Kraków z dziećmi- Galeria Figur Stalowych

Gdy pogoda nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, my ten czas wykorzystujemy na wizyty w muzeach lub na wystawach. W Krakowie opcji jest naprawdę wiele i każdy znajdzie coś dla siebie, my najbardziej doceniamy takie miejsca, które przyciągają do siebie całe rodziny. I właśnie tak jest w przypadku genialnej Galerii Figur Stalowych, która ulokowała się w zabytkowym budynku starego Dworca PKP w Krakowie. 


Dlaczego ta Galeria zasługuje na miano genialnej? 
Wszystko to zasługa prezentowanych w Galerii rzeźb. Nie są to zwyczajne rzeźby, są to najprawdziwsze w świecie dzieła sztuki wykonane w całości ze złomu stalowego. Jedynie dwie figury, z ponad 60 zaprezentowanych, nie powstały ze złomu, z racji tego, że w całości zrobione są z metalowych nakrętek, wiec ciężko było znaleźć odpowiednią ilość budulca. 

Co to oznacza? 
Przy tworzeniu poszczgólnych figur wykorzystano wszystko to co trafia na złom, czyli samochodowe karoserie, elementy skrzyń biegów, łańcuchy motorowe, koła zębate, butle gazowe monotowane w samochodach, a także wszelkiego rodzaju śruby oraz nakrętki. 

Chodzący, świecący i wydający z siebie dźwięki robot


Jak powstają poszczególne rzeźby?
Każda z rzeźb powstaje w 100% ręcznie, metodą spawalniczą, a jedynymi narzędziami używanymi przy pracy są spawarki, palniki, młoty i przycinarki. Waga poszczególnych rzeźb waha się od 50 do nawet 1200 kilogramów, a każda z nich powstaje od 1 do 8 miesięcy.

Skąd pomysł na figury stalowe?
Pomysłodawcą tego jakże oryginalnego projektu jest "Jose" Mariusz Olejnik, który od 2011 roku realizuje swoją wizję. Pierwsza stalowa rzeźba powstała na złomowisku "Skup złomu przy czołgu" w Pruszkowie i miała ona być sposobem na poprawę kondycji firmy.  

Czego można się spodziewać na wystawie?
Na wystawie możemy podziwiać figury inspirowane bohaterami z bajek, takie jak: Smerfy, Minionki, Rodzinka Simpsonów. Jest  też Piękna i Bestia, Królik Bugs i uwielbiany przez tłumy Król Julian. Znajdują się też postacie z filmów: Jack Sparrow z Piratów z Karaibów, Czubaka z Gwiezdnych Wojen oraz Spiderman. Jednak to nie wszystko, na wystawie znajdują się również modele luksusowych samochodów wykonane w skali 1:1, do których można wsiąść i pokręcić ich kierownicą. Łącznie możemy przyjrzeć się ponad 60 eksponatom, na widok których aż ciężko się nie uśmiechnąć. Jakość wykonania jest tak imponująca, że każdy kto tutaj zajrzy będzie zachwycony.


Cenne wskazówki
Galeria Figur Stalowych czynna jest przez cały tydzień. Bilety na wystawę można nabyć tylko i wyłącznie na miejscu. Ceny biletów kształują się następująco: 30 zł bilet normalny oraz 17 zł bilet ulgowy. Istnieją też opcje biletów rodzinnych, grupowych, dla studentów oraz seniorów. Dzieci do lat 3 mają wstęp wolny. Galeria znajduje się w starym budynku Dworca PKP w Krakowie, więc można tu dojechać bez najmniejszego problemu komunikacją miejską. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger