Podróżowanie do krajów spoza UE -czy zawsze potrzebna jest wiza?

Masz zamiar podziwiać norweskie fiordy, wypoczywać w hotelu w Turcji lub zwiedzić Londyn? Pamiętaj, że te kraje są geograficznie położone w Europie, ale nie należą do Unii Europejskiej. Podróżowanie do nich odbywa się na specjalnych zasadach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy będą musieli załatwić wiele formalności jeszcze przed wyjazdem z kraju. Dowiedz się, czy odwiedzając europejski kraj znajdujący się poza Unią, zawsze musisz mieć wizę.


Czy potrzebujesz wizy na wyjazd do Wielkiej Brytanii, Turcji lub Norwegii?


Wielka Brytania a przepisy wizowe

31 grudnia 2020 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Jednak jeszcze przez rok od tego momentu obowiązywał tzw. okres przejściowy. W tym czasie Polacy mogli podróżować na Wyspy tak jak do tej pory – bez wizy i jedynie z ważnym dowodem osobistym w kieszeni. Co zmieniło się z początkiem 2021 roku?
 • Dowód osobisty czy paszport?
Wraz z nastąpieniem tzw. twardego Brexitu polskie dowody osobiste przestały być honorowane podczas kontroli na granicy UE i Wielkiej Brytanii. Obecnie obywatele Polski, którzy chcą wjechać na teren Wysp, muszą mieć ważne paszporty.
 • Z wizą czy bez wizy?
Mimo wyjścia Brytyjczyków z UE Polacy mogą odwiedzać Wielką Brytanię bez wiz. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy jadą tam do rodziny lub w celach turystycznych i nie zamierzają przebywać na jej terenie dłużej niż 6 miesięcy. Z obowiązku wyrabiania wiz są zwolnione też osoby, które jadą do Wielkiej Brytanii na pół roku w celach służbowych.

Wiza do Turcji – czy jest potrzebna?

Nie, wiza do Turcji nie jest potrzebna, jeżeli jesteś turystą lub jeżeli chcesz odwiedzić ten kraj w celach biznesowych. W 2020 roku turecki rząd zadecydował, że znosi obowiązek wizowy dla Austrii, Belgii, Holandii, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Na mocy wprowadzonych zmian Polacy mogą wyjeżdżać do Turcji bez wizy na okres 90 dni w ciągu 180 dni. Nie muszą też mieć paszportu – mogą przekroczyć turecką granicę tylko z ważnym dowodem osobistym.

Norwegia i wizy

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do Strefy Schengen. Dzięki temu możesz przekroczyć jej granicę, mając jedynie ważny dowód osobisty. Musi on być:
 • w dobrym stanie technicznym, by było możliwe odczytanie z niego danych osobowych;
 • ważny jeszcze przez 3 miesiące od dnia planowanego wyjazdu z Norwegii.
Jadąc do Norwegii, nie musisz mieć wizy. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do tego kraju w celach zarobkowych, czy turystycznych, i planujesz zostać tam dłużej niż 90 dni, musisz starać się o pozwolenie na pobyt lub o pozwolenie na pracę.

Jak dostać wizę na wyjazd do Wielkiej Brytanii?

Możesz przebywać na terenie Wysp Brytyjskich przez pół roku i nie martwić się o wizę – jeżeli planujesz tylko zwiedzanie i spędzanie czasu z rodziną. Natomiast jeżeli jedziesz tam w innym celu, potrzebujesz wizy:
 • dla pracowników służby zdrowia – Health and Care Visa
 • dla osób wysoko wykwalifikowanych, które chcą podjąć pracę – Global Talent Visa;
 • dla absolwentów uczelni wyższych – Graduate Visa;
 • pracowniczej – Skilled Worker Visa.


Jak wyrobić wizę pracowniczą do Anglii?

Skilled Worker Visa to dokument, o który najczęściej ubiegają się Polacy planujący dłuższy pobyt na Wyspach Brytyjskich. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić określone wymagania i zdobyć w związku z nimi 70 punktów. Dostaje się je za:
 • status pracodawcy – musi być on zatwierdzony przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych;
 • tzw. zaświadczenie o sponsorowaniu od pracodawcy;
 • odpowiednio wysokie zarobki – wynoszące co najmniej 25 600 £ rocznie;
 • umiejętność posługiwania się językiem angielskim – zarówno w mowie, jak i w piśmie;
 • brak przeciwwskazań prawnych do otrzymania wizy – zweryfikujesz to za pomocą 4-cyfrowego kodu zawodu, który otrzymasz od pracodawcy.
Więcej o wizie do Wielkiej Brytanii dowiesz się z https://rankomat.pl/turystyka/wiza-do-anglii.

Wiza do Turcji i dłuższy pobyt w Norwegii – jak dopełnić wszystkich formalności?

Jeżeli planujesz zostać w Turcji na dłużej niż 90 dni i wiesz już o tym, będąc w Polsce, udaj się do tureckiej ambasady w Warszawie. Możesz też starać się o e-wizę na www.evisa.gov.tr. Natomiast jeżeli jesteś już w Turcji, to dokument ten załatwisz w najbliższym urzędzie do spraw cudzoziemców.
Jeżeli interesują cię formalności związane z wyjazdem do tego kraju, zajrzyj też na https://rankomat.pl/turystyka/wiza-do-turcji
W przypadku Norwegii musisz starać się nie o wizę, a pozwolenie na pobyt lub pracę. Jeżeli jesteś za granicą, wniosek o nie złożysz nawet na najbliższym posterunku norweskiej policji. Starając się o ten dokument jeszcze w Polsce, należy odwiedzić ambasadę Norwegii. Wniosek o wizę znajdziesz na stronie norweskiego urzędu ds. cudzoziemców (dostępnej także w języku polskim) – www.udi.no.
Współpraca między rządami krajów należących i nienależących do UE ma m.in. na celu, aby zapewnić Europejczykom bezpieczne, ale także jak najłatwiejsze podróżowanie – przynajmniej jeżeli chodzi o formalności. Efektem tego jest brak obowiązku wyrabiania wiz podczas zwiedzania znacznego obszaru Europy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger