Park Zakrzówek i kąpielisko na Zakrzówku w Krakowie

O nowej odsłonie krakowskiego Zakrzówka wie chyba każdy w Krakowie, ale i poza nim. Była to jedna z tych inwestycji, która wzbudzała wiele emocji i na zakończenie, której wiele osób czekało z niecierpliwością. Od kilku tygodni Park Zakrzówek jest ponownie otwarty, a w raz z nim kąpielisko, trasy spacerowe, ścieżki do biegania oraz trasy rowerowe. Sprawdziliśmy więc jak to się wszystko prezentuje. 

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Historia Zakrzówka

Zanim powstał Park oraz Zalew Zakrzówek, najpierw był kamieniołom, gdzie przez lata wydobywano skały wapienne, wykorzystywane jako materiał budowlany. Kamieniołom powstał na początku XX wieku, a swoją największą aktywność przeżywał w latach 1953- 1990. Gdy zaprzestano działalności, kamieniołom zaczął wypełniać się wodą, tworząc Zalew Zakrzówek. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać Zakrzówek składa się z dwóch zbiorników, które połączone są ze sobą przesmykiem, a całość otoczona jest przez wysokie, wapienne ściany. Choć oficjalnie kąpiele na Zakrzówku były zakazane, ze względu na jego poprzemysłowy charakter, wysokie brzegi i nieprzewidywalne dno, przez lata pełnił rolę dzikiego i niestrzeżonego kąpieliska. W gorące dni kusił przejrzystą wodą, o głębokim, turkusowym kolorze, która w niesamowity sposób kontrastowała z wapiennymi skałami oraz otaczającą Zakrzówek zielenią.  Zakrzówek wybierany był też często jako miejsce na spacer, czy na przejażdżkę rowerową. Na Zakrzówku powstało wiele tras do bardziej ekstremalnej jazdy z hopkami i ostrymi zakrętami. Wiele osób, ryzykując swoje własne zdrowie, zbliżała się na skraj jego wysokich brzegów i nawet stojące tam ogrodzenie nie było w stanie tego zatrzymać. Dlatego też w historii Zakrzówka jest wiele smutnych i tragicznych zdarzeń. W końcu jednak zapadła decyzja, by zrobić to miejsce bezpieczniejszym. I tak w 2019 roku rozpoczęto rewitalizację Zakrzówka, która oficjalnie zakończyła się w 2023. Najpierw mieszkańcom Krakowa oddano Park Zakrzówek, a później utworzone tam kąpielisko. 

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Kąpielisko na Zakrzówku

Jedną z największych zmian jaka nastąpiła na Zakrzówku jest kąpielisko, na które składa się 5 basenów (niecek basenowych) unoszących się na wodzie o głębokość od 40 cm do 350 cm. Pomiędzy basenami stworzono drewniane podesty, które mają ułatwiać wypoczynek oraz przemieszczanie się (warto mieć buty do wody, by uniknąć wbicia drzazgi). Przez okres letnich wakacji, w godzinach od 10:00 do 18:00, nad bezpieczeństwem osób tam wypoczywających będzie czuwać ratownik. Wstęp na kąpielisko Zakrzówek jest bezpłatny, obowiązują jednak limity. Jednocześnie nie może być tam więcej niż 600 osób. W pobliżu zejścia do strefy kąpieliska znajdują się toalety oraz przebieralnie, jest też mały punkt gastronomiczny, a poza terenem Zakrzówka, znajduje się sklep Kaufland.

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Park Zakrzówek

Kąpielisko na Zakrzówku to nie wszystko. Dla nas największą atrakcją jest Park Zakrzówek z licznymi alejkami spacerowymi, ścieżkami do biegania, trasami rowerowymi oraz punktami widokowymi, które zostały uzupełnione o ławeczki, stoliki, a nawet leżaki. W końcu będąc na Zakrzówku możemy poczuć się komfortowo, a nierzucające się w oczy ogrodzenie, którym zostały zabezpieczone strome brzegi Zakrzówka, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ogrodzenie wzbudza zastrzeżenia, bo można je z łatwością pokonać, ale ze względu na własne bezpieczeństwo nikt nie powinien tego robić, o czym przypominają zawieszone na ogrodzeniu tabliczki. Z racji specyfiki tego parku uważamy też, że trzeba zwracać szczególną uwagę na spacerujące z nami dzieci oraz towarzyszące nam psiaki. Z pewnością nie jest to odpowiednie miejsce, by pozwolić dziecku na swobodne poruszanie się, poza czujnym okiem opiekuna. Na plus oceniamy również to, że Zakrzówek można bez problemu objechać dookoła rowerem, odbijając na poszczególne punkty widokowe, co czyni przejażdżkę jeszcze bardziej atrakcyjną. Dajemy jednak znać, że trasa nie biegnie płasko i trzeba liczyć się zarówno z podjazdami jak i ze zjazdami. Kolejnym plusem Parku Zakrzówek jest EkoEksperymentarium- interesująca wystawa o ekologii, która do końca wakacji jest dostępna w budynku B2 przy ul. Wyłom. Jedyne "ale" jakie mamy, to nawierzchnia ścieżek spacerowych, która została pokryta kamieniami. Niestety kamienie nie zostały ubite, a więc w wielu miejscach można już zauważyć, że zostały rozjeżdżone i pospychane na boki ścieżek. Całość jednak do nas przemawia, a możliwość spojrzenia na Zakrzówek z różnych perspektyw robi piorunujące wrażenie i my to bardzo doceniamy. 

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Jak dojechać na Zakrzówek?

Mieszkańcy Krakowa na Zakrzówek bez problemu dostaną się transportem publicznym. Można tam dojechać między innymi tramwajami 11, 17, 18, 22 i 52 (Przystanek: Norymberska lub Słomiana). Można też skorzystać z następujących autobusów: 101, 112, 162, 194, 578. Na Zakrzówek można też wybrać się rowerem, a coraz większa sieć dróg rowerowych w zdecydowany sposób to ułatwia. 

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Zakrzówek-Park-Kąpielisko

Parking dla zmotoryzowanych na Zakrzówku

Niestety zmotoryzowani na razie będą mieć problem z zaparkowaniem samochodu, bo w pobliżu Zakrzówka nie ma parkingów, te podobno mają powstać w późniejszym terminie. Auto można spróbować zostawić przy ulicy Norymberskiej, my jednak sugerowalibyśmy skorzystać z parkingu P+R Czerwone Maki i stamtąd podjechać kilka przystanków tramwajem. 

Zakrzówek-Park-Kąpielisko
 
Park Zakrzówek zrobił nas bardzo dobre wrażenie i chętnie będziemy tam wracać, tym bardziej, że znajduje się on niemalże w centrum Krakowa i możemy bez problemu dojechać do niego rowerami. Co do kąpieliska, to nie mamy w planach z niego korzystać, ale dobrze mieć świadomość, że takie miejsce istnieje i można szukać tam ochłody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger