Durmitor z dziećmi- Droga P14, Jezioro Czarne, Kanion Tary

Czarnogóra to przepiękny i różnorodny kraj, który zachwyca krajobrazowo niemal na każdym kroku. Na nas jednak największe wrażenie zrobił Durmitor i choć byliśmy tam krótko, bo zaledwie dwa dni, to daliśmy się uwieść magii tego miejsca. Dla nas to kwintesencja wszystkiego co w górach lubimy najbardziej- dzikość, przestrzeń, cisza, imponujące szczyty, zielone pagórki i to coś, co można poczuć tylko i wyłącznie będąc tam. 

Durmitor-z-dziećmi

Gdzie znajduje się Durmitor?

Durmitor to imponujące pasmo górskie będące częścią Gór Dynarskich (Dynarów). Położony jest w północnej części Czarnogóry, a jego najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk mający 2522 m n.p.m. W 1952 roku na obszarze Durmitoru utworzono Park Narodowy Durmitor, w zasięgu którego znajduje się także Kanion Tary, Dragi i Sušicy. W 1980 roku piękno tych terenów zostało docenione na szerszą skalę i wpisane na listę UNESCO. Za bramę Durmitoru uważa się miejscowość Žabljak, która położona jest na wysokości 1450 m n.p.m, co czyni ją najwyżej położoną miejscowością w Czarnogórze. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Widokowa droga P14

Przygodę z Durmitorem najlepiej rozpocząć od przejażdżki autem widokową trasą P14, która zaczyna się w pobliżu jeziora Pivsko (GPS: 43.16895, 18.85803), a kończy w miejscowości Žabljak. Trasa ma niecałe 50 kilometrów długości i zdecydowanie warto przejechać ją w całości. Na jej pokonanie trzeba przeznaczyć około 1,5 godziny, z doświadczenia jednak wiemy, że za sprawą licznych, wykutych w skale tuneli oraz imponujących widoków, które odsłaniają się niemal na każdym zakręcie, podróż potrwa znacznie dłużej. Wzdłuż drogi P14 znajduje się mnóstwo punktów widokowych, a najpopularniejsze z nich to:
* widok na Prutaš przez wielką, drewnianą ramę 
* punkt widokowy przy szlaku na Bobotov Kuk (GPS: 43.10460, 19.02013)
* widok z Przełęczy Sedlo (GPS: 43.09858, 19.05053)
* punkt widokowy na jezioro Valovito (GPS: 43.10001, 19.05516)
Cenne wskazówki: Droga P14 mniej więcej od połowy października, do połowy czerwca może być nieprzejezdna z powodu zalegającego śniegu. Warto śledzić komunikaty Parku Narodowego Durmitor. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi
Widok z Przełęczy Sedlo
Durmitor-z-dziećmi
Widok na jezioro Valovito
Durmitor-z-dziećmi


Jezioro Czarne

Jezioro Czarne to jedno z najpopularniejszych miejsc w Durmitorze, do którego bez problemu można dotrzeć z miejscowości Žabljak. Prowadząca do niego asfaltowa droga jest łatwa, a więc nie sprawi ona trudności nikomu. Mogą na tę trasę wybrać się zarówno dzieci, osoby starsze, maluchy w wózkach jak i osoby z ograniczoną mobilnością. Od punktu kasowego, gdzie znajduje się również parking (GPS: 43.15142, 19.10292), do przejścia jest jedynie 700 metrów, co można pokonać w około kwadrans. Po dotarciu nad brzeg jeziora można zakończyć tam swoją wędrówkę i udać się na przykład do znajdującej się tam kawiarni lub restauracji, bądź nieoznakowaną ścieżką pójść dalej, na spacer wokół jeziora, a w zasadzie wokół dwóch jezior połączonych ze sobą kanałem. Jednak ten wariant nie będzie w całości dostępny dla każdego. Na trasie są odcinki, gdzie są podejścia oraz miejsca, gdzie trzeba przejść po skale. Pokonanie całej trasy zajmuje około dwie godziny, nam wraz z postojami wyszło o godzinę więcej. 
Cenne wskazówki: wstęp na szlak prowadzący do jeziora jest płatny, w 2023 roku ceny kształtowały się następująco: 5 euro osoba dorosła, dzieci do 15 roku życia mają wstęp wolny. By uniknąć tłumów idących nad jezioro Czarne, w tym autokarów z turystami, polecamy wyruszyć na szlak rano. Pomiędzy godziną 8:00 a 9:00 na szlaku praktycznie jest pusto, nie ma też problemu z zaparkowaniem samochodu tuż przy samej kasie (parking płatny 3 euro). Pomimo, że jezioro znajduje się na terenie parku narodowego można się w nim kąpać, za dodatkową opłatą można też pływać na deskach SUP. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi


Kanion Tary

Wpisany na listę UNESCO Kanion Tary to bezsprzecznie jeden z najbardziej imponujących cudów natury w Czarnogórze, wyrzeźbiony i ukształtowany przez rzekę Tarę. Kanion ma długość 82 kilometry i osiąga nawet 1300 metrów głębokości, co czyni go najgłębszym kanionem w Europie. Najpopularniejszy punkt widokowy na Kanion Tary rozpościera się z mostu Đurđevića (GPS: 43.15042, 19.29535). Po moście można się przejść, spojrzeć na Kanion z różnych perspektyw, z różnych perspektyw warto też zobaczyć konstrukcję samego mostu. Zachęcamy też, by nie ograniczać się tylko do tego punktu widokowego, a wybrać się na przejażdżkę samochodową wzdłuż Kanionu Tary trasą P4. Po drodze nie brakuje miejsc, przy których warto się zatrzymać i z których będzie można podziwiać oszałamiający kolor rzeki Tary.
Cenne wskazówki: Na Tarze odbywają się spływy (rafting), warto jednak taki spływ zarezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie, bo to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Czarnogórze. Drugą niezapomnianą atrakcją jest zjazd na tyrolce nad Kanionem Tary, który rozpoczyna się z okolic mostu Đurđevića. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Gdzie nocować w Durmitorze?

Najwięcej noclegów można znaleźć w Žabljak i okolicy. Nie brakuje tam hoteli, pensjonatów, uroczych domków, kwater prywatnych, czy gospodarstw agroturystycznych. Dla tych co preferują nocleg w namiocie, czy przyczepie kempingowej też coś się znajdzie, bo na terenie Durmitoru jest kilka wartych uwagi kempingów.  Bardzo duży wybór noclegów można znaleźć przez booking. My w Durmitorze spędziliśmy tylko jedną noc, zdecydowaliśmy się na nocleg w Hotelu Pavlović. Największym plusem tego obiektu była jego lokalizacja- tuż przy drodze P5, bardzo smaczne śniadanie oraz znajdująca się na parterze restauracja, oferująca pyszną i urozmaiconą kuchnię. Do dyspozycji mieliśmy pokój 4-osoby z łazienką, składający się z dwóch oddzielnych sypialni. Przy hotelu bezpłatnie można było zaparkować samochód. Hotel oddalony jest od centrum Žabljak, w którym znajduje się sklep, piekarnia oraz restauracje, ale dojazd autem jest szybki i bezproblemowy. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor jest zachwycający i od pierwszych chwil zrobił na nas niesamowite wrażenie, dlatego z wielką przyjemnością wrócimy tam na dłużej. Teraz mieliśmy mały przedsmak tego jak wspaniale można tam spędzić czas i jak wiele pięknych miejsc można tam odkryć. Będąc w Czarnogórze po prostu nie można pominąć Durmitoru, jak dla nas to jeden z punktów obowiązkowych czarnogórskich wakacji.

A więcej o Czarnogórze można znaleźć w odrębnym wpisie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger