Irlandia Północna z dziećmi- co warto zobaczyć? Informacje praktyczne.

Irlandia zwana Zieloną Wyspą od dawna kusiła nas niepowtarzalnymi widokami. Oczami wyobraźni widzieliśmy te wszystkie niesamowite miejsca, które tam się znajdują, a w głowie powoli układał się plan, który wreszcie udało się wcielić w życie. W Irlandii Północnej, bo ona była naszym celem, spędziliśmy 4 dni, odkrywając z dziećmi niesamowite atrakcje tej przepięknej wyspy. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Spis treści:

 1. Gdzie znajduje się Irlandia Północna?
 2. Jak dotrzeć do Irlandii Północnej?
 3. Jak dojechać z lotniska do centrum Belfastu?
 4. Auto z wypożyczalni
 5. Gdzie nocować w Irlandii Północnej?
 6. Co warto zobaczyć w Irlandii Północnej? Nasz pomysł na 4 dni
  6.1. 
  The Dark Hedges
  6.2. Causeway Coastal Route
  6.3. Ruiny zamku Kinbane
  6.4. Mussenden Temple i Downhill Demesne
  6.5. Punkt widokowy Gortmore
  6.6. Plaża Whiterocks
  6.7. Punkt widokowy Magheracross
  6.8. Ruiny zamku Dunluce
  6.9. Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway)
  6.10. Ruiny zamku Dunseverick
  6.11. Wodospad Dunseverick
  6.12. Port w Ballintoy
  6.13. Plaża Whitepark Bay
  6.14. Carrick-a-Rede- most linowy
  6.15. Fair Head
  6.16. Murlough Bay
  6.17. Jaskinie Cushendun
  6.18. Cushendall i Cushendall Coastal Path
  6.19. The Hidden Village of Galboly
 7. Co jeszcze warto zobaczyć?
 8. Na jaką pogodę można liczyć w marcu?
 9. Dodatkowe informacje
 10. Podsumowanie wydatków

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Gdzie znajduje się Irlandia Północna?

Irlandia Północna znajduje się w północnej części wyspy Irlandii, która jest trzecią co do wielkości wyspą Europy. Irlandia Północna politycznie przynależy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a za stolicę Irlandii Północnej uważa się Belfast. Irlandia Północna graniczy z Republiką Irlandii. Z racji tego, że Irlandia Północna to część Wielkiej Brytanii do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport. Walutą obowiązującą w Irlandii Północnej jest funt (GBP). 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Zamek Kinbane
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Ruiny zamku Dunseverick
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Jak dotrzeć do Irlandii Północnej?

Na chwilę obecną bezpośrednie loty z Polski do Irlandii Północnej oferuje ryanair oraz easyjet. Obie linie wykonują połączenia do Belfastu, który uważany jest za stolicę Irlandii Północnej. Z ryanairem można polecieć z Krakowa oraz Gdańska, z easyjetem jedynie z Krakowa. My zdecydowaliśmy się na połączenie ryanairem. Bilety kupiliśmy z 3-tygodniowym wyprzedzeniem w cenie 1370zł za 4 osoby z darmowym bagażem podręcznym. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Plaża przy zamku Kinbane
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Okolice wodospadu Dunseverick
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Jak dojechać z lotniska do centrum Belfastu?

Belfast oddalony jest od lotniska o ok. 25 kilometrów, a dojazd autem nie zajmuje więcej niż pół godziny. Pomiędzy lotniskiem, a centrum miasta kursują także autobusy Airport Express 300, które do centrum dojeżdżają w około 30-40 minut. Autobusy jeżdżą 7 dni w tygodniu, w godzinach szczytu odjazd następuje co 15 minut. Bilety można kupić w hali przylotów, bądź u kierowcy, a ceny w 2024 kształtowały się następująco: 8,50GBP bilet pojedynczy lub 12,50GBP w dwie strony. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Grobla Olbrzyma
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Auto z wypożyczalni

Biorąc pod uwagę nasze plany zdecydowaliśmy się na wypożyczenie auta. Samochód z Avis zarezerwowaliśmy jeszcze w Polsce za pośrednictwem booking.com. Do wypożyczenia auta potrzebowaliśmy kartę kredytową wystawioną na nazwisko głównego kierowcy (karta debetowa czy karta typu revolut nie są akceptowane). Karta kredytowa potrzebna jest głównie po to, by zrobić na niej blokadę środków na poczet wkładu własnego oraz na paliwo. By uniknąć blokady w wysokości 1500GBP dokupiliśmy na miejscu pełne ubezpieczenie, które wyniosło nas 80GBP. Dzięki temu nasz udział własny w przypadku kolizji, czy kradzieży został zniesiony do zera, a my bez stresu mogliśmy podróżować po Irlandii Północnej. Na karcie zrobiono nam jedynie blokadę na paliwo w wysokości 200GBP, co jest uwalniane w przeciągu kilku dni gdy zwróci się zatankowany samochód. Odbiór samochodu, ze względu na formalności, zajął nam około pół godziny, za to zwrot nie trwał dłużej niż 5 minut. Po Irlandii poruszaliśmy się Mazdą 2, która jak najbardziej spełniła swoje zadanie. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Gdzie nocować w Irlandii Północnej?

Szukając noclegu zawsze kierujemy się tą samą zasadą, najpierw tworzymy mapę miejsc, które chcemy zobaczyć, a później, w zależności od tego, gdzie tych punktów mamy najwięcej, decydujemy o noclegu. W przypadku Irlandii Północnej od razu wiedzieliśmy, że nasz nocleg musi być usytuowany w jej północnej części, tak więc zdecydowaliśmy się na nadmorską miejscowość Cushendall. Zatrzymaliśmy się tam w niewielkim pensjonacie, w samym centrum miasteczka, a rezerwacji dokonaliśmy przez booking (link do naszego noclegu). Położenie pensjonatu okazało się niezwykle dogodne. W pobliżu mieliśmy park, sklep oraz kilka restauracji, a na parterze irlandzki pub. Nie było też problemu z zaparkowaniem samochodu, który mogliśmy zostawić wzdłuż ulicy lub na znajdującym się niedaleko parkingu publicznym. Do dyspozycji mieliśmy znajdujący się na 2 piętrze pokój 4-osobowy z łazienką, który składał się z dużego łóżka oraz łóżka piętrowego. W pokoju znajdował się zestaw do parzenia kawy oraz herbaty, ręcznik oraz suszarka do włosów, a z okna rozpościerał się widok na główną uliczkę miasteczka oraz pobliskie wzniesienia. Ogólnie nasz nocleg oceniamy bardzo pozytywnie, jedyny minus to sobotnia noc, podczas której z pubu dochodziły do nas dźwięki głośnej muzyki. Na szczęście taka noc była tylko jedna i nie wpłynęło to na nasze ogólne wrażenie. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Widok z okna w pensjonacie w Cushendall
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Nasz pokój
Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Co warto zobaczyć w Irlandii Północnej?

Irlandię Północną od zawsze kojarzyliśmy ze słynną Groblą Olbrzyma, Belfastem oraz trudną i zawiłą historią. Teraz do tego dorzucamy jeszcze bajeczne widoki, niezliczone ilości owieczek, które są po prostu wszędzie, przesympatycznych ludzki, ruiny zamków, cudowne, szerokie i piaszczyste plaże oraz wspaniałą atmosferę. Irlandia Północna totalnie podbiła nasze serca, to kraj, który w 100% oddaje to co nam w duszy gra, dlatego podróżowanie po Irlandii Północnej to była dla nas olbrzymia przyjemność. 
Na odkrywanie tej części wyspy Irlandii mieliśmy 4 dni. Skupiliśmy się na jej północnej oraz wschodniej części znajdującej się powyżej Belfastu. A poniżej lista miejsc, które naszym zdaniem zasługują na uwagę.

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* The Dark Hedges

To było pierwsze miejsce, do którego ruszyliśmy prosto z lotniska. Tę drogę pomiędzy starymi bukami, doskonale kojarzyliśmy z serialu Gry o Tron, tak więc jako fani tego serialu musieliśmy się tutaj wybrać. Miejsce to cieszy się olbrzymią popularnością, my jednak byliśmy tam rano, gdy wysiadaliśmy z auta lekko kropiło i to zadziałało na naszą korzyść. Razem z nami drogę pokonywało zaledwie kilka osób, co zupełnie się zmieniło gdy wracaliśmy już na parking. Spacer pomiędzy bukami był dobrym wstępem do odkrywania piękna Irlandii Północnej. Warto tę drogę przejść w całości, bo najpiękniejszy widok na aleję drzew rozpościera się z jej drugiego końca.
Parking: Auto najlepiej zaparkować na płatnym parkingu (5GBP) przy hotelu The Hedges (GPS: 55.13856, -6.38432).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Causeway Coastal Route

To przepiękna, mająca około 200 kilometrów długości droga, biegnąca  wzdłuż wybrzeża, oferująca iście malownicze widoki i całe mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Causeway Coastal Route swój początek ma w Belfaście, a kończy się w Derry. Drogę tę można pokonać w trakcie jednego dnia, ale naszym zdaniem warto przeznaczyć na nią przynajmniej 3 dni, bo atrakcji przy niej nie brakuje. My, odkrywając tę część Irlandii, głównie poruszaliśmy się właśnie Coastal Route. Pozwoliła nam ona dotrzeć praktycznie do wszystkich znajdujących się poniżej punktów.

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Ruiny zamku Kinbane (Caisleán Ceinn Bán)

Powiedzieć o tym miejscu, że nas zachwyciło to zdecydowanie za mało. Jak dla nas to Irlandia w pigułce. Jest tam wszystko co czyni tę wyspę wyjątkową: ruiny XVI-wiecznego zamku, niesamowite wybrzeże, piękny wodospad, widokowa trasa prowadząca do celu, wszechobecna zieleń oraz pasące się na zboczu owieczki. Miejsce jest naprawdę piękne i żadne zdjęcia nie oddają jego uroku. Nazwa zamku z irlandzkiego oznacza "białą głowę", co oczywiście powiązane jest z wapiennym cyplem, na którym ruiny się znajdują. By dotrzeć do celu trzeba pokonać 140 schodów prowadzących w dół, a więc warto mieć to na uwadze. 
Parking: darmowy (GPS: 55.22708, -6.29146).
Pinezka: https://maps.app.goo.gl/WyUcp6xSjDPugBus7

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Mussenden Temple i Downhill Demesne

Mussenden Temple będące częścią Downhill Demesne, to okrągła świątynia, wzorowana na rzymskiej świątyni Westy, znajdująca się na skraju imponującego klifu. Świątynia pochodzi z XVIII wieku, a spod jej murów rozpościera się zachwycający widok na przepiękną, mającą 11 kilometrów długości, plażę Downhill Strand. Na terenie Downhill Demesne znajdują się także ruiny rezydencji należącej niegdyś do hrabiego Bishopa oraz Belweder. Na teren majątku można wejść korzystając z dwóch bram: Lion's Gate oraz Bishop's Gate. Wybierając Bramę Bishopa można przespacerować się przez przepiękny ogród. 
Parking: przy Bramie Lwów parking jest płatny, dlatego najlepiej skorzystać z wejścia przez Bramę Bishopa, w pobliżu której można za darmo zaparkować wzdłuż drogi (GPS: 55.160186, -6.807201)

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Punkt widokowy Gortmore

To jeden z piękniejszych punktów widokowych, na jakich byliśmy w Irlandii Północnej, oferujący bardzo rozległe panoramy. Przy dobrej widoczności z Gortmore można ujrzeć szkocką wyspę Islay, a także półwysep Magilligan, plażę Benone oraz wzgórze Binevenagh. Niedaleko punktu widokowego znajduje się posąg celtyckiego boga morza, do którego prowadzi krótka ścieżka. 
Parking: darmowy, niedaleko punktu widokowego (GPS: 55.14929, -6.87783)

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Plaża Whiterocks

Przepiękna, piaszczysta plaża, nad którą góruje imponujący, wapienny klif. To podobno jedna z najpopularniejszych plaż w Irlandii, która chętnie wybierana jest przez surferów, ale także przez rodziny z dziećmi. My na tej plaży postanowiliśmy zrobić przerwę w podróży i był to strzał w 10. Plaża znajduje się przy szlaku Whiterocks Coastal Path, który zaczyna się w miejscowości Portrush, a kończy przy zamku Dunluce.  
Parking: darmowy, niedaleko wejścia na plażę (GPS: 55.20421, -6.61185)

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Punkt widokowy Magheracross

Przy tym punkcie widokowym zatrzymaliśmy się głównie po to, by spojrzeć z oddali na ruiny zamku Dunluce. Sprzyja on również podziwianiu przepięknej linii brzegowej. Do dyspozycji turystów są dwa tarasy widokowe oferujące zupełnie odmienne panoramy. 
Parking: darmowy (GPS: 55.20912, -6.58601).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Ruiny zamku Dunluce

Choć z pięknego zamku zachowały się jedynie ruiny, to za sprawą niesamowitego położenia, tuż nad krawędzią klifu, robią one niesamowite wrażenie. Fani Gry o Tron z pewnością kojarzą to miejsce z wyspą Pyke oraz siedzibą rodu Greyjoyów. Ruiny zamku można zwiedzać za opłatą i jest to możliwe tylko w godzinach ich otwarcia, czyli codziennie od 9:30 do 17:00, my niestety spóźniliśmy się i nie udało nam się już wejść na ich teren. Tak więc podziwialiśmy je jedynie z daleka.
Parking: pod zamkiem znajduje się darmowy. niewielki parking (GPS: 55.21040, -6.57819), gdyby pojawił się problem z zaparkowaniem to można skorzystać z parkingu przy Magheracross, skąd bez problemu, w kilka minut można dotrzeć pod zamek.

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway)

To jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczych w Irlandii, która została doceniona na skalę światową i wpisana na listę UNESCO. Grobla Olbrzyma powstała około 50-60 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanu, a odkrył to miejsce w 1692 roku ówczesny biskup miasta Derry. Groblę Olbrzyma tworzy ok. 37 tysięcy bazaltowych kolumn, które wyglądają jak ociosane przez człowieka, co robi piorunujące wrażenie. 
Do Grobli Olbrzyma można dotrzeć w następujący sposób:
* spod Centrum Turystycznego (GPS: 55.23319, -6.51548), jest to najkrótsza z dostępnych opcji, ale jeśli skorzystamy z parkingu znajdującego się pod Centrum, będzie to opcja najdroższa. Rodzinny bilet obejmujący dwie osoby dorosłe i maksymalnie 3 dzieci to koszt 38,75GBP. W cenie tego biletu jest miejsce parkingowe oraz wstęp na multimedialną wystawę w Centrum Turystycznym. 
* spod hotelu Causeway Hotel (GPS: 55.23331, -6.51742), który znajduje się niedaleko Centrum Turystycznego, gdzie znajduje się płatny parking w wysokości 10GBP
* z parkingu Causeway Coast Way Car Park (GPS: 55.23417, -6.51068), oddalonego o około 10 minut marszu od Centrum Turystycznego, jest to parking płatny, a opłata wynosi 10GBP. 
* widokowym szlakiem, biegnącym wzdłuż oceanu spod zamku Dunseverick, gdzie można zaparkować auto za darmo (GPS: 55.23769, -6.44923). 
W drodze do Grobli Olbrzyma warto zwrócić uwagę na takie miejsca jak: Bay of the Cow oraz formację skalną Organy. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Ruiny zamku Dunseverick

Choć ruiny zamku Dunseverick są skromne, to położenie ich jest tak zachwycające, że zdecydowanie warto się tutaj wybrać i wspiąć na zielone wzgórze, na którym są one położone. Rozpościera się z niego przepiękny widok na ocean oraz pobliską okolicę i to jest największą atrakcją tego miejsca. Z parkingu, który znajduje się w pobliżu ruin, można wyruszyć w stronę Grobli Olbrzyma. Przebiega tamtędy widokowa trasa o długości ok. 6,5 kilometra. Można też ruszyć w przeciwnym kierunku do wodospadu Dunseverick. 
Parking: darmowy (GPS: 55.23760, -6.44918).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Wodospad Dunseverick

W Irlandii Północnej wodospadów nie brakuje, a wodospad Dunseverick to jeden z nich. Choć nie jest zbyt wysoki to nie można mu odmówić przepięknego położenia. To było kolejne, na pierwszy rzut oka zwyczajne miejsce, które zachwyciło nas widokami. W pobliżu wodospadu przebiega kilka ścieżek i warto się nimi przejść, by spojrzeć na okolicę z różnych perspektyw. 
Parking: darmowy (GPS: 55.23627, -6.43833). 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Port w Ballintoy

To jeszcze jedno miejsce, które może zainteresować fanów Gry o Tron, to właśnie do tego portu przypłynął Theon Greyjoy, skąd następnie udał się do zamku swego ojca. My w tym porcie postanowiliśmy zrobić przerwę. Jest tam niewielka plaża oraz kamienny budynek, w którym mieści się kawiarnia, tak więc wybór był doskonały. 
Parking: darmowy (GPS: 55.24359, -6.36949).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Plaża Whitepark Bay

To była najpiękniejsza plaża na jakiej byliśmy w Irlandii. Szeroka, piaszczysta, długa na 5 kilometrów i otoczona wydmami, co sprawia, że to idealne miejsce na wypoczynek lub spacery. Ze względu na zdradliwe prądy wsteczne nie można się tutaj kąpać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pomoczyć stopy, choć w marcu woda była bardzo zimna. Do plaży prowadzi widokowa ścieżka, która pozwala spojrzeć na nią z oddali, co potęguje pozytywne wrażenie. Jest tam nawet ławeczka, na której można usiąść i pozachwycać się widokami.
Parking: darmowy (GPS: 55.22895, -6.40650).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Carrick-a-Rede- most linowy

Ten mający 20 metrów długości most linowy, łączący wyspę Irlandię z niewielką wysepką, to jedna z największych atrakcji w Irlandii Północnej. Dlatego też bilety wstępu najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem (tutaj). My niestety tego nie zrobiliśmy i gdy przybyliśmy na miejsce okazało się, że wejściówek już nie ma. I choć na sam most nie weszliśmy, to pokonaliśmy chociaż malowniczą trasę do niego prowadzącą, którą zaczęliśmy już w Ballintoy. Jest tam niewielki kościółek, pod którym można zaparkować samochód. Trasa, którą wędrowaliśmy, biegła wzdłuż wybrzeża, oferując nam przepiękne widoki. Po drodze minęliśmy dwa miejsca, w których kręcono sceny do Gry o Tron, oba powiązane z obozowiskiem Renly'ego Baratheona. Mieliśmy też okazję zobaczyć piękną tęczę.
Parking: najbliższy parking, z którego można wyruszyć do mostu znajduje się tutaj (GPS: 55.23954, -6.34826) i jest płatny 10GBP za samochód. Można też zaparkować przy wspomnianym kościółku zupełnie za darmo (GPS: 55.23991, -6.36673).
Pinezka: płatny parking https://maps.app.goo.gl/suQMGa3zh2qQPRBm9 ; darmowy parking przy kościele https://maps.app.goo.gl/CPPp2RqNe5mWKWWKA

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Fair Head

To mający 5 kilometrów długości oraz 196 metrów wysokości klif, po którym można spacerować wyznaczonymi trasami i zachwycać się powalającymi na kolana widokami. Krajobrazu dopełniają znajdujące się tam dwa jeziora. Przez Fair Head poprowadzono trzy trasy, a przy parkingu znajduje się mapa pokazująca ich przebieg. Trasa niebieska jest najdłuższa, a więc oferuje najwięcej niezapomnianych widoków, łączy się z pozostałymi dwiema trasami, a więc można tworzyć różne warianty przejścia. Piękno Fair Head zostało wykorzystane w Grze o Tron, jako Dragonstone. 
Parking: darmowy (GPS: 55.21678, -6.15361)

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Murlough Bay

To kolejne miejsce, które nas zachwyciło. Już jadąc w jego stronę, krętą i wąską drogą, mogliśmy cieszyć oczy pięknymi widokami, a potem czekał nas spacer wzdłuż oceanu, który doprowadził nas do przepięknej, małej plaży, ukrytej pomiędzy skałami, wręcz idealnej na rodzinny piknik, a więc trochę tam zabawiliśmy. Okolica jest wyjątkowa, a z racji tego, że zatoka jest położona nieco na uboczu nie dociera tutaj wielu turystów, choć lokalni to miejsce znają bardzo dobrze. Wokół zatoki jest dziko i pusto i ku naszemu olbrzymiemu zaskoczeniu spotkaliśmy tam fokę, która nieśmiało wystawiała głowę ponad taflę wody. 
Parking: darmowy (GPS: 55.21316, -6.12279)

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Jaskinie Cushendun

Z racji tego, że naszą bazą wypadową było Cushendall nie mogliśmy sobie odmówić wycieczki do niewielkiego miasteczka Cushendun, które słynie z nadmorskich jaskiń. Jaskinie powstawały przez setki milionów lat, a po tym jak ukazały się w Grze o Tron stały się mega popularne. To właśnie do jednej z nich wpłynęła Melisandre wraz z Davosem i następnie urodziła w niej syna Stannisa, w postaci upiornego cienia. Jaskinie znajdują się kilka minut spacerem od centrum miejscowości i ich znalezienie nie powinno sprawić nikomu trudności.
Parking: darmowy, wzdłuż drogi na moście (GPS: 55.12500, -6.04216).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* Cushendall i Cushendall Cliffs Walk

Cushendall to niewielka, nadmorska miejscowość, która w naszym wypadku idealnie sprawdziła się jako baza wypadowa na odkrywanie tej części Irlandii. Największą atrakcją Cushendall jest nadmorska trasa Cushendall Cliffs Walk, która rozpoczyna się w pobliżu plaży, a kończy przy ruinach XIII-wiecznego kościoła Old Layde. Trasa jest łatwa, ma długość 3,5 kilometra i oferuje przepiękne widoki, a więc warto się tym szlakiem przejść. 
Parking: darmowy (GPS: 55.08014, -6.06395).

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

* The Hidden Village of Galboly

Ta niewielka, porzucona wieś może nie jest olbrzymią atrakcją i z pewnością można ją pominąć, my jednak postanowiliśmy zobaczyć ją na własne oczy, tym bardziej, że tutaj również powstawały sceny do Gry o Tron. Ostatni mieszkaniec wsi zmarł w 2013 roku i od tamtej pory jest ona zupełnie wyludniona. Musimy jednak przyznać, że ruiny kamiennych domków, na tle zielonych wzgórz wyglądały naprawdę pięknie.  
Parking: darmowy (GPS: 55.05867, -5.99062)

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć?

Irlandia Północna okazała się tak bogata w atrakcje, że w przeciągu czterech dni nie mieliśmy najmniejszych szans zobaczyć wszystkich, które mieliśmy w planach. Z niektórych musieliśmy zrezygnować ze względu na wiek naszego najmłodszego towarzysza podróży, z innych zaś ze względu na dzielącą nas odległość. A więc co jeszcze warto zobaczyć w Irlandii Północnej?

* The Gobbins Cliff Path

To było jedno z tych miejsc, z których z żalem musieliśmy zrezygnować, ale które na 100% odwiedzimy następnym razem. The Gobbins Cliff Path to przepiękna i niesamowicie ekscytująca wędrówka wzdłuż klifu, stworzoną do tego celu ścieżką, która dostarcza całe mnóstwo świetnej zabawy. Trasa ma długość 5 kilometrów i nie brakuje na niej schodów, mostków, tuneli, wąskich przejść, a więc wystarczy tylko założyć kaski, na nogi odpowiednie obuwie i można ruszać przed siebie. Niestety ze względu na charakter ścieżki jest ona dostępna dla dzieci, które mają co najmniej 120cm wzrostu  i ten wymóg nas zdyskwalifikował. Wstęp na tę trasę jest płatny, a bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez internet (tutaj). Ścieżka otwarta jest w godzinach od 8:30 do 17:00. 

* Stairway to heaven, czyli Schody do nieba

To jeszcze jedno miejsce, które chcieliśmy bardzo zobaczyć i które mocno pobudzało naszą wyobraźnię, musieliśmy jednak z niego zrezygnować z powodu dzielącej nas odległości. Mieliśmy do niego ok. 3 godzin jazdy autem. Szlak doprowadza do genialnego punktu widokowego, zanim jednak go osiągniemy trzeba przejść ok. 12 kilometrów i pokonać 450 schodów prowadzących do góry, a więc jest to dość wymagająca wycieczka, na którą trzeba przeznaczyć cały dzień. Szlak jest jednak tak malowniczy, że zdecydowanie warty jest każdego wysiłku, o czym mamy nadzieję kiedyś się przekonać.

* Góry Mourne

Uwielbiamy wędrówki po górach i jeśli tylko jesteśmy w miejscu, gdzie możemy zakosztować lokalnych szlaków, chętnie to robimy. W przypadku gór Mourne nawet wyznaczyliśmy sobie kilka wartych uwagi tras, ostatecznie ze względu na dzielącą nas odległość i całe mnóstwo pięknych miejsc, które mieliśmy w zasadzie na wyciągnięcie ręki musieliśmy odpuścić. W każdym bądź razie dysponując większą ilością czasu zdecydowanie warto wejść na Slieve Donard, jest to najwyższy szczyt w Irlandii Północnej. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Na jaką pogodę można liczyć w marcu?

Irlandia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, który charakteryzuje się łagodnymi zimami i niezbyt ciepłymi latami. Sporo też pada i to przez cały rok, bywa też wietrznie. Mając tego świadomość byliśmy na taką pogodę odpowiednio przygotowani, w plecaku mieliśmy cienkie czapki oraz kurtki przeciwdeszczowe. Irlandia postanowiła jednak przywitać nas przepiękną pogodą i choć temperatury wahały się w granicach 12st. C, to przez większą część pobytu towarzyszyło nam słońce. Deszcz też padał, ale opady były krótki, nie trwały dłużej niż kilka minut, a po nich zawsze pojawiało się słoneczko. Tak więc pogoda w Irlandii w marcu była typowo wiosenna i nam jak najbardziej odpowiadała. 

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Dodatkowe informacje:

* Irlandia Północna jest częścią Wielkiej Brytanii, a więc można tam wjechać tylko na podstawie ważnego paszportu
* w Irlandii Północnej czas należy przestawić o godzinę do tyłu względem czasu polskiego (jeśli w Polsce jest 14:00, to w Irlandii będzie godzina 13:00).
* w Irlandii Północnej obowiązuje lewostronny ruch drogowy
* wybierając się do Irlandii warto mieć ze sobą przejściówkę do gniazdek
* auto można wypożyczyć posługując się polskim prawem jazdy

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje

Podsumowanie wydatków:

* loty Kraków-Belfast-Kraków 1368zł za 4 osoby
* nocleg w pokoju 4-osobowym ze śniadaniem za 3 doby 1270zł
* auto z wypożyczalni Avis 858zł z pełnym ubezpieczeniem
* paliwo 200zł
* jedzenie, zakupy, pamiątki 1000zł
Całkowity koszt to 4700zł, czyli 1175zł na osobę

Irlandia-Północna-z-dziećmi-atrakcje
Torr Head
Na naszym blogu nie ma reklam, nie chcemy by przeszkadzały one w odbiorze naszych treści, jeśli jednak uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę będzie nam miło jeśli zaprosisz nas na kawę 💓

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger