Najpiękniejsze miejsca oraz szlaki w Gorcach

Gorce to jedno z naszych ulubionych miejsc w Małopolsce. Możemy tam wracać bez końca i to o każdej porze roku. W Gorcach mamy po prostu wszystko co nam do szczęścia potrzebne: klimatyczne schroniska, widokowe szlaki turystyczne, ciekawe szlaki rowerowe, trasy do narciarstwa biegowego, genialne wieże widokowe oraz prowadzone z sercem bazy namiotowe. Gorce darzymy szczególnym sentymentem, dlatego też przyszła pora na nasze subiektywne zestawienie najpiękniejszych gorczańskich szlaków oraz miejsc. 


Wieża widokowa na Magurkach
Nasze zestawienie rozpoczynamy od Magurek i znajdującej się na ich szczycie wieży widokowej. Miejsce to totalnie nas zachwyciło, a panorama Tatr, którą można stamtąd podziwiać, wprawiła nas w osłupienie. Na Magurki nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, więc są one wciąż mało popularne. Nie oznacza to jednak, że są trudno dostępne, wręcz przeciwnie, na szczyt prowadzą dwie, dobrze oznakowane ścieżki edukacyjne. Mieliśmy okazję przetestować obie, o różnych porach roku i nie mieliśmy najmniejszych problemów z obraniem dobrego kierunku. Pierwszy raz na Magurkach pojawiliśmy się zimą wchodząc szlakiem kultury wołoskiej, za drugim razem wybraliśmy się późną wiosną szlakiem przez Dolinę Potoku Jaszcze. Obie trasy bardzo przyjemne, choć szlak kultury wołoskiej jest naszym zdaniem rzadziej wybierany, przez co zimą może być mało przetarty. Na Magurkach czeka na nas nie tylko wieża z imponującą panoramą na wszystkie strony świata, ale także rozległa polana, na której znajduje się pasterski szałas oraz miejsce na ognisko.

Szczegółowy opis szlaku przez Dolinę Potoku Jaszcze można znaleźć -------------------> tutaj
Szczegółowy opis szlaku szlakiem kultury wołoskiej można znaleźć -------------------> tutaj
Wieża widokowa na Lubaniu
Kolejnym zachwycającym miejscem w Gorcach jest Lubań i znajdująca się na nim wieża widokowa. W porównaniu do Magurek szczyt ten jest dużo bardzie popularny, prowadzi też na niego kilka szlaków turystycznych. My wybraliśmy wariant z Ochotnicy Dolnej, skąd na szczyt dotarliśmy idąc za niebieskimi oznaczeniami szlaku. Z Lubania rozpościerają się iście malownicze widoki między innymi na Tatry, Pieniny oraz znajdujące się w dole jezioro Czorsztyńskie. W pobliżu wieży, w sezonie wakacyjnym, rozbija się baza namiotowa, więc to świetna okazja, by spędzić noc pod rozgwieżdżonym, gorczańskim niebem.

Szczegółowy opis szlaku z Ochotnicy Dolnej można znaleźć -------------------> tutaj
Polana Przysłop
Polana Przysłop to taka nasza gorczańska perełka, na którą polecamy wyruszyć żółtym szlakiem z Ochotnicy Górnej. Proponowana przez nas trasa jest nie tylko bardzo malownicza, ale po drodze mamy okazję wstąpić do Gorczańskiej Chaty, która nazywana jest przez wszystkich GoChą oraz zrobić postój na jednej z rozległych, gorczańskich polan. Jeśli po dotarciu na Polanę Przysłop nie będziemy mieli dość wycieczki, to można kontynuować ją idąc na wieżę widokową na Gorcu. 

Szczegółowy opis szlaku z Ochotnicy Górnej można znaleźć -------------------> tutaj
Koliba na Łapsowej Polanie
Do Koliby na Łapsowej Polanie można wyruszyć z Nowego Targu, bądź z Obidowej. My na pierwszy raz polecamy wariant z Nowego Targu i choć przez większą część trasy wędruje się lasem, to szlak jest bardzo przyjemny, zwłaszcza w zimowej scenerii. Na jego końcu znajduje się klimatyczne schronisko oraz malownicza panorama Tatr, która potrafi wywołać olbrzymi uśmiech na twarzy, więc zdecydowanie warto obrać ten oto kierunek. 

Szczegółowy opis szlaku z Nowego Targu można znaleźć -------------------> tutaj
Wieża widokowa na Gorcu
Wieża widokowa na Gorcu to była pierwsza z gorczańskich wież, na którą mieliśmy okazję wejść. Widoki z wieży tak bardzo nas oczarowały, że podziwialiśmy je zarówno w ciągu dnia, jak i o wschodzie słońca wykorzystując możliwość przenocowania na studenckiej bazie namiotowej Gorc. Baza namiotowa oddalona jest od szczytu o kilkanaście minut marszu i podobnie jak baza na Lubaniu swą działalność rozpoczyna w sezonie wakacyjnym. Warto wybrać się tam latem gdy na pobliskich polanach pojawiają się jagody. Na Gorc najlepiej wyruszyć z Rzek i na taki wariant my się zdecydowaliśmy. Szlak okazał się naprawę przyjemny i widokowy, zwłaszcza gdy przechodziliśmy przez gorczańskie polany.

Szczegółowy opis szlaku z Rzek można znaleźć -------------------> tutaj
Turbacz z Koninek
Turbacz to najwyższy gorczański szczyt i punkt obowiązkowy dla każdego kto planuje odwiedzić Gorce. Choć sam wierzchołek oferuje raczej skromne widoki, to zdecydowanie po drodze nie brakuje pięknych panoram. Na Turbacz prowadzi kilka szlaków turystycznych, a jednym z ciekawszych jest ten rozpoczynający się w Koninkach. Przebiega on między innymi przez Czoło Turbacza, które wczesną wiosną tonie w krokusach. Będąc na Turbaczu nie można pominąć znajdującego się w pobliżu  szczytu schroniska PTTK na Turbaczu, które może poszczycić się cudnym widokiem na Tatry.

Szczegółowy opis szlaku z Koninek można znaleźć -------------------> tutaj
Bacówka PTTK na Maciejowej
To jedno z tych miejsc, gdzie można poczuć gorczański klimat. Bacówka na Maciejowej to idealny cel wycieczki o każdej porze roku, tam nawet w środku srogiej zimy można liczyć na ciepło ogniska. Spod Bacówki rozpościerają się przepiękne widoki, między innymi na Tatry oraz Babią Górę, ale równie piękne są prowadzące do niej szlaki. Nam, ze względu na atrakcyjne widoki, najbardziej przypadł do gustu szlak czerwony z Rabki Zdrój, ale bardzo fajnym rozwiązaniem jest także szlak zielony z Jasionowa, który warto wziąć pod uwagę przede wszystkim zimą.

Szczegółowy opis szlaku z Rabki Zdrój można znaleźć -------------------> tutaj
Szczegółowy opis szlaku z Jasionowa można znaleźć -------------------> tutaj
Stare Wierchy
Szlak na Stare Wierchy z Koninek już na zawsze zapisze się w naszej pamięci jako miejsce szczególne, a wszystko dlatego, że była to pierwsza trasa naszej córki, którą w całości przeszła na własnych nóżkach. Na Starych Wierchach znajduje się schronisko, a przy odrobinie szczęścia można spod niego ujrzeć Tatry. Miejsce bardzo przyjemne, prowadzone z sercem i oferujące znakomite posiłki. 

Szczegółowy opis szlaku z Jasionowa można znaleźć -------------------> tutaj
Szczegółowy opis szlaku z Koninek można znaleźć -------------------> tutaj
Gorce nigdy nam się nie znudzą i choć nasza fascynacja tym pasmem górskim trwa od dłuższego czasu, to wciąż jest kilkanaście szlaków, na których nie mieliśmy okazji jeszcze być, a które koniecznie musimy poznać. Być może lista naszych ulubionych miejsc w Gorcach ulegnie zmianie, ale na chwilę obecną jest na niej wszystko to co nas najbardziej oczarowało. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger