Wielkanocne Palmy w Lipnicy Murowanej- Małopolska z dziećmi

Małopolska to nie tylko góry, piękne miejsca, cudowne miasta, czy też malownicze parki narodowe, to także niesamowite tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Chętnie je poznajemy i odkrywamy, dlatego też musieliśmy zobaczyć na własne oczy tradycyjne, wielkanocne palmy w Lipnicy Murowanej. Od lat to niewielkie miasteczko w Niedzielę Palmową zmienia się nie do poznania, bo to właśnie wtedy odbywa się konkurs na Wielkanocną Palmę. Wydarzenie to przyciąga nie tylko uczestników konkursu czy też lokalną ludność, jest ono tak popularne, że w ten dzień do Lipnicy Murowanej przyjeżdżają ludzie z różnych stron Polski i każdy w takim samym zachwycie obserwuje to co dzieje się dookoła. 


Krótka historia konkursu na wielkanocną palmę
Wszystko zaczęło się 61 lat temu, w roku 1958, wtedy to właśnie jeden z mieszkańców Lipnicy Murowanej Józef Piotrowski wpadł na pomysł, by zorganizować konkurs na najwyższą wielkanocną palmę, tym samym zachęcając innych, by pielęgnowali tradycję wyplatania lipnickich palm. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że konkurs ten będzie tak wielkim wydarzeniem i na stałe zapisze się w kalendarzu miasteczka rozsławiając je na cały kraj.
W konkursie może wziąć udział każdy pod warunkiem, że będzie przestrzegał kilku bardzo ważnych punktów regulaminu. Przede wszystkim palma ma być zrobiona na wzór tradycyjnej palmy lipnickiej, struktura palmy może opierać się tylko i wyłącznie o drewnianą tyczkę (w przypadku tych najwyższych), zabrania się używania metalowych prętów. Do budowy palmy nie można używać drutów, gwoździ, czy sznurków z tworzyw sztucznych. Palma powinna powstać z naturalnych surowców, takich jak pędy wierzby, czy suszone kwiaty, do dekoracji można wykorzystać kwiaty z bibuły oraz wstążki. Palma powinna być związana przy pomocy wierzbowych pędów. Zgłoszone do konkursu palmy oceniane są w kilku kategoriach, miedzy innymi oceniana jest ich wysokość. Palmy mierzone są w pozycji leżącej i by mogły być zakwalifikowane do konkursu muszą być postawione do pionu tylko i wyłącznie przy użyciu siły ludzkiej, co w przypadku tych rekordowych, sięgających ponad 30 metrów wysokości, wcale takie proste nie jest :-) Oczywiście można wykorzystać przy ich stawianiu liny, ale zakazane są wszelkie urządzenia mechaniczne. Te najwyższe ze względów bezpieczeństwa mocowane są przy drzewach. 
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
Palmy na konkurs zgłaszane są w Niedzielę Palmową od wczesnych godzin porannych. Mając tego świadomość do Lipnicy Murowanej przybyliśmy na parę minut po godzinie 8:00. Jak się okazało na lipnickim rynku było już całkiem sporo osób, a pierwsze palmy stały już dookoła pomnika Św. Szymona. Z ciekawością zaczęliśmy oglądać każdą z nich i nie mogliśmy się nadziwić jak pięknie są one wykonane. Z głośników doszła do naszych uszu informacja, że na rynku będzie stawiana najwyższa, tegoroczna palma, wiec od razu poszliśmy w jej stronę. Jak się okazało była to nie tylko tegoroczna rekordzistka, ale rekordzistka wszystkich 61 konkursów, palma miała wysokość 37,78 metra. Na własne oczy mieliśmy okazję zobaczyć jak stawiana jest ona do pionu, a jak się okazało wcale to proste nie było. W jej stawianiu brało udział kilku mężczyzn, którzy wyłącznie przy pomocy lin i siły własnych rąk próbowali dźwignąć ją do góry i przymocować do stojącej w rogu rynku lipy. Stawianie palmy trwało kilkanaście minut i zakończyło się olbrzymim sukcesem, co oczywiście zostało okraszone gromkimi brawami wszystkich obserwujących.

Tegoroczna rekordzistka

Stawianie najwyższej palmy wielkanocnej, jej wysokość to 37,78 metraPalmy wielkanocne, choć przepiękne i niezwykłe, to nie jedyna atrakcja. W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej odbywa się również wielkanocny jarmark, który zdominowany jest przez cudowne rękodzieło, lokalne produkty i przysmakami. Istny raj zarówno dla duszy jak i podniebienia, więc z olbrzymią przyjemnością błądziliśmy pomiędzy stoiskami. Od razu przestrzegamy, że ciężko z jarmarku wyjść z pustymi rękami, bo tam  naprawdę wszystko zachwyca. 

Będąc przy temacie lokalnych produktów warto wspomnieć, że będąc w Lipnicy Murowanej koniecznie trzeba spróbować "Lipnickiej Lipiny", czyli herbaty z suszu kwiatu lipowego, która została wpisana na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Koniecznie trzeba skosztować także "Razowca Lipnickiego", przepysznego chleba z ekologicznego gospodarstwa w Lipnicy Górnej oraz jednego z wyrobów wędliniarskich takich jak: „Szynka Lipnicka”, czy „Kiełbasa swoja z Rajbrotu” pochodzących z masarni Bacówka. Według wójta, Lipnicy Murowanej nie można opuścić bez zjedzenia tradycyjnych "Lodów u Szymona", więc każdy znajdzie coś dla siebie.


Będąc w Lipnicy Murowanej warto też pozwiedzać samo miasteczko, które skrywa kilka naprawdę wyjątkowych miejsc. Jednym z nich jest wpisany na listę UNESCO przepiękny, drewniany kościółek pw. Św. Leonarda. Świątynia pochodzi z XV wieku, a jej wnętrze ozdabiają wspaniałe malunki. Nas ten niewielki kościółek zachwycił bardzo, a dzięki miłej pani, która czuwała nad spokojnym zwiedzaniem, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z nim związanych. 

Kościółek pw. Św. Leonarda wpisany na listę UNESCO


Nasz pobyt w Lipnicy Murowanej był niesamowicie udany i cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej niesamowitej tradycji, która jest tam kultywowana od lat. Lipnicę Murowaną z pewnością odwiedzimy jeszcze nie raz, bo uwielbiamy takie miasteczka. Cieszymy się również z tego, że mieliśmy okazję być świadkami bicia rekordu na najwyższą lipnicką palmę. 

Cenne wskazówki:
* konkurs na wielkanocne palmy odbywa się w Lipnicy Murowanej zawsze w Niedzielę Palmową
* konkurs cieszy się olbrzymią popularnością, więc by uniknąć problemów z parkowaniem i mieć okazję pozachwycać się palmami w spokoju, warto do Lipnicy przybyć rano. 
* w Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej odbywa się również niesamowity wielkanocny jarmark, a także inne wydarzenia kulturalne, takie jak występy lokalnych zespołów muzycznych, czy też warsztaty dla najmłodszych
* w Lipnicy Murowanej znajduje się wpisany na listę UNESCO piękny kościółek pw. Św. Leonarda
* z Lipnicy Murowanej można wybrać się na wycieczkę na wieżę widokową na Szpilówce w Iwkowej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger