Wieża widokowa na Kamionnej- opis szlaków, parkingi

Wieża widokowa na Kamionnej to najnowsza atrakcja w Beskidzie Wyspowym i kolejna z wież widokowych, która pojawiła się w tej części Beskidów. Wiele osób Kamionną może kojarzyć z ośrodkiem narciarskim Laskowa- Ski, która oferuje blisko 4800 metrów tras zjazdowych obsługiwanych przez cztery wyciągi. Laskowa-Ski działa na wschodnich zboczach Kamionnej, a w jej pobliżu przebiega jeden ze szlaków turystycznych, którym można dotrzeć do wieży widokowej na Kamionnej. 

Wieża_widokowa_Kamionna

Kilka słów o wieży widokowej na Kamionnej

Wieża widokowa na Kamionnej ma 29 metrów wysokości. Prace nad wieżą rozpoczęły się wiosną 2023 roku, a już jesienią tego samego roku wieża doczekała się oficjalnego otwarcia. Wstęp na wieżę jest bezpłatny i oczywiście jest ona dostępna przez całą dobę. Na wieżę prowadzą szerokie schody, a u góry dostępny jest rozległy, zadaszony taras. Z tarasu przy dobrej widoczności rozpościerają się szerokie panoramy. Widać stamtąd Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki czy też Pogórze Wielickie.

Wieża_widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża-Widokowa-Kamionna

Do wieży widokowej na Kamionnej można dotrzeć w następujący sposób:

* szlakiem niebieskim  z Przełęczy Widoma przez Bacówkę na Zadzielu
* szlakiem żółtym z Żegociny
* nieznakowaną drogą, a następnie szlakiem niebieskim spod dolnej stacji narciarskiej Laskowa-Ski
* szlakiem żółtym oraz niebieskim z Pasierbca
* szlakiem zielonym z Kamionnej
* nieznakowaną drogą od strony Makowicy (najkrótszy szlak)
* szlakiem niebieskim z Kisielówki

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

Gdzie zaparkować samochód idąc pod wieżę widokową na Kamionnej?

W zależności od tego jaki szlak na Kamionną wybierzesz masz następujące opcje zaparkowania samochodu:
* przy dolnej stacji narciarskiej Laskowa-Ski (GPS: 49.778120, 20.420430). 
* przy boisku sportowym w Pasierbcu (GPS: 49.76806, 20.37831). 
* Jeśli na Kamionną wyruszysz z Przełęczy Widoma, bądź z okolic Bacówki na Zadzielu to autem możesz dojechać do końca asfaltowej drogi, a nawet pokusić się o jazdę kawałek dalej drogą szutrową i tam poszukać miejsca. 
* Idąc z Kisielówki samochód można zostawić tuż przed skrętem niebieskiego szlaku w las (GPS: 49.771447, 20.365241).
* W Żegocinie auto można zaparkować w samym centrum wsi (GPS: 49.804097, 20.417896), stąd jednak trzeba będzie sporo iść asfaltem, a więc proponujemy podjechać autem ile się da i szukać miejsca gdzieś pod lasem. 

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

Przebieg szlaków prowadzących do wieży widokowej na Kamionnej


* Z Kisielówki przez Pasierbiecką Górę do wieży widokowej na Kamionnej 

Szlak z Kisielówki na Kamionną to jedna z naszych ulubionych tras, zwłaszcza wczesną wiosną, gdy na jednej z mijanych polan pojawiają się przebiśniegi. By uniknąć dreptania asfaltem można autem podjechać do miejsca gdzie szlak odbija do lasu i tam spróbować zaparkować samochód. Do przejścia jest wtedy ponad trzy kilometry, a wędrówka nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny. Szlak biegnie lasem, przez połowę drogi to głównie podchodzenie pod górę, ale nie ma stromych odcinków, więc idzie się bardzo dobrze. Po minięciu znajdującego się tam domu trasa wypłaszcza się i dopiero przed samą Kamionną znów czeka nas krótkie podejście. Decydując się na tę trasę prócz Kamionnej zdobywamy także inny szczyt Beskidu Wyspowego- Pasierbiecką Górę. 

Wieża_widokowa_Kamionna

Wieża_widokowa_Kamionna

Wieża_widokowa_Kamionna


* Z Pasierbca do wieży widokowej na Kamionnej

Szlak żółty z Pasierbca przez połowę drogi biegnie asfaltem, można jednak  ten odcinek pominąć i podjechać autem do miejsca, gdzie szlak żółty krzyżuje się ze szlakiem niebieskim z Kisielówki. Wtedy do przejścia jest trochę ponad kilometr, co zajmuje około pół godziny. Trasa jest lekka i przyjemna. Od Pasierbieckiej Góry ma identyczny przebieg jak szlak z Kisielówki. Ta trasa pomija polanę pełną przebiśniegów.

Wieża_widokowa_Kamionna

Wieża_widokowa_Kamionna


* Z Kamionnej do wieży widokowej na Kamionnej* Z Żegociny do wieży widokowej na Kamionnej* Z Przełęczy Widoma przez Bacówkę na Zadzielu do wieży widokowej na Kamionnej

Wybierając się pod wieżę widokową na Kamionnej szlakiem niebieskim z Przełęczy Widoma, bądź z okolic Bacówki na Zadzielu proponujmy podjechać autem do końca asfaltowej drogi i dopiero stamtąd ruszyć na szlak. Mając samochód z wyższym podwoziem można pokusić się o podjechanie jeszcze wyżej drogą szutrową. Wtedy nie tylko pomijamy odcinek asfaltową drogą, ale także skracamy podejście do około półgodzinnej wędrówki. W wariancie skróconym szlak od początku biegnie pod górę, przez las. Wędrówka jednak nie jest długa, a więc nie będzie też bardzo męcząca. Po opadach deszczu na szlaku jest dużo błota, warto więc ubrać odpowiednie obuwie. 


* Spod dolnej stacji narciarskiej Laskowa-Ski do wieży widokowej na Kamionnej* Nieznakowaną ścieżką od strony Makowicy

Jest to najkrótsza droga prowadząca na szczyt Kamionnej. Z miejsca, gdzie można zaparkować samochód do wieży można dotrzeć w kilka minut. Z tego też powodu często tworzą się tam zatory, aut jest dużo, a droga wąska. Początkowo należy iść nieznakowaną, gruntową drogą, a potem skręcić w lewo i podejść pod wieżę zgodnie ze szlakiem żółtym oraz niebieskim.


Inne wieże widokowe w Beskidzie Wyspowym


W Beskidzie Wyspowym wież widokowych nie brakuje i na chwilę obecną jest ich już pięć.
* wieża widokowa na Mogielicy- opis szlaku na Mogielicę z Zalesia- Wyrębiska

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

* wieża widokowa pod Jaworzem- opis szlaku spod kapliczki pod Jaworzem

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

* wieża widokowa na Skiełku- opis szlaku na Skiełek z Łukowicy

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

* wieża widokowa na Modyni- opis szlaku na Modyń z Wierzyki

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

* wieża widokowa na Kamionnej- opis szlaku na Kamionną z Kisielówki

Wieża_Widokowa_Kamionna

Wieża_Widokowa_Kamionna

Na naszym blogu nie ma reklam, nie chcemy by przeszkadzały one w odbiorze naszych treści, jeśli jednak uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę będzie nam miło jeśli zaprosisz nas na kawę 💓

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger