Rudawy Janowickie z dziećmi- szlaki, mapy, parkingi

Góry to bez wątpienia jedna z najbardziej wciągających aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego też wcześniej, czy później sporo rodziców staje przed dylematem, gdzie wybrać się w góry z dziećmi, by było ciekawie i jednocześnie niezbyt wymagająco, bo przecież nikt nie chce nikogo do gór zrazić. My długo zastanawialiśmy się, gdzie byśmy rozpoczęli swoje pierwsze, górskie wędrówki, gdybyśmy mieli tę wiedzę, którą mamy obecnie i wybór stał się dość oczywisty. Pod uwagę wzięliśmy nie tylko takie kryteria jak: atrakcyjność szlaków, długość szlaków i ich stopień trudności, ale także stopień zainteresowania danym pasmem górskim. No i padło na Rudawy Janowickie, które w naszej opinii są górami idealnymi na wędrówki z dziećmi, ale także dla osób początkujących. 

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Spis treści:

Gdzie położone są Rudawy Janowickie?

Rudawy Janowickie położone są w województwie dolnośląski, pomiędzy Jelenią Górą, a Kamienną Górą. Za bramę do Rudaw Janowickich uznaje się Janowice Wielkie, które od Jeleniej Góry oddalone są o niecałe 30 kilometrów. Janowice Wielkie to malownicza wieś, która jest wspaniałą bazą wypadową na odkrywanie pobliskich atrakcji, ale noclegów warto też szukać w takich miejscowościach jak: Karpniki, Bukowiec, Wojanów, Łomnica, Mysłakowice oraz Kowary. 

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Dlaczego Rudawy Janowickie z dziećmi to dobry pomysł?

  1. Po pierwsze dlatego, że w Rudawach Janowickich wciąż można liczyć na małe natężenie ruchu turystycznego. Byliśmy tam w majówkę, byliśmy też latem i nigdy nie czuliśmy się przytłoczeni nadmiarem turystów
  2. Po drugie w Rudawach Janowickich nie brakuje szlaków, które są nie tylko ciekawe, a wszystko za sprawą imponujących skalnych formacji oraz cudownych punktów widokowych, ale są też niezbyt długie, a więc i kondycyjnie mniej wymagające
  3. Po trzecie Rudawy Janowickie to nie tylko szlaki, ale także zamki i pałace takie jak: Zamek Bolczów, zamek w Karpnikach, pałac w Łomnicy oraz pałac w Wojanowie

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Jeziorko Purporowe
Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy Janowickie z dziećmi- szlaki, mapy, parkingi

Rudawy Janowickie przypadną do gustu zarówno małym jak i dużym. Można tam wybrać się nie tylko w piękny i słoneczny dzień, ale również wtedy gdy pogoda jest mniej pewna i nie możemy sobie pozwolić na całodzienne wędrówki. Obojętnie, do którego miejsca się wybierzemy, wszędzie można liczyć na zachwycające widoki, a poniżej propozycja miejsc, do których warto wybrać się w Rudawach Janowickich z dziećmi.

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Kolorowe Jeziorka 

Kolorowe Jeziorka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Rudawach Janowickich i punkt obowiązkowy dla każdego kto planuje tam pobyt. 
Do Kolorowych Jeziorek można dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem zielonym ze wsi Wieściszowice
* szlakiem żółtym ze wsi Raszów
* szlakiem zielonym z Rędziny
* szlakiem żółtym z Przełęczy Rędzińskiej
Najkrótszy szlak do Kolorowych Jeziorek prowadzi ze wsi Wieściszowice i to chyba najczęściej wybierana trasa. Kolorowych Jeziorek jest cztery: Żółte, Purpurowe, Błękitne oraz Zielone. To ostatnie występuje tylko okresowo. Spacer przez Kolorowe Jeziorka można połączyć ze zdobyciem Wielkiej Kopy, wówczas do przejścia w jedną stronę jest 3 kilometry, co zajmuje około 1,5 godziny. Jeśli jednak będziemy chcieli pospacerować tylko wokół jeziorek to dotarcie do Błękitnego Jeziorka zajmuje jedynie pół godziny. 
Parking: wybierając się szlakiem zielonym ze wsi Wieściszowice auto można zaparkować tutaj (GPS: 50.830025, 15.973788)
Szczegółowy opis szlaku dostępny tutaj

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Jeziorko Błękitne
Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Jeziorko Żółte

Skalnik oraz Ostra Mała

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, a więc cel wędrówki każdego kto zdobywa Koronę Gór Polski. Szczyt Skalnika jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków, na te można jednak liczyć na znajdującej się niedaleko Ostrej Małej i zdecydowanie warto tam odbić, bo panoramy stamtąd roztaczające się są wprost fenomenalne. 
Na Skalnik oraz Ostrą Małą można dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem niebieskim ze wsi Czarnów
* szlakiem czerwonym, a następnie niebieskim z Przełęczy pod Średnicą
* szlakiem żółtym, a następnie niebieskim z Przełęczy Rędzińskiej 
* szlakiem żółtym, a następnie niebieskim ze Strużnicy
Najpopularniejsza trasa na Skalnik oraz Ostrą Małą to ta ze wsi Czarnów. Z parkingu, który znajduje się niedaleko Agroturystyki Czartak do przejścia w jedną stronę jest 2,5 kilometra, co zajmuje około godziny. Na Ostrej Małej znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się zachwycające widoki, a nieopodal niego mieści się bardzo ciekawa skalna formacja, która zwana jest Końmi Apokalipsy.
Parking: wybierając się na Skalnik oraz Ostrą Małą ze wsi Czarnów auto można zaparkować tutaj (GPS: 50.80114, 15.91013)
Szczegółowy opis szlaku dostępny tutaj

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Konie Apokalipsy
Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Widoki z Ostrej Małej
Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki


Krzyżna Góra 

Krzyżna Góra to najwyższy szczyt Gór Sokolich, które są częścią Rudaw Janowickich. Jak sama nazwa wskazuje charakterystycznym elementem tego wzniesienia jest znajdujący się na szczycie metalowy krzyż. 
Na Krzyżną Górę można dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem żółtym, a następnie czarnym z Karpnik
* szlakiem zielonym, a następnie czarnym z Przełęczy Karpnickiej
* szlakiem niebieskim, następnie zielonym i czarnym ze wsi Trzcińsko
* szlakiem zielonym, a następnie czarnym z Wojanowa
My bardzo lubimy trasę z Karpnik, a auto parkujemy zawsze na parkingu przy drodze z Karpnik do Janowic Wielkich. Stąd do przejścia w jedną stronę jest ok. 1,5 kilometra, co można pokonać w niecałą godzinę. Po drodze przechodzi się obok klimatycznego schroniska Szwajcarka, do którego warto wstąpić na dłuższą chwilę oraz przez Husyckie Skały, gdzie również znajduje się punkt widokowy. Z Krzyżnej Góry rozpościerają się przepiękne widoki na okolicę, w tym na Karkonosze. 
Parking: wybierając się na Krzyżną Górę od strony Karpnik auto można zaparkować tutaj (GPS: 50.857767, 15.874171)
Szczegółowy opis szlaku dostępny tutaj

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki


Sokolik Duży

Sokolik Duży, może być celem samym w sobie, a może być połączony ze zdobyciem Krzyżnej Góry, gdyż oba szczyty znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Na szczycie Sokolika znajduje się punkt widokowy, skąd można podziwiać między innymi Karkonosze. 
Na Sokolik Duży prowadzą następujące szlaki:
* szlak żółty, następnie czerwony z Karpnik
* szlak zielony, następnie czerwony z Przełęczy Karpnickiej
* szlak zielony, następnie czerwony z Wojanowa
* szlak niebieski, następnie zielony i czerwony ze wsi Trzcińsko
Decydując się na szlak z Karpnik, do Husyckich Skał idzie się identycznie jak na Krzyżną Górę. Szlak z Karpnik to niecałe dwa kilometry, co spokojnie można przejść w godzinę w jedną stronę. 
Parking: wybierając się na Sokolik Duży od strony Karpnik auto można zaparkować tutaj (GPS: 50.857767, 15.874171)
Szczegółowy opis szlaku dostępny tutaj

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Schronisko Szwajcarka
Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki


Starościńskie Skały

To jedno z najbardziej fantastycznych miejsc w Rudawach Janowickich. Na nas zrobiło niesamowite wrażenie i szybko stało się naszym ulubionym. Cudowny punkt widokowy, na który wchodzi się po wykutych w skale stopniach oraz imponujące skalne bloki, o fantazyjnych kształtach, pomiędzy którymi przebiegają wąskie przejścia to istny raj nie tylko dla dzieci. Miejsce mocno pobudza wyobraźnię i można poczuć się tam jak w zupełnie innym świecie. 
Do Starościńskich Skał prowadzą następujące szlaki:
* szlak żółty, następnie niebieski i czarny ze Strużnicy przez Strużnickie Skały
* szlak czarny ze Strużnicy
* szlak żółty, następnie niebieski i czarny z Janowic Wielkich
* szlak niebieski, następnie czarny z Przełęczy Karpnickiej
* szlak zielony, następnie czarny, niebieski i ponownie czarny z Janowic Wielkich przez ruiny zamku Bolczów
My polecamy bardzo przyjemną pętlę ze Strużnicy, która pozwala zobaczyć zarówno Starościńskie Skały, jak i Strużnickie Skały. Do góry proponujemy wyruszyć szlakiem żółtym, następnie niebieskim, a powrót szlakiem czarnym. 
Parking: wybierając się na szlak przez Starościńskie Skały ze Strużnicy auto można zaparkować tutaj (GPS: 50.840934, 15.886987)
Szczegółowy opis szlaku dostępny tutaj

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki


Ruiny zamku Bolczów oraz Skalny Most

Rudawy Janowickie pałacami i zamkami stoją, a więc odkrywając piękno tego pasma górskiego nie można pominąć ruin zamku Bolczów, które warto połączyć ze spacerem do Skalnego Mostu. Historia zamku sięga XIV wieku. Ruiny można zwiedzać bezpłatnie, a na ich terenie wyznaczono miejsce na ognisko. 
Do zamku Bolczów można dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem zielonym z Janowic Wielkich
* szlakiem żółtym, następnie zielonym z Janowic Wielkich przez Dolinę Janówki
* szlakiem zielonym z Przełęczy Karpnickiej
My proponujemy zatoczyć pętlę startując z Janowic Wielkich i zahaczając jeszcze o Skalny Most. A więc najpierw należy iść szlakiem żółtym, aż do rozejścia szlaków w Dolinie Janówki, tam należy odbić na szlak niebieski, który doprowadza do Skalnego Mostu, później należy wrócić do rozejścia szlaków i pójść w stronę ruin zamku Bolczów trzymając się najpierw niebieskiego, potem czarnego szlaku. Powrót najlepiej szlakiem zielonym do Rozdroża pod zamkiem Bolczów, a potem szlakiem żółtym. Cała trasa ma 6 kilometrów długości, a czas przejścia szacowany jest na około 2 godziny, plus co najmniej godzina na postoje. 
Parking: wybierając się do zamku Bolczów z Janowic Wielkich auto można zaparkować tutaj (GPS: 50.866563, 15.911813).


Zamek w Karpnikach, Pałac w Łomnicy oraz Wojanowie

Zamek w Karpnikach oraz Pałace w Łomnicy i Wojanowie to kolejne miejsca, które warto zobaczyć w Rudawach Janowickich i choć nie każdy z tych obiektów można zobaczyć od wewnątrz nic nie stoi na przeszkodzie, by pozachwycać się tym co widać z zewnątrz. Wybierając się do zamku w Karpnikach można wybrać się na spacer przez otaczający go park. W przypadku Pałacu w Wojanowie o możliwość wejścia na teren pałacu trzeba pytać z wyprzedzeniem, a w Pałacu w Łomnicy na zwiedzających czeka muzeum.
Parking: wybierając się do Zamku w Karpnikach można zaparkować tutaj (GPS: 50.84727, 15.85025), w Wojanowie parking znajduje się tutaj (GPS: 50.87629, 15.81468), a w Łomnicy najlepiej auto zostawić tutaj (GPS: 50.87713, 15.80812). 

Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Zamek w Karpnikach
Rudawy-Janowickie-z-dziećmi-szkaki
Pałac w Łomnicy
Rudawy Janowickie są pełne uroku i choć stoją w cieniu Karkonoszy, to zdecydowanie zasługują na uwagę i zainteresowanie. My już dawno przekonaliśmy się o ich magii, tak więc jeśli jeszcze tego pasma górskiego nie znacie to szczerze polecamy.

Na naszym blogu nie ma reklam, nie chcemy by przeszkadzały one w odbiorze naszych treści, jeśli jednak uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę będzie nam miło jeśli zaprosisz nas na kawę 💓

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger