Małopolska z dziećmi- Wiślana Trasa Rowerowa z Niepołomic do Uścia Solnego

Za nami kolejny odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej. Tym razem wystartowaliśmy w Niepołomicach, a przejażdżkę zakończyliśmy w Uściu Solnym. Do przejechania mieliśmy w jedną stronę 31 kilometrów. Do Niepołomic wróciliśmy tą samą trasą, ale ani przez chwilę nie było nudno. 


Gdy po raz pierwszy wybraliśmy się na Wiślaną Trasę Rowerową (WTR) w naszej głowie narodził się pomysł, by przejechać w całości małopolski odcinek mierzący ponad 230 kilometrów. Z racji tego, że WTR pokonujemy z dziećmi postanowiliśmy podzielić tę trasę na kilka, około 30 kilometrowych, odcinków. Ostatnim razem udało nam się dojechać z Krakowa do Niepołomic, a nawet dalej, bo w sumie zawróciliśmy dopiero na wysokości Woli Batorskiej. Tym razem do Niepołomic dojechaliśmy autem i tam przerzuciliśmy się na rowery i ruszyliśmy w drogę. 

No to startujemy :-) Przed nami 31 kilometrów
WTR pomiędzy Niepołomicami, a Uściem Solnym praktycznie w całości biegnie po wale przeciwpowodziowym Wisły. Dopiero w Grobli, czyli mniej więcej po przejechaniu około 25 kilometrów, opuściliśmy świetnie utrzymaną ścieżkę rowerową i wjechaliśmy na odcinek biegnący po drodze publicznej, na szczęście o niewielkim ruchu samochodowym. W ten sposób zdobyliśmy Uście Solne, przed którym jeszcze na chwilę wjechaliśmy na krótki odcinek ścieżki rowerowej. 

Na Wiślanej Trasie Rowerowej zastaliśmy piękne, ukwiecone lato, wzdłuż ścieżki kwitły rumianki, maki, chabry, a także powój polny. Nad głowami przelatywały nam bociany oraz motyle. Ku naszemu zdziwieniu w drodze do Uścia Solnego mijało nas niewielu rowerzystów, więc mogliśmy cieszyć się spokojną przejażdżką. Po dotarciu do Uścia Solnego postanowiliśmy zrobić dłuższą przerwę na niewielkim rynku, przy okazji zaglądając do kościoła Nawrócenia św. Pawła. Naszą uwagę przykuł również znajdujący się na rynku pomnik, z którego wynika, że Uście Solne w 1360 roku otrzymało od Kazimierza Wielkiego prawa miejskie. Niestety w 1933 roku Uście Solne zostało zdegradowane do statusu wsi i tak jest do dnia dzisiejszego. 

Na rynku w Uściu Solnym
Do Niepołomic wróciliśmy dokładnie tą samą trasą ciesząc się mijanymi po drodze widokami, które jadąc w stronę Uścia Solnego mieliśmy za plecami. Niby ten sam odcinek, a zupełnie inaczej na niego spojrzeliśmy. Łącznie zrobiliśmy ponad 60 kilometrów, zajęło to nam 6 godzin, z uwzględnieniem postojów i przerw na robienie zdjęć ;-) Powoli planujemy kolejny wypad, tym razem z Uścia Solnego do Wietrzychowic. 

W drodze powrotnej do NiepołomicEdit z dnia 29.05.2020
Wybierając się na odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej pomiędzy Niepołomicami, a Uściem Solnym warto odbić z trasy w stronę Drwini, gdzie nad niewielkim rozlewiskiem zbudowano drewniane kładki oraz wieżę widokową. Miejsce jest naprawdę malownicze, więc może być fajną odskocznią od rowerowej przejażdżki, a przy okazji można zobaczyć zamieszkujące tam żaby oraz różne gatunki ptaków, w tym łyskę zwyczajną. 

Wiślana Trasa Rowerowa:

7 komentarzy:

 1. WTRka fajna jest, ale niestety nużąca, i do tego eksponowana na wiatry, które potrafią umęczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieliśmy okazję się przekonać co oznacza wiatr na WTR ;) I z pewnością nie należymy do fanów jazdy pod wiatr :)

   Usuń
 2. Moge prosic o jakas wskazowke gdzie w Niepolomicach auto zostawic, bo chce sie z dzieciakiem wybrac i chce uniknac jazdy po glownych drogach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My parkowaliśmy dokładnie tutaj GPS: 50°02'52.5"N 20°12'47.6"E https://goo.gl/maps/6mwDDjWZGiUe48nHA

   Usuń
  2. Dzieki za miejscowke. Wykorzystalem w weekend. Mam jeszcze jedno pytanie, mamy jakies trasy rowerowe oprocz WTR i DDR wzdluz Wisly w Krakowie, w Malopolsce (chetnie w okolicy Krakowa) gdzie trasa jest calkowicie oddzielona od ruchu samochodowego ?

   Usuń
  3. Szlak wokół Tatr. Odcinek z Nowego Targu do Trsteny na Słowacji. Po całości oddzielony od ruchu samochodowego. Velo Dunajec np trasa wokół jeziora Czorsztyńskiego, prawie cała trasa z dala od ruchu samochodowego, drugi taki odcinek na Velo Dunajec jest z Ostrowa do Wietrzychowic, w całości biegnie po wale przeciwpowodziowym Dunajca. Polecamy też WTR z Kamienia do Oświęcimia, byliśmy ostatnio. Większa część trasy biegnie wałem. Jest jeszcze trasa na Velo Dunajec Przełomem Dunajca od Sromowców po Szczawnicę, tylko tam trzeba jechać rano bo to też popularna trasa spacerowa, więc może być później dużo ludzi. Pozdrawiamy !

   Usuń
  4. Aaa no i jeszcze nasza Puszcza Niepołomicka :) Tam jest sporo tras odseparowanych od ruchu samochodowego. Np trasa z Szarowa przez Torfowisko Wielkie Błoto do Wężowego Stawu. Wszystkie trasy opisane są na blogu. Proszę zajrzeć do zakładki TU BYLIŚMY i jest tam podlinkowanie do wszystkich naszych wpisów, wystarczy odszukać: Polska, Rowerowo

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger