Magiczny ogród Keukenhof

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłyśmy z córą zdjęcia Ogrodu Keukenhof wiedziałyśmy, że musimy ujrzeć go na własne oczy. Obie uwielbiamy tulipany, a Keukenhof to tulipanowy raj. Gdy zaczęliśmy planować naszą holenderską  majówkę, Ogród Keukenhof znalazł się na szczycie naszej listy. Wiedzieliśmy, że cieszy się on olbrzymią popularnością, wiedzieliśmy też, że z pewnością przyjdzie nam zmierzyć się z rzeszą turystów, w obliczu takiej magii nie miało to jednak znaczenia. 


Czym jest Ogród Keukenhof?
Historia ogrodu Keukenhof sięga XV wieku. Wtedy to właśnie hrabina Jacqueline of Bavaria w przydomowym ogrodzie zaczęła sadzić owoce i warzywa, które udało jej się znaleźć na pobliskich wydmach. W 1641 roku gdy powstał zamek Keukenhof ogrody zajmowały 200 ha powierzchni. W 1857 roku zostały one przebudowane na styl angielskiego krajobrazu, który po dziś dzień stanowi podstawę Keukenhof. W 1949 roku 20 wiodących hodowców cebulek kwiatowych wpadło na pomysł, by teren ten wykorzystać do stworzenia ogrodu wiosennego, w którym będą prym wiodły wiosenne kwiaty. Rok później ich pomysł stał się rzeczywistością, a Ogród Keukenhof podbił i wciąż podbija serca odwiedzających. W tym roku Ogród Keukenhof został otwarty po raz 70. W ogrodzie można podziwiać wiosenne kwiaty, głównie tulipany, które wyrosły z 7 milionów cebulek posadzonych jesienią według ściśle określonego planu. Nad pięknem Ogrodu codziennie czuwają liczni pracownicy, przystrzygając trawniki oraz usuwając opadłe płatki. Ogród jest czynny przez 8 tygodni, mniej więcej od 21 marca do połowy maja, stał się jedną z największych wizytówek Holandii. Zachwyca kwiatowymi aranżacjami, kolorystyką, zapachem oraz niesamowitym ładem. 
Zwiedzanie Ogrodu
Na zwiedzanie Ogrodu Keukenhof wybraliśmy się już z samego rana, licząc na to, że trafimy na mniejszą ilość odwiedzających. Na parkingu szybko przekonaliśmy się, że nie tylko my postanowiliśmy przybyć tutaj na otwarcie, ale nie ma co ukrywać, ludzi było dużo mniej niż dwie godziny później. Dzięki sprawnej organizacji po kilku minutach od zaparkowania auta, wejściem dodatkowym, wkroczyliśmy na teren Keukenhof. Swobodne poruszanie się po Ogrodzie ułatwiła nam darmowa mapa oraz ustawione w różnych miejscach kierunkowskazy. Na początek postanowiliśmy obejść Ogród Keukenhof dookoła, a dopiero później zagłębiliśmy się w jego wnętrze. Już pierwsze tulipanowe alejki wywołały na naszych twarzach szerokie uśmiechy. Z każdym kolejnym krokiem było tylko lepiej. Wszystkie układy kwiatów były bardzo dobrze przemyślane, a sąsiadujące ze sobą kolory idealnie ze sobą współgrały. Już na pierwszy rzut oka widać ogrom pracy i serca włożonego w to miejsce i naprawdę nie dziwimy się ani trochę, że Keukenhof przyciąga tłumy. 

Spacerując po Ogrodzie Keukenhof nie mogliśmy uwierzyć w istnienie tylu odmian tulipanów. Zachwycały one nie tylko swoimi kolorami, ale również różnymi rodzajami płatków. Nam najbardziej przypadły do gustu tulipany w kolorze prawie czarnym oraz tulipany z postrzępionymi płatkami. Jeśli chodzi o aranżacje nasze serca zabiły mocniej na widok tych, gdzie tulipany były pomieszane i cieszyły oczy różnymi barwami. 

Ogród Keukenhof to jednak nie tylko przecudne kwiaty. Przestrzeń została tak zorganizowana, by będąc na terenie ogrodu można było spędzić bardzo miło czas i zaspokoić różne potrzeby. A więc pomyślano o stworzeniu kilku punktów gastronomicznych, miejsc do odpoczynku, dla dzieci utworzono place zabaw, labirynt, tyrolkę, mini zoo z króliczkami i świnkami, wielką atrakcją był również spacerujący po ogrodzie paw oraz pokaz sów. 

Informacje praktyczne
* Ogród Keukenhof znajduje się w miejscowości Lisse, pomiędzy Amsterdamem, a Hagą. 
* Do Ogrodu Keukenhof najlepiej udać się we wczesnych godzinach porannych, bądź późnym popołudniem, wtedy można liczyć na zdecydowanie mniejszą ilość odwiedzających. W godzinach południowych ogród przeżywa prawdziwe oblężenie. 
* Ogród jest czynny mniej więcej od 21 marca do połowy maja w godzinach od 8:00 do 19:30 (W 2020 roku będzie czynny od 21 marca do 10 maja). Kasy są czynne do godziny 18:00.
* Bilety do Ogrodu Keukenhof można kupić online, bądź w kasach, które znajdują się przed wejściem do Ogrodu. 
* Do Ogrodu można dostać się przez Wejście Główne, bądź Boczne. My zdecydowanie polecamy wchodzić na teren Ogrodu wejściem bocznym, gdyż główne jest bardzo oblegane i często do kas tworzą się olbrzymie kolejki. 
* Ceny biletów wstępu w 2019 roku kształtowały się następująco : 17e bilet normalny, 8e bilet ulgowy (dzieci od 4 do 12 roku życia), dzieci do 3 roku życia mają wstęp bezpłatny. 
* Dla osób przebywających w takich miejscowościach jak: Amsterdam, Haarlem, Leiden istnieje możliwość zakupu biletu łączonego, który uprawnia do skorzystania z specjalnego autobusu, którym dotrzemy pod bramy Ogrodu oraz do biletu wstępu.  
* Parking również jest płatny, a opłata wynosi 6e. 
* Na terenie Keukenhof jest wiele punktów gastronomicznych, są place zabaw, mini zoo, labirynt i mnóstwo innych atrakcji dodatkowych
* Aktualne ceny oraz pozostałe informacje najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronie Ogrodu

Ogród Keukenhof skradł nasze serca, spędziliśmy w nim kilka godzin, nieśpiesznie spacerując alejkami i zachwycając się pięknem tulipanów. Mimo pochmurnego nieba w Keukenhof czuliśmy się po prostu wspaniale, a wiosna w takim wydaniu na pewno zachwyci każdego. 

Pozostałe wpisy z Holandii:

* Bilety wstępu otrzymaliśmy od Ogrodu Keukenhof. 

2 komentarze:

  1. Dla miłośników tulipanów to zapewne mekka. Fajnie że pokazaliście.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak :) Lepiej się trgo ująć nie dało :) My uwielbiamy tulipany i spędziliśmy w Keukenhof bardzo miło czas

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger