Czas na książkę- Ameryka.pl- Opowieść o Polakach w USA Dorota Malesa

"American Dream", dwa krótkie słowa, a skrywają w sobie naprawdę wiele. Mogę się założyć, że u większości z nas, chociaż raz w życiu, zakiełkowała w głowie myśl, by przenieść się do Stanów. W końcu tam wszystko wydaje się dużo łatwiejsze, wspanialsze, a marzenia spełniają się same. A może jednak wcale tak nie jest? Może warto zastanowić się nad mądrym, starym przysłowiem "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma"? 

Fragment mapy z książki MAPY Mizielińskich
W dzisiejszych czasach gdy podróż do Stanów nie jest aż tak bardzo skomplikowana, ten kraj kusi nas jeszcze bardziej. Nie koniecznie po to, by osiedlić się tam na stałe, ale żeby chociaż wyjechać tam na jakiś czas. Zanim jednak podejmiemy pierwsze kroki w tym kierunku, warto zrobić małe rozeznanie i dowiedzieć się jak nasze wyobrażenia o USA mają się do rzeczywistości. Bardzo pomocna może okazać się w tym książka Doroty Malesy "Ameryka.pl- Opowieść o Polakach w USA" wydana przez wydawnictwo Znak, na łamach której mamy okazję poznać 10 historii Polaków, którzy ten swój "American Dream" mają na co dzień. 

Chicago
Książka jest poruszająca, miejscami smutna, a każda z opowiedzianych historii niezwykle ujmująca, pokazuje, że Ameryka może dać wiele, ale może też w zamian wiele zażądać. Poznajemy w niej między innymi Sebka, który wciąż nie może znaleźć miłości swojego życia, Olę, zawziętą panią adwokat, która mimo, że porusza się na wózku inwalidzkim, nie poddaje się i pragnie spełniać swoje marzenia, Danutę, która w Stanach straciła najpierw męża, a potem ukochanego syna, który ginie na wojnie w Iraku, Basię, która mimo, że w Polsce się nie urodziła, jest najprawdziwszą w świecie góralką, a wszystko to dzięki tacie pochodzącemu z Czarnego Dunajca. Mnie jednak najbardziej za serce złapały dwie opowieści, o polskim self made manie, czyli Arturze Chmielewskim, Polaku pracującym w NASA, który dzięki swojemu uporowi i zawziętości osiągnął naprawdę wiele, a jego nazwisko jest znane na arenie międzynarodowej oraz o Marku Żurobskim, wschodzącej gwieździe Disco Polo lat 90-tych, który aktualnie jest bezdomnym mieszkającym w Nowym Jorku. Czytając jego historię trudno się nie wzruszyć. Splot nieszczęśliwych wypadków, choroba, która spowodowała, że po 17 latach stracił pracę, przyczyniły się do tego, że z dnia na dzień znalazł się na ulicy i gdy wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu, los znów spłatał mu figla. 
"Ameryka.pl- Opowieść o Polakach w USA" została napisana w formie reportażu, co bardzo dobrze do mnie przemówiło. Po jej przeczytaniu nie mogę oprzeć się wrażeniu, że prócz pracowitości, hartu ducha, trzeba mieć w Stanach też trochę szczęścia, bo bez niego nasza droga będzie wyboista i pod górkę. Tak jak się tego spodziewałam, "American Dream" rzadko kiedy usłany jest różami, a może jednak jest nimi usłany? Bo jakby nie patrzeć róże mają kolce. 

*Książkę otrzymaliśmy w ramach współpracy od wydawnictwa Znak Literanova

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger