czerwonego Klasztoru oraz w pobliżu Szczawnicy. Ze względu na popularność na rowerową przejażdżkę najlepiej wybrać się wcześnie rano, by w miarę spokojnie i płynnie przejechać ten odcinek. Z trasy można podziwiać między innymi Trzy Korony, a także płynące flisackie łodzie.

Więcej o trasie rowerowej Przełomem Dunajca można poczytać------------------> tutaj


6. Wodospad Zaskalnik ze Szczawnicy Zdrój

Wodospad Zaskalnik znajdujący się na Sopotnickim Potoku to jeszcze jedna atrakcja Szczawnicy. Można do niego dotrzeć szlakiem niebieskim ze Szczawnicy, bądź wybrać się nad niego wracając z Bacówki pod Bereśnikiem. Wodospad ma około 5 metrów wysokości. 7. Ze Szlachtowej na Wysoki Wierch

Oddalając się nieco od Szczawnicy warto wybrać się do miejscowości Szlachtowa, skąd można wyruszyć na niesamowicie widokowy szczyt Wysoki Wierch. Wysoki Wierch znajduje się na granicy polsko- słowackiej i oferuje bajeczne widoki między innymi na Tatry oraz Pieniny z Trzema Koronami na czele. Szlak ze Szlachtowej nie jest bardzo wymagający, a gdy wychodzi się poza granicę drzew i wędruje się przez rozległe polany jest niesamowicie malowniczy. Szlak na Wysoki Wierch jest piękny o każdej porze roku, więc zdecydowanie warto się na niego wybrać w dowolnym momencie. 

Więcej o szlaku ze Szlachtowej na Wysoki Wierch można poczytać------------------> tutaj 8. Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej to miejsce, w którym można poznać bliżej historię tego regionu. Mamy okazję dowiedzieć się co nieco o ludziach, którzy od wieków zamieszkiwali te tereny, o tym jaką rolę w ich życiu odgrywał Dunajec. Możemy też zobaczyć na własne oczy ludowe stroje, zajrzeć do wnętrza pienińskiej chaty i poznać lokalne zwyczaje. W dalszej części wystawy poznajemy bliżej metody lecznicze stosowane w XIX-wiecznym uzdrowisku Szczawnica.

Więcej informacji o Muzeum Pienińskim można znaleźć------------------> tutaj

7. Wąwóz Homole z Jaworek

Wąwozu Homole nikomu za specjalnie nie trzeba przedstawiać, to jedno z bardziej znanych miejsc w Pieninach. Wyrzeźbiony w wapiennych skałach Małych Pienin wąwóz, w całości znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Ma 800 metrów długości, a przez jego środek płynie potok Kamionka. Cały urok tego miejsca polega na tym, że ścieżka biegnąca przez niego prowadzi przez liczne drewniane pomosty oraz schody, w wielu miejscach przecinając płynący potok. Szlak nie jest trudny, choć miejscami bardzo śliski, więc wybierając się z dziećmi należy zachować szczególną ostrożność. 

Więcej o szlaku przez Wąwóz Holome z Jaworek można poczytać------------------> tutaj 8. Rezerwat Biała Woda pieszo lub rowerem z Jaworek

Rezerwat Przyrody Biała Woda został utworzony w 1963 roku, a ochroną objęto między innymi imponujące formacje skalne. Rezerwat położony jest w Dolinie Białej Wody i Brysztańskiego Potoku. Przebiega przez niego żółty szlak turystyczny, który można pokonać pieszo, z dziecięcym wózkiem, a nawet rowerem. Trasa jest wygodna i bardzo przyjemna i to bez względu na porę roku. Jesienią Rezerwat często otulony jest mgłą, przez co robi się w nim jeszcze bardziej tajemniczo. Po drodze jest kilka miejsc ze stołami i ławami, więc można bez najmniejszego problemu zorganizować postój. 

Więcej o szlaku przez Rezerwat Białej Wody z Jaworek można poczytać------------------> tutaj 


9. Durbaszka  i schronisko pod Durbaszką z Jaworek 

Durbaszka i znajdujące się w pobliżu schronisko pod Durbaszką to idealne rozwiązanie na spokojny i niewymagający spacer, który może być atrakcją samą w sobie, bądź miejscem do którego docieramy w drodze na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin. Na Durbaszkę można wyruszyć z Jaworek drogą dojazdową do schroniska, którą poprowadzona jest trasa rowerowa. Droga ta nadaje się nie tylko na rower, ale także na spacer z wózkiem. Z Durbaszki roztaczają się przepiękne widoki, między innymi na szczyt Trzech Koron. 

Więcej o szlaku na Durbaszę z Jaworek można poczytać------------------> tutaj 10. Rowerem przez gminę Łącko, czyli VeloDunajec z Zabrzeży do Kadczy

VeloDunajec jak dla nas to najbardziej malownicza trasa w Małopolsce, na którą wracamy zawsze z olbrzymią przyjemnością, odkrywając za każdy razem inny jej odcinek. Jednym z naszych ulubionych jest ten biegnący przez gminę Łącko, która słynie ze śliwki łąckiej. Co to więc oznacza? Wiosną gdy kwitną drzewa w gminie Łącko robi się naprawdę pięknie, a przejażdżka rowerowa pomiędzy ukwieconymi sadami potrafi dodać skrzydeł. 

Więcej o trasie rowerowej przez gminę Łącko można poczytać------------------> tutaj 11. Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Choć to Wysoka jest najwyższym szczytem Pienin, to właśnie Trzy Korony są tym najbardziej znanym pienińskim szczytem. Będąc w Pieninach na szczyt Trzech Koron trzeba wybrać się wręcz obowiązkowo. Jeden z przyjemniejszych szlaków na Trzy Korony rozpoczyna się nieopodal schroniska PTTK Trzy Korony, do którego swoją drogą warto zajrzeć, bo miejsce jest malowniczo położone. Ze szczytu Trzech Koron roztacza się jedna z piękniejszych panoram w Pieniach. Można stamtąd zobaczyć nie tylko Tatry, ale również płynący w dole Dunajec. 

Więcej o szlaku na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych można poczytać------------------> tutaj 12. Sokolica z Krościenka nad Dunajcem

Skoro w Pieninach obowiązkowo trzeba wybrać się na Trzy Korony, to w zestawieniu nie może zabraknąć też Sokolicy. Na Sokolicy znajduje się słynna reliktowa sosna zwyczajna, z której niestety w wyniku różnych niesprzyjających okoliczności niewiele już zostało. Pomimo tego, że symbolu Sokolicy już prawie nie ma, to warto się tam wybrać dla zachwycających widoków, bo te zawsze są piękne i to o każdej porze roku. Na Sokolicę można dotrzeć z Krościenka nad Dunajcem i choć szlak w wielu miejscach stromo pnie się do góry to warto podjąć wyzwanie.

Więcej o szlaku na Sokolicę z Krościenka nad Dunajcem można poczytać------------------> tutaj13. Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego z Dębna, czyli Velo Czorsztyn

Trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego, czyli Velo Czorsztyn to kolejna nasza ulubiona trasa rowerowa w Małopolsce. Biegnie ona wokół jeziora Czorsztyńskiego serwując iście malownicze widoki, między innymi na Tatry oraz zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie. Trasę Velo Czorsztyn można pokonać na dwa sposoby, w wariancie krótszym (30-kilometrowym), w którym korzystamy z przeprawy gondolami, pomiędzy Niedzicą, a Czorsztynem, bądź w wersji dłuższej ok. 40-kilometrowej, która tej przeprawy nie uwzględnia. Trzeba jednak liczyć się z dość męczącym podjazdem pomiędzy Sromowcami Wyżnymi, a Czorsztynem drogą o sporym ruchu samochodowym. Bez względu na to na który wariant się zdecydujemy warto zaplanować przejażdżkę tą trasą rowerową. Dla rodzin z dziećmi polecamy odcinek Velo Czorsztyn pomiędzy Hubą, a zamkiem w Czorsztynie. 

Więcej o trasie Velo Czorsztyn można poczytać------------------> tutaj 


14. Zamek w Niedzicy oraz Czorsztynie

Te dwa przepięknie położone zamki znajdują się nad jeziorem Czorsztyńskim. Będąc w Pieninach warto zaplanować zwiedzanie tych dwóch miejsc, a przy okazji można także wybrać się na rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, na spacer przez zaporę wodną w Niedzicy, gdzie mieści się bardzo ładne malowidło 3-D, czy też na plażę ze strzeżonym kąpieliskiem. Przy plaży znajdują się domki do wynajęcia, pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt gastronomiczny, grill, wędzarnia ryb, lodziarnia, boisko do siatkówki plażowej, salon gier, miejsca ogniskowe, parking oraz toalety.15. Wystawa przyrodnicza w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem

Na koniec proponujemy zajrzeć na wystawę przyrodniczą, która mieści się w budynku dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego. Wystawa pod tytułem "Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy" porusza zagadnienia związane z ochroną przyrody, geologią, architekturą, etnografią oraz ekologią. 

Gdzie nocować w Szczawnicy i okolicach?

W samej Szczawnicy żadnego konkretnego noclegu niestety nie możemy polecić, bo zazwyczaj w Pieniny jeździmy na jeden dzień. Spacerując jednak po miasteczku mamy swoje typy. Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju, z dala od głównej ulicy, pełnej turystów oraz przejeżdżających przez miasto samochodów ten powinien szukać noclegów w okolicach Szczawnicy Zdrój. Kilka wartych uwagi miejsc noclegowych znajduje się przy ulicy Języki oraz Kowalczyk. Poza tym warto rozważyć nocleg w schronisku PTTK pod Bereśnikiem oraz schronisku PTTK Orlica. Poza Szczawnicą bardzo polecamy nocleg w schronisku PTTK Trzy Korony. Schronisko jest bardzo przyjazne dzieciom. Jest plac zabaw, sala zabaw, krzesełka do karmienia, pyszna kuchnia i obłędne widoki na Tatry i Trzy Korony.


Szczawnica oraz okolice mają naprawdę wiele do zaoferowania. Pieniny to jedno z tych pasm górskich, które zachwyca swoją malowniczością i to na każdym kroku. My osobiście zawsze chętnie w Pieniny wracamy i zawsze mamy tę samą refleksję, że jeździmy tam zdecydowanie za rzadko. Pieniny to idealny kierunek wakacyjny, ale warto w Pieniny wybrać się również jesienią, czy zimą. Każda pora roku ma coś wyjątkowego do zaoferowania i warto przekonać się o tym na własne oczy. 

2 komentarze:

  1. Tereny które się nie nudzą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie mamy takie same odczucia :) Teren który zawsze jest atrakcyjny bez względu na to ile razy się tam było :) Pozdrawiamy!

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger