Islandia wyspa lodu i ognia- Golden Circle i krater Kerid

Golden Circle, czyli Złoty Krąg to jedna z najpopularniejszych atrakcji Islandii. Na Złoty Krąg składają się trzy miejsca: Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir) położony najbliżej stolicy Islandii, obszar geotermalny Geysir oraz przepiękny wodospad Gullfoss. Z racji niedużej odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami można je spokojnie zwiedzić w ciągu jednego dnia, a ja proponuję uzupełnić wycieczkę jeszcze o spacer wokół krateru Kerid. 


Park Narodowy Þingvellir został utworzony w 1930 roku, a w 2004 został wpisany na listę UNESCO. To właśnie na jego terenie w 930 roku odbyły się pierwsze obrady islandzkiego parlamentu, a nad miejscem spotkania góruje dziś islandzka flaga. Jednak to co najbardziej przyciąga turystów to wielkie pęknięcie w ziemi, które stanowi granicę pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi: euroazjatycką oraz północnoamerykańską. Tutaj jak nigdzie indziej widać, że nasz świat nieustannie się zmienia. 

Park Narodowy Þingvellir
Park Narodowy Þingvellir regularnie nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi, a co za tym idzie na powierzchni wciąż tworzą się przeróżne szczeliny, które szybko wypełniają się słodką wodą. Jedną z najbardziej znanych jest Silfra, w której można nurkować (trzeba posiadać specjalne uprawnienia) i na własne oczy zobaczyć skutki ruchów tektonicznych. Ci co pod wodę jednak nie zamierzają schodzić, również mają okazję poczuć procesy geologiczne Ziemi, wystarczy przejść się wąwozem Almannagjá, który wyznacza krawędź północnoamerykańskiej płyty tektonicznej. Kierując się na punkt widokowy dosłownie przenosimy się na kontynent amerykański i możemy zobaczyć z góry całe piękno doliny Þingvellir, a schodząc wygodną ścieżką w dół docieramy do uroczego wodospadu Öxarárfoss. 


Wąwóz AlmannagjáWodospad Öxarárfoss


Kolejną atrakcją Golden Circle, której nie można pominąć, jest obszar geotermalny Geysir, który swą nazwę zawdzięcza najstarszemu islandzkiemu gejzerowi Geysir, który został odkryty w 1294 roku. Na chwilę obecną jest on uśpiony, ale odwiedzający i tak nie poczują się rozczarowani, a to wszystko za sprawą gejzeru Strukkur. Strukkur wybucha średnio co 10 minut, zapewniając niesamowite show. Gorąca woda oraz para wyrzucane są w górę nawet na wysokość 30 metrów i warto uważanie spoglądać, w którą stronę wieje wiatr, by przypadkiem opadająca woda nie wylądowała na naszych głowach ;-) Na terenie obszaru geotermalnego Geysir znajduje się także kilka mniejszych gorących źródełek, między innymi Smidur, czy Litli Strokkur. Ze względów bezpieczeństwa należy poruszać się tylko i wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami. 

Obszar geotermalny GeysirStrokkur
Wielką trójkę Golden Circle zamyka wodospad Gullfoss położony na rzece Hvita. Aż ciężko w to uwierzyć, ale niewiele brakowało, by ten piękny wodospad został zamieniony w hydroelektrownię. Na szczęście tak się nie stało i dziś możemy podziwiać cudowne zjawisko. Wodospad składa się z dwóch kaskad, a jego całkowita wysokość wynosi 32 metry. Latem, gdy ma najwięcej wody, średnio przepływa przez niego 140 litrów sześciennych wody na sekundę, co oczywiście robi niesamowite wrażenie. Uzupełnieniem  tego cudu natury są tworzące się, w słoneczne dni, przepiękne tęcze. Muszę przyznać, że na mnie to połączenie wywarło piorunujące wrażenie, dlatego też Gullfoss stał się moim numerem jeden islandzkich wodospadów, z pośród tych, które udało mi się zobaczyć. 

Wodospad GullfossGdy zwiedzanie Złotego Kręgu mamy za sobą, warto na koniec wybrać się jeszcze na spacer wokół krateru Kerid, którego dno wypełniają turkusowe wody jeziorka. Wejście na teren krateru jest odpłatne, ale opłata jest naprawdę symbolicznej wysokości (500 ISK od osoby). Spacer po kraterze umożliwia poprowadzona dookoła niego ścieżka, można też zejść na dno krateru i przejść się wokół jeziorka. 

Krater Kerid
Golden Circle oraz krater Kerid,  mimo swej olbrzymiej popularności powinny znaleźć się na liście każdej osoby, która zamierza odwiedzić Islandię. Dla mnie to był bardzo dobry wstęp do kolejnych islandzkich podbojów.

Pozostałe wpisy dotyczące Islandii:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger