Dolnośląska Biała Pustynia

O dolnośląskiej Białej Pustyni dowiedzieliśmy się całkiem niedawno i gdy tylko nadarzyła się okazja, a nastąpiło to wyjątkowo szybko, od razu postanowiliśmy pojechać zobaczyć ją na własne oczy. Położona pomiędzy Nowogrodźcem, a Zebrzydową pustynia jest efektem działającej w pobliżu kopalni wydobywającej kaolin, czyli glinkę porcelanową, jeden z podstawowych składników słynnej, bolesławieckiej ceramiki. 


Biała Pustynia to nic innego jak sztucznie usypane hałdy drobnego piasku przemieszanego z glinką, które z punktu widzenia działającej w pobliżu kopalni są niczym innym jak pokopalnianym odpadkiem. Mimo, że do powstania Białej Pustyni przyczynił się człowiek to znajdujące się tam wydmy potrafią zrobić wrażenie.

Biała Pustynia znajduje się na prywatnym terenie należącym do kopalni i oficjalnie obowiązuje na nią zakaz wstępu, ale od lat miejsce to odwiedzane jest tłumnie przez lokalnych mieszkańców, którzy nie tylko wybierają się tam na spacery, ale urządzają również grille, czy kąpią się w jeziorku powstałym z wód odprowadzanych z kopalni. 

Choć wody jeziorka wydają się krystalicznie czyste naszym zdaniem kąpiele w nim nie są wskazane, ale jak najbardziej można postać nad jego brzegiem i pozachwycać się iście lazurowym kolorem wody. Koniecznie trzeba też pobawić się piaskiem, który w połączeniu z wodą robi się bardzo plastyczny, a po wyschnięciu zostawia na rękach biały osad. 


Najwięcej frajdy przynosi jednak spacer po samych hałdach, które w połączeniu z błękitnym niebem wyglądają naprawdę imponująco. Ich wysokość może wprawić w osłupienie, a próba wbiegnięcia na samą górę to nie lada wyzwanie. Jedyny minus, to niestety pozostawione śmieci, choć przed naszą wizytą była chyba akcja sprzątania dolnośląskiej Białej Pustyni i większość z nich wylądowała w workach, więc było w miarę czysto, ale wiemy, że nie zawsze tak jest. 
W każdym bądź razie Dolnośląska Biała Pustynia to na pewno ciekawe i warte zobaczenia miejsce. Wycieczkę na pustynię można połączyć ze zwiedzaniem Bolesławca, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć do Manufaktury, w której można zobaczyć jak powstaje piękna, bolesławiecka ceramika oraz wziąć udział w warsztatach (więcej informacji można znaleźć tutaj). 

2 komentarze:

  1. Ciekawe miejsce, nie znalem wcześniej. Trzeba by sprawdzić odczyn pH wody i już by wiadomo było kąpać się czy nie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie zastanawiało nas to czy ktokolwiek sprawdzał stan chemiczny tej wody ;) Nas nie zachęciła do kąpieli ;)

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger