Cypr z dziećmi- Larnaka

Na sam koniec naszych cypryjskich opowieści przenosimy się do Larnaki, z której codziennie wyruszaliśmy na podbój wyspy. To, że piszemy o niej na samym końcu wcale nie oznacza, że nie zasługuje ona na uwagę, wręcz przeciwnie, miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania, a czas w nim spędzony na pewno będzie udany. 

Hala Sultan Tekke nad Słonym Jeziorem w pobliżu Larnaki
A więc co można zobaczyć w Larnace? Przede wszystkim dwie całkiem ładne, piaszczyste i szerokie plaże. Jedna z nich to Mackenzie Beach, którą powinni odwiedzić fani samolotów, plaża mieści się w pobliżu lotniska i jest doskonałym punktem do obserwowania lądujących samolotów. W pobliżu Mackenzie Beach znajduje się port, w którym cumują głównie rybackie łodzie, a co za tym idzie można zakupić tam świeże ryby prosto od rybaka w naprawdę atrakcyjnych cenach :-) Drugą plażą jest Finikoudes Beach, olbrzymim jej plusem jest to, że znajduje się w centrum miasta, a więc w każdej chwili można wyruszyć stamtąd na zwiedzanie lub do jednej z licznych restauracji. 

Mackenzie Beach
Nasza rybka ;-)
Kierując się w stronę ścisłego centrum Larnaki w nasze oczy z pewnością rzuci się tamtejszy niewielki meczet Al-Kebir, do którego oczywiście można wejść. Panie jednak muszą ubrać na siebie specjalny strój i zasłonić włosy, panowie zaś muszą mieć ubrane długie spodnie. Jeśli chodzi o dzieci to nie ma żadnych wymogów. 

Meczet Al-KebirTuż obok meczetu mieści się bardzo ładnie utrzymany fort, który pochodzi z XVII wieku. Roztacza się z niego malowniczy widok na bulwary nadmorskie oraz morze. 

Fort


Nadmorska promenada w Larnace


Bulwary nadmorskie w Larnace to duma miasta. Ciągną się przez prawie kilometr wzdłuż wybrzeża, zaczynają się tuż przy forcie i biegną aż do nowoczesnego portu jachtowego, który może pomieścić 450 jednostek. Wzdłuż nich znajduje się wiele przyjemnych kawiarni oraz restauracji. 
W Larnace są jeszcze trzy miejsca zasługujące na szczególną uwagę. Pierwszym z nich jest prawosławny kościół Świętego Łazarza, który zachwyca swoim wnętrzem tonącym w złocie oraz pięknymi ikonami. 


Kościół Św. Łazarza

A także Słone Jezioro i stojący nad nim meczet Hala Sultan Tekke. Słone Jezioro jest drugim co do wielkości jeziorem na Cyprze. Najpiękniej prezentuje się zimą, gdy jest pełne wody oraz gdy staje się domem dla migrujących ptaków, w tym dla flamingów, które to miejsce szczególnie sobie upodobały. Podobno w okresie od listopada do marca można je spotkać w tysiącach, niestety my mimo, że byliśmy w marcu, już tego nie zobaczyliśmy. Spotkaliśmy tylko kilkanaście sztuk na małym jeziorze w pobliżu lotniska. 

Słone Jezioro

Hala Sultan Tekke zasługuje na uwagę ze względu na swoje genialne położenie. Meczet znajduje się nad samym brzegiem Słonego Jeziora. Świątynia pochodzi z XVIII wieku i jest z nią związana pewna legenda. Podobno powstała ona w miejscu pochówku ciotki Mahometa, według niektórych źródeł była ona nawet jego mamką. Meczet można zwiedzić, choć z zewnątrz prezentuje się dużo lepiej.


Larnaka to spokojne i ładne miasto. Ze względu na swoje położenie bardzo dobrze sprawdziło się w roli bazy wypadowej. Bliskość lotniska to również olbrzymi plus, zwłaszcza gdy podróżuje się z dziećmi i długie transfery mogą być utrapieniem. W Larnace spędziliśmy bardzo udany tydzień i chętnie odwiedzimy ją ponownie. 

Pozostałe wpisy dotyczące Cypru:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger