Wodospad Szklarki z dziećmi

Nad Wodospadem Szklarki byliśmy już kilka razy i za każdym razem jesteśmy tak samo zachwyceni. Ten wypad był jednak wyjątkowy i różnił się od kilku poprzednich, a to dlatego, że nad Wodospad Szklarki zabraliśmy naszego synka, gdy miał 3 miesiące, dokładnie tyle samo co nasza córka, gdy po raz pierwszy odwiedziła to miejsce :-) 

Wodospad Szklarki w całej okazałości
Do Wodospadu Szklarki można dostać się na trzy sposoby:
* ze Szklarskiej Poręby szlakiem czarnym przez Starą Chatę Walońską 
* ze Szklarskiej Poręby szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna
* szlakiem niebieskim  z parkingu znajdującego się przy drodze nr 3 biegnącej z Piechowic do Szklarskiej Poręby


My, ze względu na dość kapryśną pogodę wybraliśmy wariant najkrótszy, czyli pod Wodospad Szklarki dostaliśmy się szlakiem niebieskim, czas przejścia z parkingu to zaledwie kilka minut.  Mimo, że parking jest bardzo popularny i o miejsce "od ręki" raczej ciężko, to warto chwilę poczekać, gdyż bliskość wodospadu powoduje, że ciągle ktoś z niego wyjeżdża.


Pod koniec czerwca 2018 roku na drodze do Wodospadu Szklarki zakończyły się prace mające na celu dostosowanie tego odcinka szlaku do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego też pod wodospad śmiało można wybrać się z dzieckiem w wózku, gdyż trasa pokryta została wygodną nawierzchnią. 

Tak wygląda niebieski szlak biegnący do wodospaduWodospad Szklarki znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, jest drugim co do wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach, na pierwszym miejscu jest oczywiście Wodospad Kamieńczyka. Wejście na teren Parku Narodowego jest płatne, kasa biletowa znajduje się  zaraz na samym początku szlaku. Przy wodospadzie znajduje się niewielkie schronisko PTTK  Kochanówka, w którym można zjeść nie tylko ciepły posiłek, ale także wbić pieczątki do książeczki GOT, czy też zakupić odznakę, warto jednak pamiętać o tym, że płatności można dokonać tylko i wyłącznie gotówką. 

Nasz synek Lipiec 2018
Nasza córa Lipiec 2011
Wodospad Szklarki jest bardzo malowniczo położony. Nad jego brzegiem znajduje się metalowa platforma i jest to jedyne, bezpieczne miejsce, by móc go podziwiać. Będąc tutaj warto też podejść kawałek do góry i zobaczyć jeszcze jego górny odcinek. Jeśli czas nam na to pozwala i pogoda jest łaskawa to z pod Wodospadu Szklarki można udać się dalej w stronę schroniska PTTK Pod Łabskim Szczytem, a stamtąd mamy kolejne możliwości, można wrócić żółtym szlakiem do Szklarskiej Poręby, bądź udać się dalej na Szrenicę. 
Wiki w 2011
I w 2018 :-)
Wiki i Eryk w 2021 roku
My, tym razem, nie poszliśmy nigdzie dalej, choć mieliśmy na to olbrzymią ochotę. Nic jednak straconego, bo znając nas jeszcze nie raz tutaj zawitamy ;-)

Cenne wskazówki:
* Wodospad Szklarki znajduje się przy drodze nr 3 biegnącej z Piechowic do Szklarskiej Poręby
* szlak niebieski, z parkingu pod wodospad, jest szlakiem bardzo łatwym, przejezdny wózkiem
* wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne, ceny biletów w 2018 roku kształtowały się następująco: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
* bilety można zakupić w kasie, jeśli mijamy ją na szlaku, bądź online
* parking znajdujący się przy Wodospadzie Szklarki jest bezpłatny
* będąc nad Wodospadem Szklarki można też zaplanować wypad do Huty Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach
* przy Wodospadzie Szklarki działa schronisko PTTK Kochanówka, w schronisku można płacić tylko gotówką
* opis szlaku Szklarska Poręba- Wodospad Kamieńczyka- Hala Szrenicka- Szrenica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger