Bezpieczne wakacje z rodziną. O co warto zadbać?

Planujesz wyjazd z rodziną samochodem za granicę? Warto odpowiednio się przygotować. Znaczenie ma nie tylko zarezerwowanie noclegu czy przegląd stanu technicznego pojazdu. Trzeba także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Dowiedz się, jaka polisa będzie potrzebna podczas zagranicznej podróży samochodowej. Czy warto wybrać się własnym samochodem na zagraniczne wakacje? 


Zastanawiasz się, czy podróż własnym samochodem za granicę to dobre rozwiązanie? Jest wiele zalet tego działania.

Niezależność

Nie lubisz dostosowywać się do innych osób podczas podróży? Zatem przelot lub przejazd organizowanymi środkami transportu może nie być najlepszym wyborem dla Ciebie. Podróż własnym samochodem pozwala na zmianę planów co do kierunku czy czasu jazdy. Ponadto samodzielnie zadecydujesz o przystankach na trasie. To szczególnie istotne, gdy wybierasz się w podróż z dziećmi. W końcu maluchy będą chciały skorzystać z toalety lub zjeść coś ciepłego.

Niższa cena

Choć samolot jest zdecydowanie szybszym środkiem transportu niż samochód, to bardzo często skorzystanie z niego jest droższe. Dlatego oszczędniejsi chętniej wybierają podróże własnym pojazdem.

Możliwość zwiedzenia wielu atrakcji po drodze

Kolejną zaletą samodzielnego podróżowania samochodem jest możliwość odwiedzenia wielu atrakcji po drodze. Dzięki temu Twoja podróż będzie owocowała we wspaniałe wrażenia.
Trudno się dziwić, że podróż własnym pojazdem to wciąż popularny sposób na wyjazd na wakacje.

Czy OC będzie działać za granicą?

Wiele osób zastanawia się, czy podczas wyjazdu samochodem za granicę będzie obowiązywać ubezpieczenie OC. To zależy od państwa, do którego jedziesz. Z polską polisą możesz podróżować samochodem po krajach Unii Europejskiej, Andorze, Gibraltarze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, San Marino, Wyspach Man, Normandzkich i Owczych oraz Szwajcarii. 
Natomiast jeśli planujesz podróż do innych państw, niezbędne okaże się wyrobienie zielonej karty lub wykupienie dodatkowego OC. Ten pierwszy dokument jest potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczeniowej i obowiązuje podczas jazdy przez:
 • Albanie,
 • Azerbejdżan,
 • Białoruś,
 • Izrael,
 • Iran,
 • Maroko,
 • Macedonię Północną,
 • Mołdawię,
 • Rosję,
 • Turcję,
 • Tunezję,
 • Ukrainę.
Zatem np. w podróż samochodem do Albanii należy zabrać ze sobą zieloną kartę. Jak ją wyrobić? W tym celu wystarczy się zgłosić do TU, w którym masz wykupione ubezpieczenie OC i wypełnić wniosek. Czas wyrobienia zielonej karty zależy od firmy.

Kiedy należy wykupić OC zagraniczne pojazdu?

Jeśli wybierasz się samochodem do innego niż wymienione państwa, należy wykupić OC zagraniczne pojazdu. Dzięki niemu zabezpieczysz się przed finansowymi następstwami podczas szkody komunikacyjnej z Twojej winy. Taką polisę łatwo znajdziesz przez porównywarkę internetową, taką jak na rankomat.pl.

Popularne kierunki podróży samochodem a przepisy prawne

Oprócz wykupienia ubezpieczenia niezbędne jest zorientowanie się, jakie panują przepisy prawne dotyczące jazdy samochodem w konkretnym państwie.

Grecja

Grecja to popularny kierunek podróży. Wielu turystów przyciągają tu słoneczna pogoda, piękne krajobrazy i zapierające dech w piersi zabytki. Jeśli jedziesz do tego śródziemnomorskiego państwa samochodem, zadbaj o wykupienie winiety. Będzie ona potrzebna podczas przejazdu drogami tranzytowymi i autostradami. Ciekawostkę stanowi fakt, że w Grecji są nieco inne przepisy dotyczące poziomu alkoholu:
osoby, które nie ukończyły 23 roku życia – mogą mieć we krwi do 0,2 promila,
kierowcy po 23 roku życia – 0,5 promila.
Na wyposażeniu samochodu muszą znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica. Jeśli wybierasz się samochodem do Grecji, koniecznie zajrzyj na https://rankomat.pl/turystyka/samochodem-do-grecji. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji dla osób podróżujących swoim pojazdem po tym kraju.
 

Włochy

Marzysz, aby wraz z rodziną zwiedzić malownicze Włochy i poznać niezwykłą kulturę tego państwa? W tym kraju również są wymagane winiety, dlatego wykup je, zanim opuścisz granice Polski. Podróż samochodem odpowiednio zaplanuj, gdyż na terenie Włoch obowiązują strefy ograniczonego ruchu ZTL, do których mogą wjechać tylko uprawnione pojazdy. 

Hiszpania

Jeśli planujesz podróż samochodem do Hiszpanii, zadbaj o wyposażenie pojazdu w kamizelkę, koło zapasowe i trójkąt ostrzegawczy. W tym państwie światła mijania powinieneś włączyć dopiero po zmroku. Wielu kierowców zaskakuje również fakt, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. 
Odpowiednie zaplanowanie podróży i przygotowanie niezbędnych dokumentów pozwoli zadbać o to, aby wakacje przebiegły spokojniej. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą nie tylko potwierdzenie zawarcia umowy OC, ale także dowód rejestracyjny pojazdu. Warto też wcześniej zapoznać się z przepisami drogowymi panującymi w konkretnym państwie – będąc za granicą w większości przypadków mandat należy zapłacić od razu. Upewnij się także, czy podczas pobytu w innym kraju obowiązuje ubezpieczenie medyczne z Polski (w ramach EKUZ) i w jakich przypadkach następuje refundacja. Wiele osób decyduje się na dodatkową polisę podróżną, która pokrywa np. akcję ratowniczą czy konieczność przeprowadzenia leczenia dentystycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger