Cypr z dziećmi- Lania i Omodos w górach Troodos

Lania i Omodos to dwie niewielkie wioski znajdujące się w górach Troodos, które mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszego tygodniowego pobytu na Cyprze. Omodos jest sercem lokalnej produkcji wina, Lania również słynie z jego produkcji, ale prócz tego w Lani można podziwiać przepiękne drzwi i okiennice, każdego roku robione jest nawet specjalne zestawienie. To co jednak najbardziej nas oczarowało to oczywiście wąskie, brukowane uliczki, po których mogliśmy do woli włóczyć się w obu miejscowościach.


Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Lani położonej 570 m n.p.m. Plan był bardzo prosty, chcieliśmy odnaleźć najpiękniejsze drewniane drzwi oraz okiennice. Spacer okazał się niezwykle przyjemny, a pięknych drzwi było tak dużo, że nie mogliśmy się zdecydować, które powinny otrzymać pierwsze miejsce. Z Lani ruszyliśmy prosto do Omodos położonego jeszcze wyżej, bo 800 m n.p.m. W porównaniu do spokojnej Lani, Omodos tętniło życiem. Skupiło się ono głównie wokół niewielkiego placu, wzdłuż którego ulokowały się liczne kawiarenki i restauracje. Warto jednak zapuścić się gdzieś w głąb, w boczne uliczki, przy których znajdują się sklepiki z haftami oraz koronkami, a także małe sklepiki oferujące lokalne wina. Przed zakupem konkretnego trunku będziemy mogli wziąć udział w degustacji, co z pewnością pozwoli podjąć nam właściwą decyzję. W Omodos warto zajrzeć też do Muzeum Winiarstwa oraz do klasztoru Krzyża Świętego (Timiou Stavrou). Mimo, że nasze plany związane z górami Troodos były dużo bardziej ambitne, to niestety na zwiedzaniu Omodos i Lani musieliśmy je zakończyć. Nie żałujemy jednak, bo teraz mamy jeszcze lepszy powód by wrócić tam ponownie. 

Pozostałe wpisy dotyczące Cypru:

P.S. Zdjęcia w tym wpisie pochodzą z telefonu, niestety w aparacie padł akumulator :-) W związku z tym, nie oddają one nawet trochę piękna obu wiosek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger