Durmitor z dziećmi- Droga P14, Jezioro Czarne, Kanion Tary

Czarnogóra to przepiękny i różnorodny kraj, który zachwyca krajobrazowo niemal na każdym kroku. Na nas jednak największe wrażenie zrobił Durmitor i choć byliśmy tam krótko, bo zaledwie dwa dni, to daliśmy się uwieść magii tego miejsca. Dla nas to kwintesencja wszystkiego co w górach lubimy najbardziej- dzikość, przestrzeń, cisza, imponujące szczyty, zielone pagórki i to coś, co można poczuć tylko i wyłącznie będąc tam. 

Durmitor-z-dziećmi

Gdzie znajduje się Durmitor?

Durmitor to imponujące pasmo górskie będące częścią Gór Dynarskich (Dynarów). Położony jest w północnej części Czarnogóry, a jego najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk mający 2522 m n.p.m. W 1952 roku na obszarze Durmitoru utworzono Park Narodowy Durmitor, w zasięgu którego znajduje się także Kanion Tary, Dragi i Sušicy. W 1980 roku piękno tych terenów zostało docenione na szerszą skalę i wpisane na listę UNESCO. Za bramę Durmitoru uważa się miejscowość Žabljak, która położona jest na wysokości 1450 m n.p.m, co czyni ją najwyżej położoną miejscowością w Czarnogórze. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmiotor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Widokowa droga P14

Przygodę z Durmitorem najlepiej rozpocząć od przejażdżki autem widokową trasą P14, która zaczyna się w pobliżu jeziora Pivsko (GPS: 43.16895, 18.85803), a kończy w miejscowości Žabljak. Trasa ma niecałe 50 kilometrów długości i zdecydowanie warto przejechać ją w całości. Na jej pokonanie trzeba przeznaczyć około 1,5 godziny, z doświadczenia jednak wiemy, że za sprawą licznych, wykutych w skale tuneli oraz imponujących widoków, które odsłaniają się niemal na każdym zakręcie, podróż potrwa znacznie dłużej. Wzdłuż drogi P14 znajduje się mnóstwo punktów widokowych, a najpopularniejsze z nich to:
* widok na Prutaš przez wielką, drewnianą ramę 
* punkt widokowy przy szlaku na Bobotov Kuk (GPS: 43.10460, 19.02013)
* widok z Przełęczy Sedlo (GPS: 43.09858, 19.05053)
* punkt widokowy na jezioro Valovito (GPS: 43.10001, 19.05516)
Cenne wskazówki: Droga P14 mniej więcej od połowy października, do połowy czerwca może być nieprzejezdna z powodu zalegającego śniegu. Warto śledzić komunikaty Parku Narodowego Durmitor. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi
Widok z Przełęczy Sedlo
Durmitor-z-dziećmi
Widok na jezioro Valovito
Durmitor-z-dziećmi


Jezioro Czarne

Jezioro Czarne to jedno z najpopularniejszych miejsc w Durmitorze, do którego bez problemu można dotrzeć z miejscowości Žabljak. Prowadząca do niego asfaltowa droga jest łatwa, a więc nie sprawi ona trudności nikomu. Mogą na tę trasę wybrać się zarówno dzieci, osoby starsze, maluchy w wózkach jak i osoby z ograniczoną mobilnością. Od punktu kasowego, gdzie znajduje się również parking (GPS: 43.15142, 19.10292), do przejścia jest jedynie 700 metrów, co można pokonać w około kwadrans. Po dotarciu nad brzeg jeziora można zakończyć tam swoją wędrówkę i udać się na przykład do znajdującej się tam kawiarni lub restauracji, bądź nieoznakowaną ścieżką pójść dalej, na spacer wokół jeziora, a w zasadzie wokół dwóch jezior połączonych ze sobą kanałem. Jednak ten wariant nie będzie w całości dostępny dla każdego. Na trasie są odcinki, gdzie są podejścia oraz miejsca, gdzie trzeba przejść po skale. Pokonanie całej trasy zajmuje około dwie godziny, nam wraz z postojami wyszło o godzinę więcej. 
Cenne wskazówki: wstęp na szlak prowadzący do jeziora jest płatny, w 2023 roku ceny kształtowały się następująco: 5 euro osoba dorosła, dzieci do 15 roku życia mają wstęp wolny. By uniknąć tłumów idących nad jezioro Czarne, w tym autokarów z turystami, polecamy wyruszyć na szlak rano. Pomiędzy godziną 8:00 a 9:00 na szlaku praktycznie jest pusto, nie ma też problemu z zaparkowaniem samochodu tuż przy samej kasie (parking płatny 3 euro). Pomimo, że jezioro znajduje się na terenie parku narodowego można się w nim kąpać, za dodatkową opłatą można też pływać na deskach SUP. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi


Kanion Tary

Wpisany na listę UNESCO Kanion Tary to bezsprzecznie jeden z najbardziej imponujących cudów natury w Czarnogórze, wyrzeźbiony i ukształtowany przez rzekę Tarę. Kanion ma długość 82 kilometry i osiąga nawet 1300 metrów głębokości, co czyni go najgłębszym kanionem w Europie. Najpopularniejszy punkt widokowy na Kanion Tary rozpościera się z mostu Đurđevića (GPS: 43.15042, 19.29535). Po moście można się przejść, spojrzeć na Kanion z różnych perspektyw, z różnych perspektyw warto też zobaczyć konstrukcję samego mostu. Zachęcamy też, by nie ograniczać się tylko do tego punktu widokowego, a wybrać się na przejażdżkę samochodową wzdłuż Kanionu Tary trasą P4. Po drodze nie brakuje miejsc, przy których warto się zatrzymać i z których będzie można podziwiać oszałamiający kolor rzeki Tary.
Cenne wskazówki: Na Tarze odbywają się spływy (rafting), warto jednak taki spływ zarezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie, bo to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Czarnogórze. Drugą niezapomnianą atrakcją jest zjazd na tyrolce nad Kanionem Tary, który rozpoczyna się z okolic mostu Đurđevića. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Gdzie nocować w Durmitorze?

Najwięcej noclegów można znaleźć w Žabljak i okolicy. Nie brakuje tam hoteli, pensjonatów, uroczych domków, kwater prywatnych, czy gospodarstw agroturystycznych. Dla tych co preferują nocleg w namiocie, czy przyczepie kempingowej też coś się znajdzie, bo na terenie Durmitoru jest kilka wartych uwagi kempingów.  Bardzo duży wybór noclegów można znaleźć przez booking. My w Durmitorze spędziliśmy tylko jedną noc, zdecydowaliśmy się na nocleg w Hotelu Pavlović. Największym plusem tego obiektu była jego lokalizacja- tuż przy drodze P5, bardzo smaczne śniadanie oraz znajdująca się na parterze restauracja, oferująca pyszną i urozmaiconą kuchnię. Do dyspozycji mieliśmy pokój 4-osoby z łazienką, składający się z dwóch oddzielnych sypialni. Przy hotelu bezpłatnie można było zaparkować samochód. Hotel oddalony jest od centrum Žabljak, w którym znajduje się sklep, piekarnia oraz restauracje, ale dojazd autem jest szybki i bezproblemowy. 

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor-z-dziećmi

Durmitor jest zachwycający i od pierwszych chwil zrobił na nas niesamowite wrażenie, dlatego z wielką przyjemnością wrócimy tam na dłużej. Teraz mieliśmy mały przedsmak tego jak wspaniale można tam spędzić czas i jak wiele pięknych miejsc można tam odkryć. Będąc w Czarnogórze po prostu nie można pominąć Durmitoru, jak dla nas to jeden z punktów obowiązkowych czarnogórskich wakacji.

A więcej o Czarnogórze można znaleźć w odrębnym wpisie:

2 komentarze:

  1. Czy przejazd trasą P14 jest płatny? Tzn. czy należy uiścić opłatę za wstęp do Parku Narodowego czy sama trasa jest położona poza jego granicami?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trasa położona jest na terenie Parku i teoretycznie obowiązuje opłata za wstęp do Parku, ale nie spotkaliśmy nikogo, u kogo tej opłaty mogliśmy dokonać, tak więc ostatecznie za przejazd tą trasą nie płaciliśmy. Płaciliśmy za wstęp na szlak do Czarnego Jeziora. Pozdrawiamy!

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger