Odkrywamy Kraków- Fabryka Oskara Schindlera w Krakowie

Fabryka Oskara Schindlera w Krakowie, nad którą opiekę roztacza Muzeum Krakowa, to jedno z tych miejsc na mapie Polski, których nie można pominąć. Pozwala ono spojrzeć na historię w sposób bardziej namacalny i świadomy, co powoduje, że to miejsce jest jeszcze bardziej wartościowe. W związku z tym, że tematyka muzeum nie jest jeszcze odpowiednia dla naszej córki na jego zwiedzanie wybrałam się tylko w towarzystwie naszego najmłodszego.

Zdjęcia ocalonych
Historia Fabryki Schindlera bez wątpienia znana jest na całym świecie, w dużej mierze dzięki oskarowej produkcji Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Pamiętam dzień, w którym obejrzałam ten film po raz pierwszy i to piorunujące wrażenie, jakie on na mnie wywarł. W związku z tym od dawna chciałam odwiedzić to muzeum, niestety jego olbrzymia popularność powodowała, że za każdym razem gdy planowałam się tam wybrać, okazywało się że nie ma już dostępnych biletów. W końcu jednak się udało. 

Pamiątkowa tablica zamocowana na ścianie Muzeum
Wizyta w Zakładzie Fotograficznym

Do muzeum przyszłam na kilka minut przed otwarciem, mimo tego przed drzwiami stała już całkiem spora kolejka. Podczas oczekiwania na wejście w moje oczy najpierw rzuciła się przymocowana do ściany tablica pamiątkowa, a potem czarno-białe fotografie, które znajdują się na oknach. Zdjęcia te przedstawiają osoby, które udało się uratować. Po odebraniu biletu wstępu wyruszyłam na niezwykły spacer przez Kraków w latach okupacji 1939-1945. 

Na Dworcu PKP
Fabryka naczyń emaliowanych i blaszanych przy Lipowej 4 powstała w roku 1937, w 1939 została przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera, który zarządzał nią aż do 1945 roku. Początkowo w fabryce pracowali głównie Polacy, z czasem Schindler zatrudniał coraz więcej Żydów zagrożonych eksterminacją. W 1944 roku w fabryce pracowało 1100 osób i to właśnie ich nazwiska znalazły się na słynnej "Liście Schindlera". Kiedy Niemcy, na skutek zbliżającego się frontu wschodniego, przystąpili do likwidacji obozów i wiezień, Schindler ewakuował swoją fabrykę i wywiózł wszystkich swoich pracowników do Brunnlitz, ratując im w ten sposób życie.

Zaprezentowana w Fabryce Schindlera wystawa to nie tylko zbiór oryginalnych fotografii, dokumentów, czy też przedmiotów. To przede wszystkim multimedialna prezentacja, można więc liczyć na efekty dźwiękowe, świetlne, na dotykowe ekrany, z których można dowiedzieć się wielu interesujących faktów. Dla odwiedzających przygotowano również salę kinową, w której można obejrzeć film, którego bohaterami są pracownicy Fabryki. Opowiadają oni jak wyglądało ich życie i praca u Schindlera.

Zabytkowy tramwajTo co czyni to muzeum wyjątkowym, to niesamowita aranżacja poszczególnych pomieszczeń. To właśnie dzięki tej aranżacji można naprawdę poczuć się jak w Krakowie w okresie okupacji. Wystawa rozpoczyna się od wizyty w Zakładzie Fotograficznym, gdzie na ścianie można obejrzeć pamiątkowe fotografie. Potem mijamy autentyczny fotoplastykon, który kiedyś znajdował się przy ulicy Szczepańskiej. Następnie przenosimy się na Dworzec PKP, a potem na brukowane, krakowskie ulice. Odwiedzający mogą także zajrzeć do wnętrza żydowskich mieszkań znajdujących się na terenie getta, czy też do zakładu fryzjerskiego. Na ścianach można zobaczyć liczne plakaty oraz obwieszczenia. Piorunujące wrażenie robią fotografie przedstawiające niszczenie krakowskich pomników oraz pomieszczenie zaaranżowane na płaszowski obóz. Wnętrze żydowskich domów


W muzeum można zobaczyć również gabinet Oskara Schindlera oraz nietypową konstrukcję stworzoną z tysiąca garnków, podobnych do tych, które powstawały w Fabryce. Konstrukcja ta nazywana jest Arką Ocalonych, a wewnątrz niej znajdują się nazwiska wszystkich ocalonych przez Schindlera. 

Arka Ocalonych
Gabinet Oskara Schindlera


Fabryka Oskara Schindlera to miejsce naprawdę niezwykłe, które zostawia po sobie ślad w umysłach wszystkich odwiedzających. Na mnie zrobiło olbrzymie wrażenie i mimo, że spędziłam tam prawie 3 godziny, to wciąż czuję niedosyt i z pewnością odwiedzę je ponownie.  

Cenne wskazówki:
* Fabryka Okara Schindlera znajduje się przy ulicy Lipowa 4 w Krakowie
* wystawę można zwiedzać indywidualnie, bądź grupowo
* w związku z olbrzymią popularnością bilety wstępu najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem, można zrobić to przez internet, telefonicznie, bądź mailowo.
* bilety można kupić online, bądź w kasie muzeum
* aktualne informacje oraz ceny biletów można sprawdzić na stronie muzeum
* w poniedziałki muzeum można zwiedzać bezpłatnie, ilość wejściówek jest ograniczona
* muzeum jest czynne przez cały tydzień
* tematyka muzeum odpowiednia jest dla dorosłych oraz starszej młodzieży (od 14 roku życia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger