Ostra z Przełęczy pod Ostrą- Korona Beskidu Wyspowego

Ostra, w pobliżu Starej Wsi, to był kolejny szczyt, na który postanowiliśmy wybrać się w ramach  Korony Beskidu Wyspowego- Beskidzkie Wyspy. Sam wierzchołek jest zalesiony i nie roztaczają się z niego żadne widoki, jednak zimą gdy drzewa pokryte są śniegiem, a przez ich korony przebija się słońce, to zarówno na szlaku jak i w okolicach samego szczytu, robi się niesamowicie malowniczo.  


Przełęcz pod Ostrą (szlak zielony)- Ostra koło Starej Wsi- Przełęcz pod Ostrą


Jakie szlaki prowadzą na Ostrą?
Przez Ostrą przebiega tylko jeden szlak turystyczny, znakowany kolorem zielonym. Można na niego wyruszyć z Przełęczy Pod Ostrą, co jest najszybszym i najkrótszym rozwiązaniem.  Istnieje też opcja dłuższa. Przy tym wariancie na Ostrą należy pójść z Przełęczy Słopnickiej, w pierwszej kolejności zdobywając Cichoń,  który również zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego. Na Ostrą można też udać się od strony wsi Młyńczyska, początkowo zmierzając szlakiem niebieskim, a następnie zielonym, bądź z przysiółka Jeżowa Woda. 

Początek szlaku, zaraz po wyruszeniu z parkingu

My zdecydowaliśmy się wyruszyć na Ostrą z Przełęczy pod Ostrą. Na wielu szlakach zalegał świeży śnieg, miejscami tworząc nawet metrowe zaspy, więc szukaliśmy czegoś dość krótkiego. Ostatecznie na Ostrą i tak dotarła tylko 1/4 naszej drużyny, ale nic straconego, bo wybierzemy się tam ponownie wszyscy razem. 

5/40 Korona Beskidu Wyspowego- Beskidzkie Wyspy
Gdzie zaparkować samochód?
Wybierając się na Ostrą z Przełęczy pod Ostrą samochód można zaparkować tuż u wylotu na szlak. Przy drodze dojazdowej znajduje się zatoczka, w której pomieści się kilka samochodów. Z Przełęczy pod Ostrą można wybrać się także na Cichoń, choć my zdecydowanie bardziej polecamy szlak z Przełęczy Słopnickiej, który pomimo, że jest dłuższy, to oferuje przepiękne widoki. 


Opis szlaku na Ostrą z Przełęczy pod Ostrą
Szlak na Ostrą z Przełęczy pod Ostrą nie jest długi, dotarcie na szczyt nie powinno zająć więcej niż 20 minut, nawet zimą, o ile szlak jest przetarty. Początkowo idzie się lasem, od razu podchodząc pod górę. Po kilku minutach szlak wyprowadza na polanę, gdzie odsłaniają się ładne widoki na okolicę. Potem znów wkracza się do lasu i nadal podchodząc pod górę niespodziewanie dociera się na szczyt. Wierzchołek jest płaski, otoczony drzewami, więc nie uświadczymy na nim żadnych widoków.  Na szczycie stoi jedynie tabliczka z nazwą szczytu, nie ma żadnej ławki, ani stołu. Wiosną, czy latem można jednak rozłożyć na ziemi matę i odpocząć. Zimą za to można bez końca zachwycać się przepięknie ośnieżonym lasem, który wygląda naprawdę bajecznie. Powrót na Przełęcz pod Ostrą odbywa się dokładnie tą samą trasą, a że cały czas jest z górki, to dosłownie po kilku minutach osiągamy parking.


Choć szczyt Ostrej nie oferuje żadnych widoków, to prowadzący na niego szlak, za sprawą zimowych krajobrazów, okazał się naprawdę ciekawy. Ze względu na to, że jest on krótki może stanowić świetną alternatywę dla osób, które dopiero rozpoczynają zimowe wędrówki i chciałyby sprawdzić się w zimowym terenie. 

2 komentarze:

  1. Piękna zima - wiele chodzenia nie było, ale zawsze fajnie jest się przejść kawałek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trasa zdecydowanie z tych ekspresowych, ale dla takiej zimy to warto przejść się nawet te kilkanaście minut :)

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger