Góry Świętokrzyskie na weekend z dziećmi

Weekend z dziećmi w Górach Świętokrzyskich? Dlaczego nie ! Te najniższe góry w Polsce i najstarsze w Europie to idealny kierunek wyjazdowy zarówno z młodszymi jak i starszymi pociechami. W Górach Świętokrzyskich nie brakuje przepięknych szlaków, jaskiń, interesujących muzeów, widokowych tras rowerowych, pięknych zamków oraz prowadzonych z sercem miejsc nastawionych głównie na młodszych odbiorców. Do tej pory Góry Świętokrzyskie odwiedzaliśmy w ramach jednodniowych wycieczek, odkrywając takie miejsca jak: zamek w Chęcinach, Jaskinię Raj oraz zamek Krzyżtopór. Zdobyliśmy także Łysicę- najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich i najniższy szczyt w Koronie Gór Polski. Za każdym razem wyjeżdżaliśmy jednak stamtąd z olbrzymim niedosytem, a więc powrót na dłużej był niemal przesądzony i udało nam się to zrobić w piękny, majowy weekend. 

Góry-Świętokrzyskie-na-weekend

Spis treści:


  Góry-Świętokrzyskie-na-weekend

  Gdzie położone są Góry Świętokrzyskie?

  Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Europie, wypiętrzone podczas kaledońskich oraz hercyńskich ruchów górotwórczych. Położone są w województwie świętokrzyskim, na Wyżynie Kielecko- Sandomierskiej. Wbrew panującej opinii Góry Świętokrzyskie to nie tylko pasmo Łysogór z Łysicą i Łysą Górą na czele. Góry Świętokrzyskie swym zasięgiem obejmują znacznie szerszy obszar. W ich obrębie mieści się między innymi zamek w Chęcinach z Górą Zamkową, zamek Krzyżtopór, Góra Miedzianka czy też Góra Chełmowa. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica mająca 614 metrów n.p.m. 

  Góry-Świętokrzyskie-na-weekend

  Skąd nazwa Góry Świętokrzyskie?

  Nazwa Góry Świętokrzyskie wzięła się od relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które przechowywane są w klasztorze na Łysej Górze. Miejsce to jest więc celem licznych pielgrzymek.   Gdzie nocować w Górach Świętokrzyskich?

  Baza noclegowa  w Górach Świętokrzyskich jest bardzo dobrze rozwinięta. Są hotele, przytulne pensjonaty, domki oraz kwatery prywatne. Dla nas bramą w Góry Świętokrzyskie jest Święta Katarzyna, dlatego też uważamy, że to świetna baza wypadowa. Podczas naszego weekendowego pobytu w Górach Świętokrzyskich zatrzymaliśmy się właśnie w Świętej Katarzynie, a na nocleg wybraliśmy przepiękne, całoroczne domki KLIMAT POŁUDNIA (oficjalna strona dostępna tutaj). Domków jest cztery i położone są w rozległym ogrodzie. Każdy z nich ma swój własny taras. My zamieszkaliśmy w domku przeznaczonym dla max. 6 osób, który składał się z salonu z kominkiem, małej kuchni, łazienki oraz dwóch sypialni z dużym podwójnym łóżkiem oraz dwoma łóżkami pojedynczymi. Domek jest bardzo gustownie urządzony i gabarytowo jak najbardziej odpowiedni dla 4 osób. Z salonu na taras można wyjść przez duże, oszklone drzwi i rozsiąść się wygodnie na stojącym na nim zestawie wypoczynkowym, chętni mogą nawet zrobić grilla. To jednak nie wszystko, bowiem na terenie ogrodu znajduje się sauna, balia, fotel do masażu, a także plac zabaw oraz pokój gier, tak więc po dniu pełnym wrażeń można się zrelaksować. 

  Noclegi-w-Górach-Świętokrzyskich

  Noclegi-w-Górach-Świętokrzyskich

  Noclegi-w-Górach-Świętokrzyskich

  Noclegi-w-Górach-Świętokrzyskich

  Noclegi-w-Górach-Świętokrzyskich

  Noclegi-w-Górach-Świętokrzyskich

  Korona Gór Świętokrzyskich

  W Górach Świętokrzyskich nie brakuje atrakcji, ale też i wyzwań, a jednym z nich jest możliwość zdobycia odznaki Korona Gór Świętokrzyskich, która została ustanowiona w 2007 roku, w celu popularyzacji turystki pieszej w całych Górach Świętokrzyskich. By zdobyć odznakę Korona Gór Świętokrzyskich trzeba wejść na 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich. Lista prezentuje się następująco:
  1. Łysica (612 m n.p.m.) Pasmo Łysogórskie
  2. Szczytniak (554 m n.p.m.) Pasmo Jeleniowskie
  3. Bukowa Góra (482 m n.p.m.) Pasmo Klonowskie
  4. Klonówka (473 m n.p.m.) Pasmo Masłowskie
  5. Kiełków (452 m n.p.m.) Pasmo Orłowińskie
  6. Radostowa (451m n.p.m.) Grzbiet Krajeński
  7. Drogosiowa (447m n.p.m.) Pasmo Bielińskie
  8. Siniewska (444 m n.p.m.) Pasmo Oblęgorskie
  9. Włochy (427 m n.p.m.) Pasmo Cisowskie
  10. Kamień Michniowski (423 m n.p.m.) Pasmo Sieradowickie
  11. Sosnowica (413 m n.p.m.) Wzgórza Tumlińskie
  12. Altana (408 m n.p.m.) Wzgórza Niekłańsko-Bliżyńskie
  13. Osieczyńska Góra (407 m n.p.m.) Wzgórza Suchedniowskie
  14. Telegraf (406 m n.p.m.) Pasmo Dymińskie
  15. Patrol (389 m n.p.m.) Pasmo Zgórskie
  16. Biesak (381 m n.p.m.) Pasmo Posłowickie
  17. Otrocz (372 m n.p.m.) Grupa Otrocza
  18. Zelejowa (372 m n.p.m.) Pasmo Zelejowskie
  19. Dobrzeszowska (368 m n.p.m.) Pasmo Dobrzeszowskie
  20. Jaźwina (361 m n.p.m.) Pasmo Ociesęckie
  21. Sikorza (361 m n.p.m.) Pasmo Brzechowskie
  22. Góra Zamkowa (360 m n.p.m.) Pasmo Chęcińskie
  23. Miedzianka (356 m n.p.m.) Wzgórza Miedziankowskie
  24. Chełmowa Góra (348 m n.p.m.) Pasmo Pokrzywiańskie
  25. Fajna Ryba (347 m n.p.m.) Pasmo Przedborsko- Małogoskie
  26. Karczówka (339 m n.p.m.) Pasmo Kadzielniańskie
  27. Glinianki (336 m n.p.m.) Grzywy Korzeczkowskie
  28. Grząby Bolmińskie (330 m n.p.m.) Grząby Bolmińskie
  Zdobywając Koronę Gór Świętokrzyskich należy pamiętać o udokumentowaniu wejścia na szczyt co można zrobić w następujący sposób:
  1. Meldując się za pomocą kodów QR umieszczonych na drogowskazach, na poszczególnych szczytach lub w ich pobliżu. Po zameldowaniu się, na maila przychodzi certyfikat. Ze względu na ochronę przyrody niektóre drogowskazy umieszczone zostały poza szczytami. 
  2. Zbierając pieczątki do specjalnej książeczki (można ją otrzymać w oddziale PTTK). Pieczątki można znaleźć na szczytach lub w ich pobliżu. 
  3. Dokumentując zdobycie szczytu zdjęciem wykonanym na szczycie, w jego charakterystycznym miejscu. 
  My takie wyzwania bardzo lubimy, więc oczywiście zamierzamy zdobyć tę odznakę i tak się akurat złożyło, że podczas naszego weekendu w Górach Świętokrzyskich udało nam się wejść na Miedziankę oraz Górę Zamkową. Na naszym koncie jest też Łysica, którą zdobyliśmy przy innej okazji, a więc pozostało nam jeszcze 25 szczytów.   Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? 

  Nasz weekend w Górach Świętokrzyskich był bardzo aktywny i pozwolił nam odkryć wiele interesujących miejsc. A więc co naszym zdaniem warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

  * Park Etnograficzny w Tokarni będący częścią Muzeum Wsi Kieleckiej
   

  To jedno z ciekawszych miejsc w Górach Świętokrzyskich i to właśnie od niego rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie. Skansen został powołany do życia w 1976 roku (oficjalnie otworzono go w 1986 roku) w celu ochrony najcenniejszych zabytków architektury drewnianej Kielecczyzny. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać skansen jest bardzo rozległy, zajmuje 65ha powierzchni, z czego 20ha to przepiękny las. Na terenie tego niesamowitego muzeum na świeżym powietrzu rozmieszczono około 100 obiektów (uwzględniając małą architekturę), w większości pochodzących z XIX wieku, które prezentują budownictwo wiejskie, małomiasteczkowe oraz dworskie. W wielu zabytkowych obiektach znajdują się stałe ekspozycje wyposażenia wnętrz, co pozwala poznać warunki życiowe poszczególnych grup społecznych. Można więc zajrzeć do chałupy aptekarza, lekarza, krawca, zobaczyć warsztat stolarki, czy też szewski, a także obejrzeć imponujące wnętrze dworu. To jednak nie wszystko. Na terenie Muzeum znajdują się również wiatraki oraz drewniane młyny wodne. Jest też przepiękny, drewniany kościół, w którym można wziąć ślub. 
  Informacje praktyczne:
  Skansen mieści się zaledwie  20 kilometrów od Kielc, w pobliżu S7, a więc dojazd do niego autem nie sprawia żadnych trudności. Skansen czynny jest przez cały rok, godziny otwarcia uzależnione są jednak od pory roku, więc najlepiej sprawdzać je na oficjalnej stronie (tutaj). W poniedziałek wstęp do skansenu jest bezpłatny. Na zwiedzanie skansenu najlepiej przeznaczyć około 3 godziny. Warto śledzić wydarzenia odbywające się na terenie Muzeum Etnograficznego, bo odbywa się tam wiele ciekawych, plenerowych imprez, podczas których można np. skosztować regionalnej kuchni, bądź nabyć przepiękne rękodzieło wykonane przez lokalnych wystawców. 

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  Muzeum-Etnograficzne-w-Tokarni

  * Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

  To niewielkie muzeum utworzone w 2008 roku znajduje się we wsi Miedzianka, u podnóża Miedzianki, szczytu zaliczanego do Korony Gór Świętokrzyskich. Głównym celem tego muzeum jest przybliżenie historii Miedzianki, która przez wieki powiązana była z górnictwem i wydobywanymi tam rudami miedzi. W Muzeum mieści się ekspozycja stała pokazująca między innymi górnicze narzędzia oraz maszyny wykorzystywane w górnictwie powierzchniowym, jest też część wystawy poświęcona zbiorom geologicznym, gdzie można zobaczyć przeróżne okazy skał, minerałów oraz skamieniałości pochodzących z regionu świętokrzyskiego. 
  Informacje praktyczne:
  Muzeum czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli. Od 15 kwietnia do 15 października w godzinach od 10:00 do17:00, a od 16 października do 14 kwietnia od 9:00 do 16:00.
  Muzeum warto odwiedzić przed wyruszeniem na szlak prowadzący na szczyt Miedzianki. Na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć około godziny. 

  Izba-Górnictwa-Kruszcowego-Miedzianka

  Izba-Górnictwa-Kruszcowego-Miedzianka

  Izba-Górnictwa-Kruszcowego-Miedzianka

  * Miedzianka oraz Rezerwat Przyrody Góra Miedzianka

  Będąc w Miedziance koniecznie trzeba wybrać się na szlak prowadzący na Miedziankę, najwyższy szczyt Wzgórz Miedziankowskich, który mieści się na terenie Rezerwatu Przyrody Góra Miedzianka. By dotrzeć do celu najlepiej kierować się za zielono-białymi znakami ścieżki edukacyjnej, która ma swój początek niedaleko Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Dla ułatwienia w muzeum można poprosić o mapę z wyrysowaną trasą. Szlak nie jest długi, a na jego pokonanie należy przeznaczyć około pół godziny i zdecydowanie warto się na niego wybrać, bo szczyt Miedzianki jest bardzo malowniczy i oferuje rozległe widoki na okolicę, można stamtąd podziwiać także charakterystyczne pole księżycowe, czyli wgłębienia w ziemi, które powstały w wyniku zapadnięcia się szybików górniczych. Dodatkowo w porze wiosennej zbocza Miedzianki pokrywają się dywanami zawilców wielkokwiatowych, co wygląda po prostu obłędnie. Na nas to miejsce zrobiło bardzo dobre wrażenie.
  Informacje praktyczne:
  Miedzianka zalicza się do Korony Gór Świętokrzyskich, tablica z kodem QR, dzięki któremu można wygenerować certyfikat, znajduje się tuż przy Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Pod Muzeum znajduje się też duży, darmowy parking, a nawet samoobsługowe stoisko z pamiątkami (płatności można dokonać gotówką wrzucając pieniądze do skarbonki, bądź blikiem). 

  Miedzianka-Korona-Gór-Świętokrzyskich

  Miedzianka-Korona-Gór-Świętokrzyskich

  Miedzianka-Korona-Gór-Świętokrzyskich

  Miedzianka-Korona-Gór-Świętokrzyskich

  Miedzianka-Korona-Gór-Świętokrzyskich

  * Zamek Królewski w Chęcinach oraz Góra Zamkowa

  Zamek Królewski w Chęcinach znajdujący się na Górze Zamkowej to jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Gór Świętokrzyskich, który za sprawą trzech baszt rzuca się w oczy już z daleka. Powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II. Warownia w czasach swojej świetności była ośrodkiem życia politycznego. Kilkukrotnie odbywały się tam zjazdy rycerskie. Doceniono również jej walory obronne i to właśnie na zamku w Chęcinach Władysław Łokietek zdeponował skarbiec koronny. Zamek służył także jako więzienie stanu, pełnił też funkcje rezydencjonalne dla polskich władców i ich rodzin. Niestety kilkukrotnie ulegał zniszczeniu i ostatecznie w wieku XVIII stracił na znaczeniu.
  Zamek dzieli się na dwie części, górną, która jest starsza- rozciąga się ona pomiędzy dwiema okrągłymi basztami oraz dolną, która jest młodsza i obejmuje basztę czworoboczną. Podczas zwiedzania zamku można wejść na dwie z wież, na których znajdują się punkty widokowe. Z góry rozpościera się malowniczy widok na okolicę. 
  Informacje praktyczne:
  U podnóża zamku znajduje się duży, darmowy parking, skąd dwiema drogami można dotrzeć do celu. My proponujemy wariant dłuższy, wzdłuż którego umieszczono przepięknie wykonane, drewniane rzeźby przedstawiające królów, rycerzy oraz damy powiązane z historią warowni. Zamek jest czynny codziennie od godziny 9:00. W okresie od kwietnia do września do godziny 19:00, w grudniu i styczniu do 15:00, w lutym i listopadzie do 16:00, a w marcu i w październiku do 17:00. Na zwiedzanie zamku warto przeznaczyć minimum godzinę. Zamek można zwiedzać indywidualnie, bądź dokupić usługę przewodnicką. Bilety można nabyć w kasie znajdującej się przed zamkiem. Za bilety można zapłacić kartą, bądź gotówką. Więcej informacji o zamku można znaleźć na ich oficjalnej stronie (tutaj). 

  Zamek-w-Chęcinach

  Zamek-w-Chęcinach

  Zamek-w-Chęcinach

  Zamek-w-Chęcinach

  * Osiołkowo- Farma z osiołkami we wsi Baszowice

  Jak dla nas to jeden z punktów obowiązkowych podczas pobytu w Górach Świętokrzyskich, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. A dlaczego? Bo to miejsce, które powstało z pasji i wielkiej miłości do tych cudownych zwierząt. Prowadzą je Ania i Piotr, którzy z pierwszymi osiołkami przywędrowali do Baszowic prosto z Francji i teraz zaszczepiają miłość do osiołków u każdego kto przekroczy ich progi. Podczas trwającej godzinę wizyty w Osiołkowie nasze dzieci mogły wyczesać osiołka o imieniu Dino, nakarmić go z ręki marchewkami oraz świeżo zerwanymi listkami mleczu, a nawet sprawdzić jak jeździ się na oślim grzbiecie. Całość uzupełniona była o fantastyczną rozmowę z Anią, która o swoich osiołkach może opowiadać bez końca, a te opowieści słucha się z wielkim zainteresowaniem. 
  Informacje praktyczne:
  By móc pobyć z osiołkami i na własnej skórze przekonać się jak wielką terapeutyczną moc posiadają trzeba wcześniej umówić się na spotkanie, co można zrobić telefonicznie, bądź mailowo. A o Osiołkowie więcej można znaleźć na ich oficjalnej stronie (tutaj).

  Osiołkowo-Farma-z-osiołkami

  Osiołkowo-Farma-z-osiołkami

  * Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

  Już dawno żadne Muzeum tak pozytywnie nas nie zaskoczyło jak Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Ten nowoczesny, multimedialny obiekt w przystępny sposób przybliża historię starożytnego hutnictwa, pokazując jak dawniej przetwarzano rudy żelaza wykorzystując do tego między innymi dymarki. Odwiedzający Muzeum prowadzeni są przez wystawę głosem lektora, który uzupełniony jest o odpowiednią świetlną iluminację, a swoją przygodę rozpoczynają od kina 3D, gdzie wyświetlany jest film wprowadzający do świata żelaza. Choć na pierwszy rzut oka wydawało nam się, że temat starożytnego hutnictwa może być zbyt ciężki dla naszego 5-latka to szybko okazało się, że wręcz przeciwnie. Wystawa jest ciekawa, przepięknie przygotowana i wciągająca, co docenią zarówno dzieci jak i dorośli. Po opuszczeniu Muzeum koniecznie trzeba udać się jeszcze na jego tyły, gdzie na zewnątrz znajduje się Osada Starożytna z epoki żelaza.
  Informacje praktyczne:
  Muzeum czynne jest codziennie, a godziny otwarcia uzależnione są od pory roku. Więcej informacji na temat biletów i godzin pracy można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum (tutaj). W Muzeum można wziąć udział w warsztatach oraz lekcjach muzealnych, należy jednak takie zajęcia zarezerwować z wyprzedzeniem. 

  Muzeum-Starożytnego-Hutnictwa-Świętokrzyskiego

  Muzeum-Starożytnego-Hutnictwa-Świętokrzyskiego

  Muzeum-Starożytnego-Hutnictwa-Świętokrzyskiego

  Muzeum-Starożytnego-Hutnictwa-Świętokrzyskiego

  * Łysa Góra i Gołoborze

  Łysa Góra, zwana również Świętym Krzyżem to szczyt w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Łysogór, na który można wyruszyć z Nowej Słupi, Huty Szklanej lub z miejscowości Trzcianka. Najłatwiejszy szlak, znakowany kolorem czerwonym oraz niebieskim, rozpoczyna się w Hucie Szklanej i prowadzi asfaltową drogą, zwaną Drogą Przewodników Świętokrzyskich. Z Huty Szklanej na szczyt Łysej Góry można też dotrzeć znakowaną na niebiesko ścieżką edukacyjną. Dużo ciekawszą opcją będzie jednak zdobycie Łysej Góry od strony Nowej Słupi, z zejściem do Huty Szklanej, a następnie powrót busem za złotówkę do Nowej Słupi. Od tego sezonu jest to możliwe dzięki wspaniałej inicjatywnie gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Dzięki ich staraniom powstała specjalna linia turystyczna kursująca na trasie: Bodzentyn- Krajno- Porąbki- Kakonin- Huta Podłysica- Huta Szklana- Huta Koszary- Nowa Słupia. Busy kursują 7 razy dziennie przez 7 dni w tygodniu, w tym w święta. Dla nas to była opcja idealna i na takie rozwiązanie właśnie się zdecydowaliśmy. Łysą Górę zdobyliśmy startując w Nowej Słupi, na szlak wyszliśmy spod Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, a zeszliśmy do Huty Szklanej. Po drodze zahaczyliśmy oczywiście o imponujące Opactwo na Świętym Krzyżu oraz odbiliśmy na taras widokowy, z którego można podziwiać rozległe gołoborze. 
  Informacje praktyczne:
  Wybierając się na Łysą Górę z Nowej Słupi auto można zaparkować pod Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego lub w centrum miejscowości. Łysa Góra znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, więc obowiązują bilety wstępu. Na Łysej Górze w jednym ze skrzydeł znajdującego się tam klasztoru mieści się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 


  Łysa-Góra-z-Nowej-Słupi

  Łysa-Góra-z-Nowej-Słupi

  Łysa-Góra-z-Nowej-Słupi

  Łysa-Góra-z-Nowej-Słupi

  Łysa-Góra-z-Nowej-Słupi

  * Opactwo na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) 

  Ten piękny zespół klasztorny, zwany również Opactwem Łysogórskim, bądź Świętokrzyskim, znajduje się na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Jest jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, a wszystko za sprawą relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które są tam przechowywane. Opactwo na Łysej Górze zostało założone przez benedyktynów, rok powstania nie jest jednak do końca znany, według legendy był to rok 1006, badania jednak wskazują, że klasztor powstał później z inicjatywy Bolesława Krzywoustego. Od 1936 roku Opactwo znajduje się pod opieką Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Na zespół klasztorny składa się przepiękny kościół, we wnętrzu którego skrywa się między innymi zachwycająca Kaplica Oleśnickich, zwana również Kaplicą Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz imponująca Zakrystia. Można też wyróżnić klasztorny krużganek, skąd można udać się do Muzeum Misyjnego, bramę wschodnią, furtę klasztorną, dzwonnicę oraz krypty. W jednej z nich prawdopodobnie spoczywa Jeremi Wiśniowiecki, jednak jego tożsamość nigdy nie została potwierdzona. Zwiedzając klasztorne zakątki warto też wdrapać się na wieżę widokową, z której rozpościera się jeden z piękniejszych widoków na Góry Świętokrzyskie.
  Informacje praktyczne:
  Klasztor otwarty jest codziennie od 9:00 do 17:00, w sezonie letnim do 20:00. Wstęp do krypt oraz na wieżę widokową jest płatny. Po wcześniejszym kontakcie klasztor można zwiedzać z przewodnikiem. 

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  Klasztor-na-Świętym-Krzyżu

  * Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

  Zamek Krzożtopór w Ujeździe to w rzeczywistości pałac, który został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku, na życzenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Jego nazwa  pochodzi od dwóch kamiennych płaskorzeźb przedstawiających krzyż i topór, które zostały umieszczone we frontowej ścianie pałacu. Krzyż był symbolem wiary, zaś topór to herb rodu Ossolińskich. Zamek został zbudowany w oparciu o kalendarz. Posiadał 4 wieże, po jednej na każdy kwartał, 12 sal odpowiadających 12 miesiącom, 52 komnaty odpowiadające 52 tygodniom oraz 365 okien, po jednym na każdy dzień w roku, w latach przystępnych odsłaniane było dodatkowe okno. Pałac budowany był przez 24 lata i do momentu pojawienia się Wersalu był największym zespołem pałacowym w Europie. Niestety wojewoda Ossoliński nie nacieszył się nim zbyt długo, gdyż zmarł rok po zamieszkaniu na zamku, a jego jedyny syn umarł bezpotomnie podczas powstania Chmielnickiego. Ciężko w to uwierzyć, ale ta imponująca budowla cieszyła się swoją świetnością jedynie przez 11 lat, a do ruiny doprowadził ją Potop Szwedzki. Pomimo tak smutnej historii Krzyżtopór jest niezwykle klimatyczny i robi niesamowite wrażenie. Zamek można zwiedzać za dnia, do wyboru jest kilka tras oznaczonych kolorem, można też wziąć udział w zwiedzaniu nocnym z przewodnikiem i pochodniami, które w wersji premium urozmaicone są o pokazy pojedynków w wykonaniu członków Bractwa Rycerskiego oraz o naukę tańca dworskiego.
  Informacje praktyczne:
  Zamek jest czynny przez cały rok, a godziny otwarcia uzależnione są od pory roku. Można je sprawdzić na oficjalnej stronie zamku, w zakładce zwiedzanie (tutaj).
  Zwiedzanie nocne zamku odbywa się od 1 kwietnia do 30 listopada. W wersji premium są to z góry ustalone dni, co również można sprawdzić na stronie zamku.

  Zamek-Krzyżtopór-w-Ujeździe

  Zamek-Krzyżtopór-w-Ujeździe

  Zamek-Krzyżtopór-w-Ujeździe

  Zamek-Krzyżtopór-w-Ujeździe

  * Rowerowa Trasa "Czarujące Widoki"

  To jedna z 13 rodzinnych tras rowerowych, które zostały wyznaczone na terenie Gór Świętokrzyskich. Cała pętla, oznaczona kolorem czarnym, ma trochę ponad 26 kilometrów i w większości prowadzi drogami asfaltowymi, w ruchu ogólnym, a więc to zdecydowanie opcja ze starszymi dziećmi. My ze względu na naszego młodszego, który dopiero uczy się jeździć na własnym rowerze, pokusiliśmy się tylko o przejechanie odcinka, który prowadził drogami gruntowymi. Dajemy jednak znać, że po opadach deszczu może on być trudny do przejechania, a więc trzeba liczyć się z błotem i głębokimi kałużami. Trasa jest jednak ciekawa i jak sama nazwa mówi oferuje piękne widoki, a więc warta jest rozważenia. 

  Trasa-Rowerowa-Czarujące-Widoki

  Trasa-Rowerowa-Czarujące-Widoki

  Trasa-Rowerowa-Czarujące-Widoki

  * Rezerwat Przyrody Zachełmie

  Rezerwat Przyrody Zachełmie znajdujący się w miejscowości Zachełmie to rezerwat przyrody nieożywionej, który został utworzony w 2010 roku. Obejmuje on obszar dawnego kamieniołomu Zachełmie, gdzie odkryto tropy tetrapodów, najstarszych na świecie czworonożnych kręgowców. Na terenie kamieniołomu można też zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko niezgodnego kontaktu kątowego skał dewońskich ze znacznie młodszymi utworami permu i triasu. 

  Rezerwat-Przyrody-Zachełmie

  Rezerwat-Przyrody-Zachełmie

  Rezerwat-Przyrody-Zachełmie

  Rezerwat-Przyrody-Zachełmie

  * Dąb Bartek

  To jedno z najbardziej znanych drzew w Polsce, które pomimo swojego wieku, szacuje się, że ma ok. 700 lat oraz burzliwych przejść wciąż zachwyca rozłożystą koroną i według nas powinien być punktem obowiązkowym dla każdego kto wybiera się w Góry Świętokrzyskie. Od 1954 roku jest prawnie chroniony jako pomnik przyrody. Dąb Bartek znajduje się przy drodze wojewódzkiej 750, kilkanaście kilometrów od S7. W jego pobliżu znajduje się bezpłatny parking, a wokół drzewa ustawiono kilka ławeczek oraz tablice edukacyjne zawierające kilka cennych informacji dotyczących tego niezwykłego pomnika przyrody. 

  Dąb-Bartek

  Dąb-Bartek

  Dąb-Bartek

  Gdzie warto zjeść w Górach Świętokrzyskich?

  Odkrywając dany region lubimy poznawać go także pod kątem kulinarnym. A więc podczas naszego weekendu w Górach Świętokrzyskich daliśmy się ponieść również tym doznaniom, co zaowocowało odkryciem kilku wartych uwagi miejsc. Dwa z nich szczególnie przypadły nam do gustu. I są nimi: Smaczna Chatka w Świętej Katarzynie oraz Gospoda ECHA LEŚNE w Występie. W Smacznej Chatce dwukrotnie zawitaliśmy na śniadanie, a więc polecamy tam: zestaw śniadaniowy, jajecznicę z cebulką oraz kiełbaską, a także naleśniki. Miejsce to sprawdzi się również w porze obiadowej, a w menu można znaleźć dania kuchni regionalnej takie jak: grycoki (pierogi z kaszą gryczaną), zalewajkę świętokrzyską, czy schabowy na parzybrodzie. Do Gospody ECHA LEŚNE trafiliśmy na sam koniec naszej weekendowej przygody z Górami Świętokrzyskimi. Mieści się ona przy S7, a więc przy trasie do Krakowa, jak dla nas to był strzał w 10. Miejsce naprawdę wyjątkowe, a podawane tam jedzonko- palce lizać. My skusiliśmy się na pierogi ruskie, placek po węgiersku oraz naleśniki z malinami, co popiliśmy przepyszną malinową lemoniadą. 

  Gdzie-zjeść-w-Górach-Świętokrzyskich

  Gdzie-zjeść-w-Górach-Świętokrzyskich

  Poza tym bardzo smacznie można zjeść w Kuźni Smaków w Tokarni, tam szczególnie polecamy żeberka oraz sezonowo botwinkę. A jeśli zamiast tradycyjnej kuchni polskiej najdzie Was ochota na hamburgera to tego warto zjeść w Meat Paczka w Nowej Słupi. Piekielny naprawdę wypala dziurę w przełyku ;-) Na koniec polecamy przepyszne lody z automatu w Lodziarni "Tradycja" w Nowej Słupi, które najłatwiej można określić takimi oto dwoma słowami "niebo w gębie". 

  Gdzie-zjeść-w-Górach-Świętokrzyskich

  Góry Świętokrzyskie to jeden z ciekawszych i piękniejszych regionów w Polsce. Nasz weekend w Górach Świętokrzyskich i odwiedzone przez nas miejsca to jedna z wielu propozycji jak można tam spędzić czas. Miejsc wartych uwagi jest naprawdę dużo i każdy znajdzie tam coś dla siebie. My z pewnością znów zawitamy w Góry Świętokrzyskie i wybierzemy się po kolejne szczyty do Korony Gór Świętokrzyskich. 

  Góry Świętokrzyskie odkrywaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej "Góry Świętokrzyskie". 

  Na naszym blogu nie ma reklam, nie chcemy by przeszkadzały one w odbiorze przygotowanych przez nas treści, dlatego też jeśli uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę będzie nam miło jeśli postawisz nam kawę 💓

  Postaw mi kawę na buycoffee.to

  Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger