Jaworzyna Krynicka na narty z dziećmi- trasy, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska

Jazda na nartach lub na snowboardzie to dla wielu osób ulubiony, zimowy sport i choć w tym temacie nie jesteśmy żadnymi ekspertami, to staramy się tym sportem zarazić nasze dzieci. Dlatego też, najpierw nasza córka, a teraz także i nasz syn, pod czujnym okiem instruktorów, uczą się jazdy na nartach, a my próbujemy dotrzymać im kroku. Z racji tego, że nie jesteśmy wyczynowymi narciarzami i raczej nie opuszczamy łatwych tras, szukamy rodzinnych stacji narciarskich. I tak właśnie trafiliśmy na stację narciarską działającą na zboczach Jaworzyny Krynickiej, gdzie spędziliśmy fantastyczny, rodzinny weekend, podczas którego nasz młodszy postawił swoje pierwsze narciarskie kroki.

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi
Trasa numer 7

Spis treści:


Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Rodzinna stacja narciarska- Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Jaworzyna Krynicka znajduje się w jednej z najpiękniejszych, górskich miejscowości, czyli w Krynicy- Zdroju. Jest częścią uwielbianego przez nas Beskidu Sądeckiego, który dość dobrze znamy z naszych górskich wędrówek. Samą Jaworzynę Krynicką też mieliśmy już okazję poznać tyle, że w zupełnie innej scenerii. Na Jaworzynę Krynicką można dostać się koleją gondolową. Ma ona długość 2211 metrów i biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny. W przeciągu godziny kolej jest w stanie przewieźć 1600 osób, a podróż do góry trwa tylko 7 minut. Wagoniki przystosowane są do przewożenia sprzętu narciarskiego, są specjalne kosze, w których można umieścić zarówno narty jaki i deski snowboardowe. Po wjeździe na szczyt Jaworzyny mamy kilkanaście tras zjazdowych do wyboru. 

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi
Górna stacja kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką
Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej

Dogodne położenie Jaworzyny Krynickiej, długo utrzymująca się pokrywa śnieżna oraz prężnie działająca kolej gondolowa przyczyniły się do tego, że Jaworzyna to idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych przez całe rodziny. Na zboczach Jaworzyny na chwilę obecną znajduje się 12 tras zjazdowych o łącznej długości 14 kilometrów. Z racji tego, że trasy mają różny stopień trudności odnajdą się na nich zarówno ci co dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, jak i bardziej wprawieni narciarze. Na Jaworzynie Krynickiej można wyróżnić:
* dwie strefy nauki. Pierwsza z nich "Misiek" znajduje się u podnóża Jaworzyny i dla ułatwienia zamiast orczyka posiada specjalną taśmę wjazdową. Druga strefa nauki z orczykiem mieści się na szczycie Jaworzyny i nazywana jest "Żółwikiem".
* 6 tras łatwych, znakowanych na niebiesko, w tym najnowsza "Siódemka", która została wyposażona w 4-osobowy wyciąg krzesełkowy
* 3 trasy średnio trudne, znakowane na czerwono
* 1 trasę trudną znakowaną na czarno z homologacją FIS

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi
Mapa z trasami narciarskimi na Jaworzynie Krynickiej
Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi
Strefa nauki Żółwik
Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi
Trasa numer 3

Godziny otwarcia poszczególnych tras

Planując swój wypad na Jaworzynę Krynicką warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia poszczególnych tras. A więc jeśli warunki pogodowe nie stanowią przeszkody wszystkie trasy otwarte są od godziny 9:00. 
* Trasy 2,3,4,5 oraz 11 działa do 15:30
* Trasa 1 do godziny 18:00
* Strefa nauki Żółwik do 17:30
* Strefa  nauki Misiek oraz trasa 7 i 10 do 16:00
* trasa 12 (leśna nartostrada) do godziny 15:00
* trasa 6 od 9:00 do 21:00

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi
Hotel Jaworzyna Krynicka a za nim widok na trasę numer 6

Cennik skipassów na Jaworzynę Krynicką w 2024 roku

By w pełni skorzystać z uroków Jaworzyny Krynickiej trzeba wyposażyć się w skipassy. Ceny skipassów uzależnione są od sezonu oraz długości trwania skipassów. Wyróżnić można sezon niski, który trwa do 24 grudnia i potem od 4 marca oraz sezon wysoki, który obejmuje okres od 25 grudnia do 3 marca. Ceny skipassów nabytych w kasach prezentują się następująco:

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Skipassy można też kupić online, wówczas cena jest niższa i można tego dokonać tutaj. Dzieciom od 5 do 15 roku życia, a także osobom niepełnosprawnym oraz po 65 roku życia przysługują bilety ulgowe. Dzieciom do 4 roku życia przysługuje skipass za symboliczną złotówkę.

Hotel Jaworzyna Krynicka

Z racji tego, że jesteśmy z Krakowa do Krynicy- Zdrój mamy na tyle blisko, że możemy wybrać się tam nawet na jeden dzień. W Krynicy warto jednak zostać dłużej, a jak ktoś jest nastawiony głównie na narty to warto rozważyć hotel Jaworzyna Krynicka, który znajduje się tuż przy wyciągu na Jaworzynę (bliżej już się nie da). Hotel dysponuje pokojami rodzinnymi oraz dwu i trzyosobowymi. Na terenie hotelu znajduje się restauracja Gondola, narciarnia, sauna sucha, pokój zabaw, pokój gier oraz mała siłownia. Lokalizacja hotelu jest jego największym atutem i zdecydowanie warto na ich stronie zaglądać do zakładki oferty specjalne. Można tam znaleźć między innymi ciekawe pakiety pobytowe na okres zimowych ferii. 

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego

Planując wypad na narty trzeba też zadbać o narciarski sprzęt, tym bardziej jeśli nie posiadamy własnego. W przypadku stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka brak własnego sprzętu nie stanowi żadnego problem. Tuż przy stacji narciarskiej znajdują się dwie wypożyczalnie, które oferują nie tylko kompletny zestaw: narty, kijki, buty oraz kask, ale także serwis nart, jeśli ktoś posiada swoje. Do dyspozycji narciarzy jest ponad 900 kompletów firmy Head oraz Rossignol, a pomocna obsługa pracująca w wypożyczalniach chętnie doradzi i pomoże przy wyborze odpowiednego wyposażenia. My skorzystaliśmy z wypożyczalni Head, która znajduje się tuż przy parkingu.

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Szkoła Jaworzyna Ski & Snowboard

Podobno na naukę na nartach, czy snowboardzie nigdy nie jest za późno, a więc wystarczy tylko chcieć i podejść do tematu z uśmiechem na twarzy. W naszej rodzinie tylko najmłodszy nie miał jeszcze styczności z nartami, a więc z góry wiedzieliśmy, że będzie uczył się z instruktorem, podobnie jak to było przed laty w przypadku naszej córki. Przy stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka działa tylko jedna, ale za to niesamowicie skuteczna i godna polecenia szkółka narciarka- Szkoła Jaworzyna Ski & Snowboard. I to właśnie oni wzięli pod swoje skrzydła nasze dzieci. Eryk stawiał swoje pierwsze, narciarskie kroki, a Wiki wraz ze swoją instruktorką podnosiła swoje umiejętności. W Krynicy spędzaliśmy cały weekend, a więc  nasze dzieci wzięły udział w dwóch lekcjach po dwie godziny i musimy szczerze przyznać, że byliśmy pod niesamowitym wrażeniem. Przez dwa dni poczynili ogromne postępy, co oczywiście było zasługą zaangażowanych instruktorek pani Moniki i pani Magdy. Młody złapał narciarskiego bakcyla i już po pierwszym dniu spędzonym na oślej łączce czuł się bardzo pewnie i nawet zjechał trasą numer 2. 

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

https://www.szkolajaworzyna.pl/

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Nasze wrażenia z weekendu na Jaworzynie Krynickiej

Jeśli i Tobie marzy się rodzinny wypad na narty, do miejsca gdzie można znaleźć trasy o różnym stopniu trudności, gdzie odnajdą się zarówno młodsze dzieci, które dopiero uczą się jeździć, jak i osoby, które z nartami czują się za pan brat to rodzinna stacja narciarska Jaworzyna Krynica sprawdzi się na taki wyjazd doskonale. Zróżnicowanie tras narciarskich oraz ich świetne przygotowanie nikomu nie pozwoli się tam nudzić. My na Jaworzynie Krynickiej spędziliśmy bardzo udany weekend, który dodał nam skrzydeł. Po raz kolejny przekonaliśmy się też, że zima potrafi być przepiękna i zdecydowanie warto wyjść z domu i korzystać z jej uroków nie tylko podczas górskich wędrówek. 
Stacja narciarska Jaworzyna Krynicka dzięki całemu zapleczu, które się tam znajduje, jest wręcz samowystarczalna, by zapewnić udany wypad na narty. Jadąc tam o nic nie trzeba się martwić, wystarczy tylko zabrać ze sobą dużą dawkę dobrego humoru.

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

Jaworzyna_Krynicka_narty_z_dziećmi

A jeśli jesteś ciekawy co poza nartami można robić w Krynicy- Zdrój zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, który dostępny jest tutaj.

* Jaworzynę Krynicką mogliśmy bliżej poznać dzięki zaproszeniu Kolei gondolowych Jaworzyna Krynicka w ramach współpracy barterowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger