Islandia wyspa lodu i ognia- Półwysep Snæfellsnes (Snaefellsnes)

Zwiedzając południową i zachodnią część Islandii koniecznie trzeba udać się na Półwysep Snæfellsnes znajdujący się na zachodzie. Zachwyca on nie tylko bajecznymi widokami i olbrzymimi lawowymi polami, ale również takimi niezwykłymi miejscami jak Kirkjufell, Rauðfelsdsgjá, czy też plaża Ytri Tunga na brzegu, której można ujrzeć wylegujące się w słońcu foki. Będąc na półwyspie koniecznie trzeba udać się również do cudownie położonego Arnastapi, gdzie znajduje się pomnik Juliusza Verne. Stanął on w miejscu, w którym znajduje się wejście do wnętrza ziemi z książki "Podróż do wnętrza ziemi". 

Arnastapi
Moje zwiedzanie Półwyspu Snæfellsnes rozpoczęłam od plaży Ytri Tunga. Możliwość ujrzenia kolonii fok w ich naturalnym środowisku była niesamowicie kusząca. Na miejscu okazało się jednak, że nie tak łatwo jest je zobaczyć, gdyż ich ubarwienie idealnie zgrywało się z kolorem plaży. Dopiero gdy jedna z nich leniwie postanowiła poruszyć głową zorientowałam się, że one tam naprawdę są. 

Plaża Ytri Tunga

Następnie ruszyłam w kierunku Rauðfelsdsgjá (Red Mountain Rift), przepięknego wąwozu na górze Botnsfjall, po drodze robiąc jednak krótkie przystanki, bo dookoła mnie pojawiły się powalające na kolana widoki. 
Do wąwozu Rauðfelsdsgjá prowadzi z parkingu wyraźna ścieżka. Latem można wejść do środka tej skalnej rozpadliny, trzeba jednak ostrożnie stawiać kroki, bo wejście prowadzi przez wypływający z wnętrza strumień. 

Rauðfelsdsgjá
Następnym celem była przepięknie położona u podnóża góry Stapafell wioska rybacka Arnastapi. To właśnie tutaj znajduje się wejście do wnętrza ziemi, o którym w swej książce wspominał Juliusz Verne, ale to nie jedyna atrakcja. To co najpiękniejsze w Arnastapi skupia się wokół linii brzegowej, wzdłuż której poprowadzona jest ścieżka spacerowa. Przepiękne klify, o które z olbrzymim hukiem rozbijają się fale oceanu powodują, że serce zaczyna bić szybciej. 

Pomnik pół trolla pół człowieka Bardura


Zapierające dech w piersiach klify w Arnastapi
Stapafell 
Najbardziej charakterystycznym miejscem jest skalny łuk Gatklettur, który zachwyca swoim kształtem. Pięknie prezentuje się również górująca nad osadą góra Stapafell oraz znajdujący się za nią lodowiec Snæfellsjökull. W Arnastapi warto także zajrzeć do niewielkiego portu, w którym można kupić świeżego dorsza atlantyckiego. 

Gatklettur


Po opuszczeniu Arnastapi ruszyłam w stronę góry Kirkjufell oraz znajdującego się w pobliżu wodospadu Kirjufellsfoss. Góra wraz z wodospadem są jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków na Islandii.

Wodospad Kirkjufellsfoss
Góra Kirkjufell

A na koniec mogłam rozkoszować się niesamowicie widokową przejażdżką wzdłuż Parku Narodowego Snæfellsjökull, którego krajobraz zdominowany jest przez lawowe pola i wulkaniczne stożki. Półwysep Snæfellsnes to jedno z moich ulubionych miejsc na Islandii. Zaskoczył mnie przepięknymi krajobrazami i przyprawił o zawrót głowy. Niepozorne Arnastapi powaliło mnie na kolana, a góra Kirkjufell wprawiła w osłupienie. Jeśli ktoś zastanawia się czy warto się w tym miejscu zatrzymać, to szczerze mogę powiedzieć, że nie tyle warto, co po prostu trzeba. 

Pozostałe wpisy dotyczące Islandii:

4 komentarze:

 1. Przepiękne tereny. Trekking tam, to musi być mega przeżycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Islandia zachwyca bajecznymi widokami i to na każdym kroku. Stworzenie listy najpiękniejszych miejsc jest wręcz nierealne, bo wszystkie są piękne :-)

   Usuń
 2. Przepraszam za nie na temat, ale nie masz przypadkiem siostry w Tarnowie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć Tarnów bardzo lubię, siostry tam na pewno nie mam :)

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger