Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie

Do Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie po raz pierwszy trafiliśmy w 2017 roku, a naszym celem były odbywające się w sobotnie poranki warsztaty dla dzieci. Już po przekroczeniu drzwi prowadzących do Muzeum byliśmy zaintrygowani tym miejscem, a potem z minuty na minutę nasz zachwyt rósł. Od naszej ostatniej wizyty minęło sporo czasu, więc postanowiliśmy wybrać się tam ponownie i odkryć to muzeum na nowo. 


Kilka informacji praktycznych
Pracownia i Muzeum Witrażu mieści się w Krakowie przy Alei Krasińskiego 23. Muzeum można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem, od wtorku do soboty, w godzinach od 12:00 do 18:00. O każdej pełnej godzinie odbywa się oprowadzanie w języku angielskim, a pół godziny później w języku polskim. Zwiedzanie trwa od 45 do 60 minut. Wejście jest odpłatne, w 2021 roku ceny biletów kształtowały się następująco: 30 zł bilet normalny i 25 zł bilet ulgowy. W okolice muzeum można bez problemu dojechać komunikacją miejską (przystanek: Muzeum Narodowe). 
Spojrzenie na Pracownię

Warsztaty w Pracowni i Muzeum Witrażu
Dla tych osób, które pragną bardziej zagłębić się w tajniki powstawania witraży Muzeum organizuje różnego rodzaju warsztaty witrażowe. Uczestnicy takich warsztatów otrzymują wszystkie niezbędne materiały, w tym szkło witrażowe i pod okiem mistrza wykonują swój własny witraż, który na koniec zabierają ze sobą jako unikatową pamiątkę. W zależności od typu warsztatów mogą one trwać od dwóch do sześciu godzin. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja i można dokonać jej mailowo, telefonicznie, bądź korzystając z formularza dostępnego na stronie Muzeum. 
Muzeum pomyślało także o młodszych odwiedzających i specjalnie dla nich w każdy sobotni poranek odbywają się warsztaty dla dzieci (więcej szczegółów dostępnych tutaj), podczas których wykonywane są różnego rodzaju prace, w których szkło witrażowe zostało zastąpione bibułą. Na warsztaty dziecięce obowiązuje rezerwacja drogą mailową. 

Projekty graficzne witraży 
Oprowadzanie po Pracowni i Muzeum Witrażu
Muzeum zwiedza się z przewodnikiem, który oprowadzanie rozpoczyna od krótkiej historii tego miejsca. Na wstępie dowiadujemy się, że Pracownia i Muzeum Witrażu kontynuuje tradycje witrażowe zapoczątkowane przez Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński, co powoduje, że jest to najstarsze, nieprzerwanie działające tego typu miejsce w Polsce. Co ciekawe mieści się ono cały czas w tym samym budynku, który został zbudowany specjalnie na potrzeby Zakładu w 1902 roku. Następnie przechodzimy do konkretów, czyli do informacji w jaki sposób powstają witraże, poznajemy kolejne etapy tworzenia witraży- od projektu graficznego, po ostateczną realizację. Dowiadujemy się dlaczego szkło witrażowe nie traci swoich kolorów, pomimo upływu lat, kim jest kolorysta oraz poznajemy podstawowe narzędzia wykorzystywane przy pracy nad witrażami. W związku z tym, że na terenie Pracowni cały czas tworzone są witraże mamy okazję przyjrzeć się jak docinane jest, a następnie odpowiednio opisywane, szkło witrażowe oraz w jaki sposób powstają takie elementy witrażu jak twarze postaci będących ich częścią. Jest też okazja zmierzyć się na malarni z patynowaniem, z czego z olbrzymią przyjemnością skorzystaliśmy. 

Patynowanie na malarni
Na koniec przechodzimy na wystawę, gdzie znajduje się kilka zrealizowanych przez Pracownię witraży. A więc możemy między innymi zobaczyć piękny witraż zatytułowane "Apollo", który został zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło to jest o tyle wyjątkowe, że to jedyny jego świecki projekt. Został on stworzony w 1904 roku dla budynku Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Niestety podczas II wojny światowej został niemal całkowicie zniszczony, a w latach 2016-2017 Pracownia podjęła się jego odtworzenia z zachwycającym efektem końcowym. Innym przepięknym dziełem Wyspiańskiego, które możemy oglądać na wystawie, jest witraż "Polonia". Został on zaprojektowany przez artystę w latach 1894-1904 na zamówienie Katedry Lwowskiej, ale nigdy nie został ostatecznie zrealizowany w szkle, aż do dnia w którym tego zadania podjęła się Pracownia i Muzeum Witrażu. 


Witraż Polonia

Witraż Apollo
Przepiękna drewniana klatka schodowa w kamienicy, w której mieści się Pracownia i Muzeum Witrażu

Gdy zwiedzanie Pracowni i Muzeum Witrażu dobiegło końca po raz kolejny byliśmy pod wielkim wrażeniem tego miejsca i z pewnością wrócimy tam ponownie. W międzyczasie mamy zamiar wybrać się na wycieczkę po Krakowie śladami witraży wykonanych przez Pracownię, więc będzie jeszcze okazja pozachwycać się tymi pięknymi, szklanymi dziełami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger