Jak dobrać odpowiednie kije trekkingowe do swojego wzrostu?

Jeszcze kilkanaście lat temu kije trekkingowe na szlakach stanowiły pewną nowość. Obecnie coraz więcej turystów korzysta z tego rozwiązania, a ich widok zachęca kolejne osoby do wypróbowania chodzenia z kijkami. Kije trekkingowe nie należą bynajmniej do obowiązkowego wyposażenia podczas górskich czy terenowych wycieczek. Niektórzy jednak bardzo cenią ich pomoc w wędrówce, a nawet nie wyobrażają sobie maszerowania po szlakach bez nich. Co jest takiego fajnego w kijkach trekkingowych? W jaki sposób wpływają na jakość wędrówki oraz jak je dobrać, gdy już zdecydujemy się spróbować?


Kije trekkingowe- co nam dają?
Kijki trekkingowe odciążają nasze stawy i kręgosłup. W czasie długotrwałych wędrówek na ciało ludzkie działają obciążenia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy wędrujemy z plecakiem oraz pokonujemy strome zbocza. Jednego i drugiego ciężko jest uniknąć zwłaszcza na górskich szlakach. Tymczasem istnieją badania potwierdzające, że używanie kijków pozwala zamortyzować nawet kilka ton obciążeń w ciągu zaledwie godziny marszu. Nasze ciało zatem po prostu mniej się męczy. Ponadto kije trekkingowe pomagają zachować równowagę na niezbyt stabilnym podłożu, takim jak błoto czy osypujące się drobne kamienie. Rozłożenie ciężaru plecaka nie tylko na dolne, ale i górne kończyny sprawia, że możemy maszerować szybciej, również pod górę. Prawidłowo trzymane (a przede wszystkim dobrze ustawione pod względem długości) kije wpływają też na lepszą postawę ciała w czasie wędrowania, a to z kolei przekłada się na ułatwienie prawidłowego oddychania.


Jakie kije trekkingowe kupić?
Na rynku obecnie dostępne są bardzo różnorodne kije trekkingowe. Ich modele różnią się przede wszystkim sposobami regulacji, ale też użytymi do ich produkcji materiałami. Na pewno warto zwracać uwagę na to, by oglądane przez nas kijki były faktycznie kijkami trekkingowymi. Kije do nordic walking niestety nie sprawdzą się raczej poza miastem czy ubitymi leśnymi ścieżkami. 
Kije trekkingowe to zawsze modele regulowane. Dzięki temu mamy możliwość przyczepić złożone kijki do plecaka, ale też zmieniać ich długość w zależności od potrzeb. Inna bowiem długość kijków będzie nam potrzebna do podchodzenia stromym zboczem, a inna do zejścia nim.


Kijki trekkingowe- jak dobrać długość?
Z racji tego, że kije trekkingowe można regulować, występują one w uniwersalnych długościach. Przeciwieństwem są tutaj kije do nordic walking- te zazwyczaj mają określoną długość i trzeba dobrać je ściśle do wzrostu osoby, która będzie ich używać. 
Możliwości regulacji kijków trekkingowych zależą od użytego systemu. Najczęściej kijki po prostu zakręca się na odpowiedniej długości, ale występują też modele regulowane metalowym guziczkiem (tzw. pinem).
Istnieje wzór na obliczenie idealnej długości kijków. Wzrost użytkownika należy przemnożyć przez określony ułamek- zazwyczaj dla kijków trekkingowych podawany jest 0,66. Wynik ma nam dać odpowiednią długość kijka dla danej osoby. Przykładowo mnożąc wzrost 170 cm przez 0,66 otrzymujemy wartość około 112 cm. 
Najważniejsze jednak jest przymierzenie kijków po prostu do własnego ciała. Jeśli przy łokciu zgiętym mniej więcej w kącie prostym jesteśmy w stanie złapać wygodnie rękojeść kija, jest on dobrze dobrany i ustawiony.
Jednak podczas stromych podejść będzie nam wygodniej, jeśli skrócimy kijki. Z kolei podczas zejść- gdy je wydłużymy. Warto wypróbować w sklepie bądź w domu, czy wybrany przez nas model daje nam tak swobodne możliwości regulacji.

2 komentarze:

  1. Przede wszystkim ważne by kije były płynnie i łatwo REGULOWANLE, potrzebują trwałej, twardej końcówki na skały i miękkich wyciszających nakładek na asfalty. Przydatne są talerzyki na śnieg i koronki na błoto. Przydają się paski na nadgarstki zwłaszcza przy schodzeniu, gdy wygodnie można na nich złożyć ciężar ciała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super ! Te talerze na śnieg i koronki na błoto to naprawdę dobry pomysł 😀

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger