środa, 26 czerwca 2019

Małopolska z dziećmi- Wiślana Trasa Rowerowa z Niepołomic do Uścia Solnego

Za nami kolejny odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej. Tym razem wystartowaliśmy w Niepołomicach, a przejażdżkę zakończyliśmy w Uściu Solnym. Do przejechania mieliśmy w jedną stronę 31 kilometrów. Do Niepołomic wróciliśmy tą samą trasą, ale ani przez chwilę nie było nudno. 


Gdy po raz pierwszy wybraliśmy się na Wiślaną Trasę Rowerową (WTR) w naszej głowie narodził się pomysł, by przejechać w całości małopolski odcinek mierzący ponad 230 kilometrów. Z racji tego, że WTR pokonujemy z dziećmi postanowiliśmy podzielić tę trasę na kilka, około 30 kilometrowych, odcinków. Ostatnim razem udało nam się dojechać z Krakowa do Niepołomic, a nawet dalej, bo w sumie zawróciliśmy dopiero na wysokości Woli Batorskiej. Tym razem do Niepołomic dojechaliśmy autem i tam przerzuciliśmy się na rowery i ruszyliśmy w drogę. 

No to startujemy :-) Przed nami 31 kilometrów
WTR pomiędzy Niepołomicami, a Uściem Solnym praktycznie w całości biegnie po wale przeciwpowodziowym Wisły. Dopiero w Grobli, czyli mniej więcej po przejechaniu około 25 kilometrów, opuściliśmy świetnie utrzymaną ścieżkę rowerową i wjechaliśmy na odcinek biegnący po drodze publicznej, na szczęście o niewielkim ruchu samochodowym. W ten sposób zdobyliśmy Uście Solne, przed którym jeszcze na chwilę wjechaliśmy na krótki odcinek ścieżki rowerowej. 

Na Wiślanej Trasie Rowerowej zastaliśmy piękne, ukwiecone lato, wzdłuż ścieżki kwitły rumianki, maki, chabry, a także powój polny. Nad głowami przelatywały nam bociany oraz motyle. Ku naszemu zdziwieniu w drodze do Uścia Solnego mijało nas niewielu rowerzystów, więc mogliśmy cieszyć się spokojną przejażdżką. Po dotarciu do Uścia Solnego postanowiliśmy zrobić dłuższą przerwę na niewielkim rynku, przy okazji zaglądając do kościoła Nawrócenia św. Pawła. Naszą uwagę przykuł również znajdujący się na rynku pomnik, z którego wynika, że Uście Solne w 1360 roku otrzymało od Kazimierza Wielkiego prawa miejskie. Niestety w 1933 roku Uście Solne zostało zdegradowane do statusu wsi i tak jest do dnia dzisiejszego. 

Na rynku w Uściu Solnym
Do Niepołomic wróciliśmy dokładnie tą samą trasą ciesząc się mijanymi po drodze widokami, które jadąc w stronę Uścia Solnego mieliśmy za plecami. Niby ten sam odcinek, a zupełnie inaczej na niego spojrzeliśmy. Łącznie zrobiliśmy ponad 60 kilometrów, zajęło to nam 4 godziny, z uwzględnieniem postojów i przerw na robienie zdjęć ;-) Powoli planujemy kolejny wypad, tym razem z Uścia Solnego do Wietrzychowic. 

W drodze powrotnej do NiepołomicWiślana Trasa Rowerowa:

2 komentarze:

  1. WTRka fajna jest, ale niestety nużąca, i do tego eksponowana na wiatry, które potrafią umęczyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mieliśmy okazję się przekonać co oznacza wiatr na WTR ;) I z pewnością nie należymy do fanów jazdy pod wiatr :)

      Usuń