Małopolska z dziećmi- Wieża widokowa na Szpilówce

Lubimy odkrywać nowe miejsca na mapie Małopolski, dlatego też nie mogliśmy pominąć nowej wieży widokowej na Szpilówce w Iwkowej. Oficjalne otwarcie wieży ma nastąpić dopiero 1 maja, ale już teraz cieszy się ona coraz większą popularnością, więc musieliśmy się tam wybrać.

Widok z tarasu widokowego
Na wieżę widokową na Szpilówce można dostać się na kilka sposobów:
* Z parkingu A, który znajduje się na polanie w lesie od strony Tymowej, biegnie stamtąd zielony szlak PTTK, odległość od wieży to ok. 3,5 kilometra, szacowany czas przejścia 1,30h
* Z parkingu B, który mieści się przy ośrodku zdrowia w Iwkowej, jest to trasa rodzinna, oznaczona czerwonym szlakiem gminnym, długość trasy to ok. 2,5 kilometra, czas przejścia ok. 50 minut
* Z parkingu C, z centrum Iwkowej, czerwony szlak gminny, czas przejścia ok. 2h, długość trasy 4,2 kilometra
* Z parkingu D, przy szkole w Iwkowej,  czerwony szlak gminny, czas przejścia 1,10h, długość trasy 3,2 kilometra
* Z parkingu E, obok zakładu betoniarskiego, trasa biegnie najpierw drogą gminną, a potem czerwonym szlakiem gminnym, czas przejścia to ok. 40 minut, długość szlaku to ok. 2,2 kilometra
* Z parkingu F, znajduje się on najbliżej wieży, oddalony jest od niej o 700 metrów, biegnie stąd czerwony szlak gminny, czas przejścia ok. 15 minut, parking ten dostępny jest we wszystkie dni tygodnia, prócz niedziel i świąt  My wybraliśmy wariant najkrótszy, czyli z Parkingu F. Podążając za czerwonymi oznaczeniami szlaku gminnego ruszyliśmy przed siebie leśną ścieżką. W związku z tym do samej wieży nie było nam dane oglądać żadnych widoków. Na te mogliśmy liczyć dopiero po wdrapaniu się na taras widokowy znajdujący się na wysokości prawie 29 metrów. 
Tuż przy wieży znajduje się wiata turystyczna oraz drewniane ławy, co oczywiście umożliwia organizację pikniku. Pomyślano również o rowerzystach i po obu stronach wiaty ustawiono rowerowe stojaki.


Z wieży widokowej roztacza się malownicza panorama na Pogórze Wiśnickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, a nawet Żywiecki. Z racji panoramy 360 stopni można stąd obserwować zarówno wschód jak i zachód słońca.

Wieża na Szpilówce to konstrukcja metalowo- drewniana. Jednocześnie na wieży może przebywać 20 osób, czego oczywiście ze względu na bezpieczeństwo, warto przestrzegać. My byliśmy zupełnie sami, ale z pewnością to się zmieni, gdy wieści o nowej wieży widokowej rozejdą się szerszym kręgiem. 


Wieża na Szpilówce
Spacer na wieżę widokową na Szpilówce uważamy za naprawdę udany. Wycieczkę tę można połączyć ze zwiedzaniem Lipnicy Murowanej, bądź można udać się na inne wieże widokowe, w pobliżu mamy jeszcze 3: w Bruśniku, Jodłówce Tuchowskiej oraz w Dąbrówce Szczepanowskiej. 

2 komentarze:

 1. Jeszcze oficjalnie nie otwarta a Wy juz tam byliście ;)
  Pasmo Szpilówki i Piekarskiej jest bardzo malownicze i to w ogóle świetne tereny dla wędrówek leśnych.

  Ps. Jest jeszcze wieża widokowa na Jamnej przy bacówce, prywatna ale ogólnodostępna i z widokami na szmat Doliny Dunajca tudzież właśnie Szpilówkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo dziękujemy za informację, chętnie się wybierzemy :) A wieża na Szpilówce bardzo fajna :)

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger