Wodospad Wielki na Majdańskim Potoku w Obidzy

Wodospad Wielki na Majdańskim Potoku (Potoku Majdan) znajduje się w Obidzy w Beskidzie Sądeckim. Nie prowadzi do niego żaden szlak turystyczny, dlatego też niewiele osób o nim wie. My natrafiliśmy na informację o nim przy okazji naszej rowerowej przejażdżki trasą Velo Dunajec na odcinku z Zabrzeży do Kadczy. Wtedy nie udało nam się do niego podjechać, zrobiliśmy to dopiero zimą.Jak dotrzeć do Wodospadu Wielkiego?
Wodospad Wielki znajduje się na terenie gminy Łącko, w miejscowości Obidza. Można do niego dojechać bez większego problemu zarówno od strony Nowego Sącza, jak i Krościenka nad Dunajcem. Wodospad zlokalizowany jest na Osiedlu Majdan (GPS: 49.495689, 20.503356). Auto można zaparkować w zatoczce, która znajduje się mniej więcej w tym miejscu (GPS: 49.498240, 20.502279). Następnie, idąc już pieszo, trzeba odbić na odchodzącą w lewo ubitą drogę (oddalona jest ona o ok. 50 metrów od parkingu). Potem należy przejść przez drewniany mostek zawieszony nad potokiem i skierować się w stronę znajdujących się na wprost zabudowań. Tuż za blaszanym garażem, po prawej stronie, znajduje się ścieżka dość stromo schodząca w dół, ubezpieczona z jeden strony poręczą. To jest właśnie ostatni odcinek wędrówki, na końcu którego czeka przepiękny wodospad. Cała trasa nie zajmuje więcej niż 10 minut. 


Wodospad Wielki to wodospad naturalny o wysokości 5 metrów. W miejscu gdzie woda spada powstał banior, czyli zagłębienie w korycie rzeki. Zimą, przy niskich temperaturach na wodospadzie tworzy się piękny lodospad oraz olbrzymie sople i mieliśmy okazję zobaczyć to na własne oczy. Musimy szczerze przyznać, że miejsce to zrobiło na nas niesamowite wrażenie i chętnie wrócimy tam ponownie wiosną, gdy śniegi stopnieją, a stan wody na wodospadzie będzie jeszcze większy. Do auta wróciliśmy dokładnie tą samą drogą i na tym można zakończyć swoją wycieczkę, bądź tak jak my ruszyć w dalszą drogę. W Beskidzie Sądeckim jest wiele przepięknych miejsc, które warto zobaczyć. My polecamy między innymi Bobrowisko znajdujące się na obrzeżach Starego Sącza, platformę widokową w Woli Kroguleckiej, a miłośnikom górskich wędrówek polecamy Radziejową ze znajdującą się na szczycie wieżą widokową. O szlaku na Radziejową można poczytać tutaj

* Zdjęcia bez śniegu zostały zrobione rok później, w lutym 2022 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger