Cypr z dziećmi- Lefkara i Kalymnos Beach

Planują nasz wyjazd na Cypr wiedzieliśmy, że musimy wybrać się do Lefkary, niewielkiej miejscowości słynącej z przepięknie wykonywanych haftów oraz koronkarstwa. Lefkarskie koronki zwane lefkaritika tworzone są tutaj od setek lat, a tradycja ta w 2009 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, więc musieliśmy to zobaczyć na własne oczy. 

Lefkara
Do Lefkary postanowiliśmy dostać się pomijając częściowo autostradę i był to bardzo trafny wybór, gdyż droga, którą zmierzaliśmy w stronę miasteczka, okazała się niezwykle malownicza. Wiła się pomiędzy górami, wznosząc się coraz wyżej i wyżej i odsłaniając przed nami coraz to piękniejsze krajobrazy. 

W drodze do Lefkary
Lefkara dzieli się na dwie części: górną (Pano) oraz dolną (Kato). Pano Lefkara jest bardziej turystyczna i to właśnie tam się udaliśmy. Auto zaparkowaliśmy na jednym z darmowych parkingów i ruszyliśmy przed siebie. Już po pokonaniu pierwszych kilku metrów wiedzieliśmy, że miasteczko skradnie nasze serca. No cóż uwielbiamy po prostu brukowane uliczki, donice z kwiatami służące jako przydomowa dekoracja oraz piękne okiennice. Lefkara nie jest duża, ale na tyle urocza, że można w niej spędzić nawet cały dzień zaglądając w przeróżne jej zakamarki.  Spacerując uliczkami miasteczka można zauważyć nie jedną kobietę siedzącą przed domem i wyszywającą, bądź dziergającą przepiękne koronki. Ci bardziej odważni mogą podejść i przyjrzeć się ich pracy z bliska.  Dla mniej odważnych pozostają malutkie sklepiki, w których można obejrzeć oraz zakupić efekt końcowy, ostrzegamy jednak, że jest to bardzo wciągające.
Kwiaty migdałowca
Koronki to jednak nie wszystko, nam Lefkara będzie kojarzyć się jeszcze z galaretkami posypanymi olbrzymią ilością cukru pudru. To właśnie tutaj trafiliśmy na niewielką manufakturę wytwarzającą ten słodki przysmak i szczerze musimy powiedzieć, że to były najlepsze galaretki jakie jedliśmy na Cyprze. Lefkarę zapamiętamy także za pyszną cypryjską kawę, którą wypiliśmy w bardzo nieturystycznej kawiarni, za kwitnące migdałowce oraz klimatyczne, wąskie uliczki, na których nie spotkaliśmy nikogo prócz uciekających przed nami kotów. 

Nasza nieturystyczna kawiarnia w której wypiliśmy najlepszą cypryjską kawę

Spacer po Lefkarze można połączyć z odwiedzeniem jednej z bardziej interesujących plaż na Cyprze, czyli Kalymnos Beach. Z Lefkary to zaledwie pół godziny drogi samochodem. Kalymnos Beach to przepiękna plaża z ciemnym piaskiem, który niesamowicie kontrastuje ze znajdującymi się na plaży białymi skałami. My byliśmy tam na kilkanaście minut przed zachodem słońca, plaża była praktycznie pusta, więc mogliśmy nacieszyć się tymi pięknymi widokami w ciszy i spokoju. 

Kalymnos BeachLefkara to było zdecydowanie najpiękniejsze miasteczko na Cyprze, które udało nam się odwiedzić. Zarówno w miasteczku jak i na plaży Kalymnos Beach spędziliśmy bardzo miło czas i oba miejsca gorąco polecamy. 

Pozostałe wpisy dotyczące Cypru:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger