Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to jedna z tych atrakcji w Małopolsce, którą odkrywa się z olbrzymią przyjemnością. Niby rocznie odwiedza to miejsce około 100 tysięcy turystów, a wciąż odnosimy wrażenie, że mało kto o nim wie. My po raz pierwszy usłyszeliśmy o Skamieniałym Mieście kilka lat temu i mimo, że oddalone jest ono od Krakowa tylko o 100 kilometrów, czyli niecałe 1,5 godziny jazdy samochodem wciąż nam było nie po drodze. W końcu jednak się zmobilizowaliśmy i ruszyliśmy na jego podbój.

Skamieniałe Miasto
Skała Czarownica

Co to jest Skamieniałe Miasto?

Zaczniemy od tego, że Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody, który został utworzony w 1974 roku w celu ochrony skał zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego. Obecny ich wygląd to głównie dzieło natury, ale niestety również efekt działalności człowieka. Przez wiele lat w XIX i XX wieku pozyskiwano stąd piaskowiec, co doprowadziło do tego, że wiele skał zostało zniszczonych bezpowrotnie. Na szczęście sporo udało się uratować i mogą one cieszyć oczy odwiedzających. Taka jest wersja oficjalna ;-) 
A nieoficjalna jest taka, że Skamieniałe Miasto to był kiedyś tętniący życiem gród, nad którym pieczę roztaczał rycerz Cieszko. Cieszko uwielbiał swoje włości i wciąż pragnął je powiększać. Bardzo chciał przyłączyć do nich piękną wieś Kąśna, która należała do Rożena z Rożnowa, ale ten nie chciał za żadne skarby świata na to się zgodzić. Pewnego dnia do Cieszka przybyła piękna panna, która powiedziała, że uciekła od Rożena i poprosiła go o ochronę. Cieszko oczywiście zapewnił pannie opiekę i przyjął ją pod swój dach. Gdy po pannę przybył Rożen, Cieszko wierny prawom gościnności powiedział, że nie wyda dziewczyny. Rożen, więc wpadł na pewien pomysł, powiedział że za dziewczynę odda Cieszkowi wieś Kąśna, a ten się zgodził łamiąc prawo gościnności. Spotkała ich za to okrutna kara, gdyż w jednej chwili całe miasto skamieniało i tak jest po dziś dzień. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto - Informacje praktyczne

Do Skamieniałego Miasta najwygodniej dojechać samochodem, wejście na teren rezerwatu znajduje się 700 metrów od centrum Ciężkowic, przy drodze z Tarnowa do Grybowa. Dla zmotoryzowanych przygotowano sporych rozmiarów parking, który może pomieścić kilkadziesiąt samochodów, jest także Bar pod Grunwaldem serwujący ciepłe napoje, smaczne dania oraz szybkie przekąski, a tuż przy bramie prowadzącej do Skamieniałego Miasta mieści się niewielki Punkt Informacji Turystycznej, w którym można otrzymać mapę Skamieniałego Miasta, kupić bardzo fajny przewodnik po rezerwacie opisujący nie tylko poszczególne skały, ale także legendy z nimi związane, można też nabyć inne pamiątki, bądź wbić pieczątkę do książeczki GOT. 
Ci co zmotoryzowani nie są mogą do Skamieniałego Miasta dojechać koleją. Z Krakowa jeździ pociąg do stacji Bogoniowice- Ciężkowice, stąd do Skamieniałego Miasta jest około 3 kilometry. Rano z Dworca Głównego w Krakowie odjeżdża pociąg  bezpośredni należący do Kolei Małopolskich, a podróż trwa tylko 1:45h. 
Na chwilę obecną wejście na teren Skamieniałego Miasta jest bezpłatne, tak samo bezpłatny jest parking, ale z tego co dowiedzieliśmy się w Punkcie Informacji Turystycznej od 1 maja mają być wprowadzone opłaty. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto- zwiedzanie

Przez Skamieniałe Miasto przebiega niebieski szlak turystyczny, umożliwiający zobaczenie wszystkich, najważniejszych skał oraz szlak nietoperza pozwalający zatoczyć pętlę i wrócić do punktu startu inną drogą. Szlak nietoperza przebiega tuż obok kładki przerzuconej nad drogą, która doprowadza nas do dwóch innych skał znajdujących się poza obszarem Skamieniałego Miasta i są nimi skała Ratusz oraz najbardziej charakterystyczna skała Czarownicy, do których udaliśmy się na samym końcu.
Zwiedzanie Skamieniałego Miasta rozpoczęliśmy od największej i najrozleglejszej skały na terenie rezerwatu zwanej Grunwaldem, obok której stoją wbite w ziemię dwa wielkie miecze. Mając świadomość tego, że Grunwald znajduje się w zupełnie innej części Polski z nieukrywaną ciekawością zastanawialiśmy się skąd więc wzięła się taka nazwa skały. Rozwiązanie okazało się bardzo proste. Mieszkańcy Ciężkowic chcąc uczcić 500-lecie bitwy pod Grunwaldem postanowili umieścić w skale tablicę pamiątkową oraz nazwać ją Grunwaldem. Ze skałą związana jest oczywiście pewna legenda, swoją drogą większość skał w Skamieniałym Mieście może pochwalić się niesamowitymi opowieściami, co czyni wędrówkę jeszcze ciekawszą. Wracając jednak do Grunwaldu, to sprawne oko szybko wypatrzy, że w skale znajduje się szczelina prowadząca do jaskini. W jaskini podobno ukryte są olśniewające skarby, jednak zdobycie ich łatwe nie jest, bowiem szczelina otwiera się tylko raz do roku i nigdy nie wypuszcza ze swojego wnętrza śmiałka, który pokusi się o ich odnalezienie.

Skamieniałe Miasto
Skała Grunwald
Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Po skale Grunwald przyszła pora na przekroczenie drewnianej bramy, która wprowadziła nas na teren Skamieniałego Miasta. Nasza ścieżka zaczęła łagodnie piąć się w górę, a przed naszymi oczami zaczęły pojawiać się pierwsze bloki skalne. Każda ze skał, ze względu na swój kształt oraz powiązaną z nią legendę, otrzymała swoją nazwę. Na samym początku minęliśmy dwie imponujące skały, nazwane Warownią Dolną oraz Górną, które strzegą skalnego miasta.

Skamieniałe Miasto
Warownia Dolna i Górna
Potem dotarliśmy do Grupy Borsuka, na którą składają się takie charakterystyczne skały jak Orzeł czy Pieczarki. Można jednak śmiało puścić wodze fantazji i spróbować nazwać skały po swojemu, choć te nadane, jakby nie patrzeć, są bardzo trafione. 

Skamieniałe Miasto
Orzeł w grupie skał Borsuka
Skamieniałe Miasto
Pieczarki
Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Kolejną skałą, która rzuca się w oczy ze względu na swoją nietypową kolorystkę jest Piekiełko. Kolor wziął się od występujących w skale związków żelaza, według legendy jednak za zabarwienie skały odpowiadają ognie piekielne ;-)

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Gdy dotarliśmy na szczyt wzniesienia ujrzeliśmy Borsuka. Według legendy w miejscu tym stała kiedyś warownia, w której żył bardzo skąpy rycerz. W wykopanej przez siebie jamie gromadził swoje bogactwa, a bojąc się, że zostanie okradziony położył się na niej i nie opuszczał jej aż do śmierci. Spotkała go za to kara i został zamieniony w kamiennego borsuka. 

Skamieniałe Miasto

Następnie dotarliśmy do polskich piramid. Może nie są one tak imponujące jak te egipskie, ale z racji tego, że są nasze robią niesamowite wrażenie. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto
Polskie Piramidy
Skamieniałe Miasto

Mniej więcej w połowie naszego spaceru minęliśmy wiatę turystyczną, która idealnie nadaje się na rodzinny piknik. Wyznaczono też miejsce na ognisko, co warto wziąć pod uwagę podczas planowania wycieczki. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto
Rudzik przyłapany na śpiewaniu
Powoli zbliżaliśmy się do końca Skamieniałego Miasta, przed nami były jeszcze takie skały jak Baszta Paderewskiego, Cyganka, Grzybek oraz Skałka z Krzyżem. Nie był to jednak koniec naszej wędrówki, bowiem w planach mieliśmy jeszcze Wąwóz Czarownic oraz znajdujący się tam wodospad Ciężkowicki, od którego dzieliło nas jeszcze 15 minut drogi. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto
Skałka z Krzyżem
Skamieniałe Miasto
Ciężkowice
Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Do Wąwozu Czarownic zmierzaliśmy idąc nadal za niebieskimi oznaczeniami szlaku, gdy dotarliśmy na miejsce ujrzeliśmy wąski jar o długości 70 metrów, ograniczony po obu stronach skalnymi ścianami sięgającymi kilkunastu metrów wysokości. Wodospad okazał się bardzo skromny, delikatne strużki wody spływały z góry, ale wiedzieliśmy, że przy niższym stanie wody może tak być. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto
Wąwóz Czarownic
Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Na parking postanowiliśmy wrócić szlakiem alternatywnym, czyli trasą nietoperza, która rozpoczyna się przy Skale Pustelnia. Po drodze oczywiście odbiliśmy do pominiętych na początku skał: Czarownica oraz Ratusz. Z obiema skałami wiążą się legendy. W skałę Czarownicy została zamieniona kobieta, która złorzeczyła idącemu z sakramentem księdzu, zaś w Ratuszu zostali uwięzieni rajcowie, którzy zamiast zarządzać miastem, ciągle urządzali huczne zabawy. Teraz cierpią katusze umierając z pragnienia, co potęguje świadomość, że tuż obok przepływa rzeka Biała. 

Skamieniałe Miasto
Powrót szlakiem nietoperza
Skamieniałe Miasto
Kładka prowadząca do skały Ratusz oraz Czarownica
Skamieniałe Miasto
Widok z Ratusza
Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto
Ratusz
Skała Czarownicy zrobiła na nas największe wrażenie, bo rzeczywiście obojętnie z której strony by na nią nie spojrzeć wyraźnie widać jej długi nos i spiczasty podbródek. 

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto to idealne miejsce na rodzinną wędrówkę. Mnogość legend związanych z tym miejscem dodatkowo uatrakcyjnia spacer, dzięki czemu jest on jeszcze przyjemniejszy. Nasza córa była zachwycona co dla nas jest najlepszą rekomendacją. 

Cenne wskazówki:

* Skamieniałe Miasto znajduje się w miejscowości Ciężkowice w województwie Małopolskim
* przy wejściu do Skamieniałego Miasta znajduje się duży płatny, parking, bar oraz punkt informacji turystycznej, w którym można otrzymać mapę rezerwatu
* wstęp do Skamieniałego Miasta jest płatny 7zł osoba dorosła, 5zł dzieci oraz młodzież ucząca się
* przez Skamieniałe Miasto przebiega niebieski szlak turystyczny
* do punktu startu można wrócić tym samym szlakiem niebieskim, bądź wybrać szlak nietoperza, który jest trasą alternatywną
* przejście całego Skamieniałego Miasta zajmuje około 45 minut plus 15 minut jeśli pokusimy się o zdobycie Wąwozu Czarownic
* Skamieniałe Miasto oddalone jest od Krakowa o 100 kilometrów
* ze względu na ukształtowanie terenu Skamieniałe Miasto nie nadaje się na spacer z wózkiem, mniejsze dzieci powinny odbyć wycieczkę w nosidle, bądź chuście
* więcej informacji o Skamieniałym Mieście można znaleźć tutaj
* opisy legend zostały zaczerpnięte z przewodnika "Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach" autorstwa Pawła Kutasia, który swoją drogą bardzo polecamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger