Suchary i Las ścieżki edukacyjne w Wigierskim Parku Narodowym

Wigierski Park Narodowy kojarzyliśmy głównie ze szlakiem rowerowym wokół jeziora Wigry, ale na miejscu okazało się, że ma on znacznie więcej do zaoferowania. Przede wszystkim przez Wigierski Park Narodowy poprowadzono kilka, bardzo ciekawych ścieżek edukacyjnych i to właśnie one stały się obiektem naszego zainteresowania. 

Jeden z Sucharów
W Wigierskim Parku Narodowym można znaleźć następujące ścieżki edukacyjne:
* ścieżka edukacyjna "Las"
* ścieżka edukacyjna "Suchary" 
* ścieżka edukacyjna "Płazy"
* ścieżka edukacyjna "Puszcza"
* ścieżka edukacyjna "Jeziora"

Brama prowadząca na ścieżkę edukacyjną "Las"Każda z tych ścieżek biegnie przez tereny atrakcyjne zarówno przyrodniczo jak i kulturowo. Nie są one bardzo długie i zataczają pętlę, co pozwala rozpocząć i zakończyć wycieczkę w tym samym miejscu. Nam udało się wybrać na dwie z nich, na ścieżkę edukacyjną "Las" oraz "Suchary", które swój początek mają w miejscowości Krzywe, gdzie mieści się siedziba Wigierskiego Parku Narodowego. Dlaczego wybraliśmy akurat te dwie? Główny powód był taki, że można je ze sobą połączyć, a drugim powodem były słynne "Suchary", czyli niewielkie, bezodpływowe jeziorka, których na trasie było aż cztery.

Obozowisko łowców reniferówObie ścieżki edukacyjne zostały oznaczone kolorem zielonym (biały kwadrat z poprzeczną zieloną linią). Ścieżka edukacyjna "Las", o długości 1,5 kilometra zaczyna się tuż przy siedzibie Parku. Składa się z 12 przystanków, takich jak: grąd, bór mieszany, obozowisko łowców reniferów, spała żywiczarska, mrowisko mrówki ćmawej, czy też żeremie bobrowe. Początkowo prowadzi po drewnianych kładkach przez podmokłe tereny, a potem leśną ścieżką. Przy trasie znajdują się niewielkie tabliczki pozwalające rozpoznać poszczególne rodzaje drzew oraz większe tablice związane z poszczególnymi przystankami.

Na nas największe wrażenie zrobiły tablice opisujące jak wygląda bobrowe żeremie oraz mrowisko mrówki ćmawej. Z zainteresowaniem poczytaliśmy także o tradycjach żywiczarskich, tym bardziej, że po drodze mijaliśmy sporo drzew naciętych w bardzo charakterystyczny sposób, więc zwróciły one naszą uwagę. Dojście do Suchara IV

Podczas naszego spaceru bardzo płynnie przeszliśmy na drugą ze ścieżek edukacyjnych o nazwie "Suchary". Ta ścieżka jest nieco dłuższa, ma 2,5 kilometra, a czas przejścia to około dwie godziny. Składa się z 7 przystanków takich jak:  Suchar II, Suchar III, życie w sucharze, ślady i tropy zwierząt, poznajemy drzewa i krzewy, czy Suchar IV- obserwujemy bobry i prowadzi w pobliżu trzech śródleśnych jezior.

Podobnie jak w przypadku ścieżki edukacyjnej "Las" tak i tutaj wędruje się leśnymi ścieżkami oraz drewnianymi kładkami, które zostały poprowadzone przez podmokłe tereny. Przy Sucharze IV stworzono dodatkowo platformę widokową oraz zadaszoną wiatę.

Ze znajdujących się przy trasie tablic dowiedzieliśmy się między innymi czym są Suchary i dlaczego są takie wyjątkowe. Jak się okazało Suchary to jeziora, które pozbawione są dopływów oraz odpływów. Powstały w wyniku wytopienia się, w miejscu ich występowania, martwych brył lodu, a ich wody, ze względu na duże zakwaszenie, praktycznie pozbawione są życia.Ostatni odcinek naszego spaceru pokonaliśmy idąc ponownie ścieżką edukacyjną "Las". Zanim jednak wróciliśmy pod siedzibę Parku zatrzymaliśmy się jeszcze na wystawie etnograficznej "Ocalić od zapomnienia", gdzie mieliśmy okazję zobaczyć między innymi stare sprzęty, które dawniej były wykorzystywane na roli. Wystawa etnograficzna "Ocalić od zapomnienia"


Spacer ścieżkami edukacyjnymi "Las" oraz "Suchary" to była naprawdę świetna wycieczka, pozwalająca spojrzeć na Wigierski Park Narodowy z zupełnie innej perspektywy i zapewniająca całkiem sporą dawkę ciekawych informacji. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że obie trasy są łatwe oraz przyjemne i naszym zdaniem warto się na nie wybrać bez względu na pogodę. 

Cenne wskazówki:
* pod siedzibą Wigierskiego Parku Narodowego znajduje się płatny parking
* na ścieżkach edukacyjnych "Las" oraz "Suchary" obowiązują bilety wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
* w siedzibie Parku w Krzywem można otrzymać mapy z przebiegiem ścieżek edukacyjnych, wraz z opisem poszczególnych przystanków
* ścieżki edukacyjne "Las" oraz "Suchary" można ze sobą połączyć
* naszym zdaniem trasa jest łatwa i przyjemna, nie powinna sprawić trudności nawet mniejszym dzieciom samodzielnie wędrującym 

6 komentarzy:

 1. Magiczna kraina - dotychczas zaledwie "liznąłem", ale chciało by się tam na dłużej i tak codziennie ją poznawać przez wiele dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och zdecydowanie warto ! My jeszcze tam wrócimy i to z pewnością nie raz :)

   Usuń
 2. Dzięki za bardzo fajny i pomocny tekst!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za ciekawe opisy, na które natknęłam się przy okazji szukania informacji o rowerowych trasach na Podlasiu. Z przyjemnością czyta się takie artykuły , tym bardziej ,że uczestniczy w wypadach cała rodzinka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa i ciszymy się, że nasze opisy przypadły do gustu 😊 Podlaskie to rowerowy raj i z olbrzymią przyjemnością jeszcze tam wrócimy 😊 Pozdrawiamy!

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger