Huta Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach

W poszukiwaniu wyjątkowych miejsc na mapie Dolnego Śląska natrafiłyśmy na Hutę Szkła Kryształowego "Julia", która mieści się w Piechowicach. Nie zwlekając ani chwili postanowiłyśmy, że ją odwiedzimy i na własne oczy zobaczymy jak powstaje szkło kryształowe, tym bardziej że proces jego tworzenia wciąż odbywa się ręcznie. Podczas naszego pobytu w Hucie "Julia" miałyśmy okazję zobaczyć jak pracuje huta, wzięłyśmy też udział w fantastycznych warsztatach malowania na szkle, a na koniec oddałyśmy się bez reszty buszowaniu pomiędzy regałami, z przepięknymi kryształowymi wyrobami, w firmowym sklepie. 

W sklepie firmowym w Hucie Szkła Kryształowego "Julia"
Zwiedzanie Huty
Na zwiedzanie Huty nie trzeba umawiać się wcześniej, zwiedzanie odbywa się codziennie, z częstotliwością co pół godziny, bądź co 15 minut przy większym natężeniu ruchu turystycznego. Na teren Huty można wejść tylko i wyłącznie w grupie, z przewodnikiem, który oprowadza nas po hucie i opowiada o poszczególnych procesach powstawania szkła kryształowego. Ze względu na specyfikę pracy oraz bezpieczeństwo, podczas zwiedzania, pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać żółtych linii wyznaczonych na podłodze. 
Zwiedzanie huty rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia podczas którego dowiedziałyśmy się między innymi, że szkło kryształowe, zwane jest także szkłem ołowianym. Nazwa szkło ołowiane wzięła się stąd, że w procesie produkcji masa szklana wzbogacana jest domieszką tlenku ołowiu. Minimalna zawartość tego tlenku powinna wynosić 18%, a maksymalna 80%. Dzięki zawartości ołowiu szkło kryształowe jest bardziej plastyczne, zmniejsza się jego lepkość, co oczywiście ułatwia jego formowanie.  

Poszczególne etapy powstawania kryształowej karafki
A jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia kryształowych naczyń?
Wszystko zaczyna się w hutniczym piecu, gdzie w temperaturze ok. 1200 st C, z piasku kwarcowego, z domieszką mini ołowiowej, potażu, saletry potasowej oraz sody, powstaje masa szklana. Następnie masa ta przy pomocy specjalnej, metalowej rurki, zwanej piszczelą hutniczą, pobierana jest przez hutnika z hutniczego pieca i poddawana jest procesowi dmuchania. Hutnik siłą własnych płuc i przy pomocy własnych rąk nadaje masie odpowiedni kształt. W dalszej kolejności, jeszcze gorący produkt, trafia do odprężarki, specjalnego pieca, w którym ma szansę ostygnąć. 

Dmuchanie szkła

Hutniczy, żarzący się piec 
Nabieranie masy szklanej przy użyciu piszczeli hutniczej
Formowanie masy szklanej

Po odprężeniu szkło trafia do zdobienia. Najpierw jednak jest szlifowane, co powoduje że znikają wszystkie ostre krawędzie. Następnie rysowana jest na nim siatka pomocnicza, która ma ułatwić wykonanie odpowiednich cięć.

Szlifowanie naczyń szklanych, w celu usunięcia ostrych krawiędzi

Stanowisko wykorzystywane do rysowania specjalnej siatki pomocniczej
Potem zdobnik przystępuje do pracy i przy pomocy tarcz diamentowych wykonuje oryginalne szlify. 

Tak powstają cięcia na kryształach
Na koniec wyroby kryształowe poddaje się uszlachetnianiu, które polega na zanurzeniu produktów w specjalnym kwasie, który nadaje im piękny połysk. Oczywiście pomiędzy wszystkimi tymi etapami odbywa się kontrola jakości i jeśli dany wyrób nie przejdzie jej pozytywnie, ponownie trafia do pieca.

Sklep firmowy
Będąc W Hucie "Julia" nie da się pominąć sklepu firmowego. Do wyboru mamy dwa, ze szkłem kryształowym kolorowym oraz białym. My oszalałyśmy na punkcie tego kolorowego i to właśnie tutaj spędziłyśmy najwięcej czasu podziwiając przepiękne kieliszki, wazony oraz szklanki. Wybór jest tak olbrzymi, że po pierwsze nie da się stąd wyjść z pustymi rękami, a po drugie to najchętniej kupiłoby się wszystko ;-) W sklepie ze szkłem kryształowym białym można podziwiać kryształy o bardziej klasycznych wzorach i kształtach, które również są zachwycające, także bez wątpienia każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. 


Warsztaty dla dzieci oraz dla dorosłych
Zwiedzanie Huty oraz sklepy firmowe to nie jedyne atrakcje. My jeszcze gorąco polecamy udział w warsztatach, które odbywają się pod okiem profesjonalnych animatorów. Do wyboru są następujące opcje:
*Malowanie na szkle kryształowym, warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 7 roku życia. Trwają około 45 minut. 


* Mini Huta, warsztaty odpowiednie są dla dzieci od 5 do 8 roku życia, podczas warsztatów dzieci bawią się w małych hutników i w bezpiecznym otoczeniu odtwarzają poszczególne procesy produkcji szkła kryształowego. Zabawa w Mini Hucie trwa około 45 minut.
* Grawerowanie na szkle kryształowym, minimalny wiek uczestników to 9 lat. Podczas warsztatów dzieci zamieniają się w zdobników kryształów. Na kryształowej szklance mają okazję wygrawerować swój własny motyw zdobniczy. Warsztaty trwają około 60 minut. 

Planując ferie, długi weekend, czy też wakacje w okolicach Szklarskiej Poręby, bądź Piechowic warto pamiętać o Hucie Szkła Kryształowego "Julia". To wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, które naprawdę każdy powinien odwiedzić. My byłyśmy zachwycone tym miejscem i z pewnością jeszcze tutaj kiedyś wrócimy.

Cenne wskazówki:
* Huta Szkła Kryształowego "Julia" znajduje się w Piechowicach przy ulicy Kryształowej 73
* przy Hucie znajduje się sporych rozmiarów parking
* z Jeleniej Góry do Huty można dojechać autobusem MZK numer 9, Huta znajduje się niedaleko przystanku "Przedszkole"
* zwiedzanie Huty odbywa się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-17:00, w weekend w godz. 9:30-16:00. 
* zwiedzanie Huty trwa około 40 minut. 
* Hutę mogą zwiedzać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich
* ceny biletów wstępu wyglądają następująco: 18zł bilet normalny, 13zł bilet ulgowy dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Dzieci poniżej 5 roku życia mają wstęp bezpłatny.
* na zwiedzanie indywidualne nie trzeba umawiać się wcześniej, zwiedzanie odbywa się w grupach pod opieką przewodnika, który opowiada o poszczególnych procesach powstawania szkła kryształowego.
* warsztaty dla dzieci najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem, można zrobić to telefonicznie: 75 761 24 13 (wewnętrzny 2), bądź drogą mailową: turystyka@hutajulia.com.
* przy Hucie działa sklep firmowy ze szkłem kolorowym i białym.
* można płacić kartą
* na terenie Huty znajduje się kawiarnia, w której serwowane są przepyszne desery oraz napoje zimne oraz gorące
* więcej informacji na temat Huty "Julia" można znaleźć tutaj
* z Huty Szkła Kryształowego "Julia" niedaleko jest do Wodospadu Szklarki

2 komentarze:

  1. Interesująca wycieczka. Zarówno dla dużych jak i małych podróżników ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo interesująca i szczerze polecamy ! W Polsce jest tylko kilka miejsc gdzie wytwarzane jest szkło kryształowe, więc tym bardziej warto to miejsce odwiedzić. A kryształy są imponujące, ciężko wyjść z pustymi rękami :) Pozdrawiamy !

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger