Kraków z dziećmi- Centrum Szkła i Ceramiki

Po tym jak odwiedziliśmy Hutę Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach nabraliśmy ochoty na więcej. Po powrocie do Krakowa od razu rozpoczęliśmy poszukiwania podobnego miejsca w naszych okolicach. Jakże olbrzymie było nasze zdziwienie, gdy odkryliśmy, że taka właśnie huta szkła znajduje się całkiem niedaleko nas i to praktycznie w samym centrum Krakowa. 


Centrum Szkła i Ceramiki przy Lipowej 3 w Krakowie czynne jest przez cały rok, na odwiedzających czekają bardzo interesujące wystawy: stała oraz czasowe. Od marca do co najmniej połowy grudnia dodatkowo można wziąć udział w pokazie ręcznego formowania szkła, zimą piece są wygaszane. 


Nam najbardziej zależało na pokazach, więc do huty wybraliśmy się latem. Huta, w porównaniu do tego co widzieliśmy w Piechowicach, okazała się niewielka i bynajmniej nie jest to wadą tego miejsca. Na pokazie mieliśmy ogromne szczęście być tylko we trójkę, więc poczuliśmy się naprawdę wyjątkowo. Mieliśmy okazję podejść do hutniczego pieca i zajrzeć do jego wnętrza, zobaczyć płynne szkło, hutnika przy pracy i co najfajniejsze miałyśmy okazję sprawdzić się w roli dmuchacza szkła. 

Po pokazie zajrzeliśmy również na wystawę stałą "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998", która w całości poświęcona jest historii i technologii szklarstwa. Na wystawie można obejrzeć zbiory oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998.Trafiliśmy również na bardzo ciekawą wystawę czasową "Nieznośna lekkość bytu", na której mieliśmy okazję podziwiać prace Mariusza Dydo. Na wystawie znalazły się ceramiczne rzeźby, które powstały w latach 2008-2018, których wspólnym mianownikiem jest powietrze, a dokładniej powietrze uwięzione w formie dmuchanej "zabawki". Rzeźby do złudzenia przypominały foliowe balony co było naprawdę zaskakujące.
Centrum Szkła i Ceramiki organizuje także warsztaty, na które trzeba umawiać się z wyprzedzeniem, nam się akurat nie udało na nie dostać, ale na pewno jeszcze na Lipową wrócimy, więc skorzystamy z tej opcji następnym razem. 

Cenne wskazówki:
* Centrum Szkła i Ceramiki znajduje się w Krakowie przy ulicy Lipowej 3
* wystawa stała jest czynna przez cały rok, w pokazach ręcznego formowania szkła można wziąć udział od kwietnia do listopada
* Centrum Szkła i Ceramiki otwarte jest od poniedziałku do soboty
* wstęp na pokaz ręcznego formowania szkła oraz na wystawę stałą jest płatny, w 2018 roku ceny biletów kształtowały się następująco: bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 14 zł 
* na pokazy ręcznego formowania szkła nie trzeba umawiać się wcześniej
* więcej szczegółów można znaleźć tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger