Najkrótszy szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych z dziećmi

Trzy Korony to bez wątpienia najpopularniejszy szczyt w Pieninach, nawet Wysoka, która jest najwyższym szczytem tego pasma górskiego nie jest aż tak popularna. Trzy Korony to pienińska wizytówka, a ich charakterystyczny wygląd rzuca się w oczy już z daleka i pobudza wyobraźnię. Szczyt chętnie wybierany jest jako cel wędrówki o każdej porze roku i bez względu na porę roku oferuje niezapomniane widoki. 

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Na Trzy Korony można dotrzeć w następujący sposób:

* szlakiem żółtym, a następnie niebieskim ze Sromowiec Niżnych
* szlakiem żółtym, następnie zielonym oraz niebieskim ze Sromowiec Niżnych
* szlakiem żółtym, następnie niebieskim z Krościenka nad Dunajcem
* szlakiem niebieskim z Przełęczy Osice
* szlakiem czerwonym, następnie niebieskim ze Sromowiec Wyżnych

Najkrótszy szlak na Trzy Korony to szlak żółty, a następnie niebieski ze Sromowiec Niżnych, a wędrówkę najlepiej rozpocząć z okolic schroniska PTTK Trzy Korony. Na tę trasę można wybrać się z dziećmi. My na szlak wyruszyliśmy z niespełna 6-latkiem oraz 13-latką.


Gdzie zaparkować auto idąc na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych?

Jeśli na Trzy Korony zdecydujesz się iść ze Sromowiec Niżnych auto możesz zaparkować na parkingu u stóp Trzech Koron (GPS: 49.40250, 20.41104). Znajduje się on niedaleko schroniska. Parking jest płatny, w 2023 roku opłata wynosiła 20zł za cały dzień.

Trzy_Korony_z_dzieckiem
Schronisko PTTK Trzy Korony
Trzy_Korony_z_dzieckiem
Wąwóz Szopczański
Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem
Widoki z Przełęczy Szopka (Chwała Bogu)

Opis szlaku na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych z dziećmi

Proponowana przez nas trasa ma następujący przebieg: startując z parkingu u stóp Trzech Koron aż do Przełęczy Szopka należy iść zgodnie z oznaczeniami szlaku żółtego, a od Przełęczy Szopka zgodnie z oznaczeniami szlaku niebieskiego. Do przejścia jest ok. 3,3 kilometra, a czas przejścia szacowany jest na ok. 1,5 godziny. Z dziećmi może się on wydłużyć do ok. dwóch godzin. Trasa jest bezpieczna, jedynie końcówka wymaga wzmożonej uwagi, zwłaszcza gdy towarzyszą nam dzieci. 

Trzy_Korony_z_dzieckiem
Końcówka szlaku na Trzy Korony
Trzy_Korony_z_dzieckiem
Widoki z Trzech Koron
Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Na początku wędrówki znajduje się schronisko PTTK Trzy Korony, spod którego doskonale widać cel wędrówki. Następnie dociera się do malowniczego Wąwozu Szopczańskiego, który zachwyca imponującymi, skalnymi ścianami. Po jego minięciu szlak wkracza do lasu i rozpoczyna się podejście. Choć dla nas nie było ono zbyt wymagające, to z pewnością nie jedna osoba poczuje szybsze bicie serca. Nagrodą za trudny pierwszego etapu wędrówki będą przepiękne widoki z Przełęczy Szopka, która zwana jest również Przełęczą Chwała Bogu. Po dotarciu do Przełęczy Szopka można zrobić tam postój, co ułatwiają drewniane ławki. W tym miejscu należy pamiętać o zmianie koloru szlaku z żółtego na niebieski. 

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Po wznowieniu wędrówki trasa nadal pnie się w górę, przez las,  idzie się jednak przyjemnie. Na kilka minut przed celem znajduje się wiata turystyczna oraz kilka drewnianych ławek, a potem dociera się do kasy. W sezonie, mniej więcej od połowy kwietnia do połowy listopada, za wejście na Trzy Korony należy uiścić opłatę. Końcówka szlaku to wędrówka po metalowych platformach oraz schodach, które błyskawicznie doprowadzają na wierzchołek Trzech Koron. Bywa, że w tym miejscu, gdy chętnych na wejście na szczyt jest dużo, tworzą się zatory. Z góry można ujrzeć między innymi Tatry, Pieniny, płynący w dole Dunajec, Beskid Żywiecki, Gorce oraz jezioro Czorsztyńskie. Szczyt zabezpieczony jest barierkami, będąc jednak tam z dziećmi miejmy je cały czas na oku i nie pozwalajmy im przez nie wychylać się, ani się na nie wspinać. Dłuższy odpoczynek proponujemy zrobić poza szczytem Trzech Koron. 

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Trzy_Korony_z_dzieckiem

Następnie należy zdecydować o trasie powrotnej do Sromowiec. I opcje są następujące, można do Sromowiec wrócić tym samym szlakiem, bądź pójść dalej szlakiem niebieskim w stronę Polany Kosarzyska, a następnie stamtąd szlakiem zielonym zejść do Sromowiec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger