Pustynia Błędowska z dziećmi

W ramach naszego projektu "Odkrywamy Małopolskę" udaliśmy się na Pustynię Błędowską, czyli naszą Polską Saharę. Miejsce wyjątkowe i unikatowe i to nie tylko na skalę Polski, ale także na skalę europejską. Do jej powstania, w naszym umiarkowanym klimacie, przyczyniła się zarówno natura, jak i działalność człowieka.

Pustynia Błędowska, część północna oraz południowa przedzielona doliną Białej Przemszy
By w pełni docenić fenomen tego miejsca warto poznać jego historię, która sięga miliona lat wstecz. Do powstania Pustyni Błędowskiej w pierwszej kolejności  przyczyniły się polodowcowe rzeki, które naniosły na te tereny olbrzymie ilości piasków oraz żwirów. Natura jednak nie zakończyła na tym swojej pracy i ten piaszczysty obszar stopniowo zaczął porastać drzewami i z pewnością zniknąłby całkowicie, gdyby nie człowiek. W wyniku jego działalności i masowej wycince drzew na potrzeby górniczo- hutnicze, które miały miejsce w XIII wieku, piaski ponownie zostały odsłonięte. Aż ciężko w to uwierzyć, ale aż do XIX wieku pustynia zajmowała powierzchnię około 150 km2. Niestety w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, człowiek po raz kolejny postanowił zaingerować w pustynne tereny sadząc na nich drzewa i krzewy, w wyniku czego pustynia znów zaczęła zanikać. Nim jednak to się stało, ponownie zadziałał ludzki czynnik. Liczne projekty i działania na rzecz Pustyni Błędowskiej prowadzone w ostatnich latach przyczyniły się do jej ochrony. Tym oto sposobem na chwilę obecną możemy podziwiać około 700 hektarów jedynej w swoim rodzaju pustyni w środku Europy.


Na Pustynię Błędowską składają się dwie jej części, mniejsza północna oraz większa południowa, które oddzielone są od siebie doliną Białej Przemszy. By móc ją podziwiać mamy do wyboru aż trzy punkty widokowe:
* Róża Wiatrów
* wzgórze Czubatka (382 m n.p.m.)
* wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.)

Róża Wiatrów jest to najnowszy punkt widokowy, który został oddany do użytkowania całkiem niedawno. Znajduje się przy drodze łączącej Klucze i Hutki i daje nam możliwość bezpośredniego zejścia na południową część Pustyni Błędowskiej. Dla odwiedzających to miejsce stworzono drewniane altany, podesty oraz molo, a nawet podjazdy dla wózków. Do dyspozycji jest także niewielki, bezpłatny parking. Róża Wiatrów została dodatkowo uatrakcyjniona licznymi tablicami informacyjnymi, z których można dowiedzieć się wielu interesujących faktów dotyczących Pustyni Błędowskiej. Dla nas, był to pierwszy punkt, do którego trafiliśmy i to właśnie tutaj spędziliśmy najwięcej czasu spacerując po pustynnych piaskach. 

Punkt widokowy Róża Wiatrów

Wzgórze Czubatka, to kolejny punkt widokowy, który daje możliwość podziwiania Pustyni Błędowskiej z góry, w całej jej okazałości. To właśnie w tym miejscu najlepiej widać, że pustynia podzielona jest na dwie części. Ze wzgórza nie ma bezpośredniego zejścia na pustynię, ale całkiem niedaleko przebiega żółty szlak, którym można dojść na jej skraj. Spacer nie powinien zająć nam więcej niż pół godziny, więc warto się o niego pokusić. By dojechać na ten punkt widokowy trzeba udać się do miejscowości Klucze, a potem podążać za tabliczkami wskazującymi kierunek, bądź ustawić GPS-a na Czubatkę. Tuż obok platformy widokowej znajduje się spory parking, także darmowy.

Punkt widokowy na wzgórzu Czubatka

Wzgórze Dąbrówka, to trzeci z punktów widokowych znajdujący się w miejscowości Chechło i dający możliwość zobaczenia północnej części Pustyni Błędowskiej. Stąd także mamy bezpośrednie zejście na pustynię i możliwość pospacerowania po piaskach. My niestety ze względu na załamanie pogody spędziliśmy tutaj zaledwie kilka minut i ograniczyliśmy się tylko i wyłącznie do platformy widokowej, z której rozpościera się bardzo ładna panorama.

Wzgórze Dąbrówka i północna część Pustyni BłędowskiejNa Pustynię Błędowską warto się wybrać z dziećmi i to nie tylko ze względu na jej unikatowy charakter, ale przede wszystkim dlatego, że można na nią wejść i pospacerować po pustynnych piaskach. Nasza córka była nią zachwycona, a to dla nas najlepsza rekomendacja. 

Cenne wskazówki:
* Pustynia Błędowska oddalona jest od Krakowa o około 60 km, niecałą godzinę drogi samochodem, najlepiej kierować się na miejscowość Klucze, bądź ustawić GPS-a na Pustynię Błędowską
* by móc podziwiać Pustynię Błędowską mamy trzy opcje do wyboru: wzgórze Czubatka, wzgórze Dąbrówka oraz Róża Wiatrów, wszystkie te punkty widokowe położone są blisko siebie, więc można odwiedzić każdy z nich podczas jednej wyprawy
* wszystkie punkty widokowe są osiągalne z dziećmi w wózku, na spacer po pustyni potrzebna będzie chusta, bądź nosidło
* ze wzgórza Czubatki można podziwiać Pustynię Błędowską z góry, w całej jej okazałości, miejsce to również polecane jest na zachód słońca
* przy każdym z punktów widokowych znajduje się darmowy parking
* na punkcie widokowym "Róża Wiatrów" znajduje się kilka tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących Pustyni Błędowskiej
* Róża Wiatrów jest oświetlona, więc można się tutaj wybrać nawet wieczorną porą

2 komentarze:

  1. Wiele razy miałem zamiar się tam wybrać, tylko że dla samej jej nie do końca być może warto. Ciekawe miejsca ale takie jak ściernisko tylko z morskim piachem. podobno bardzo zarasta i za parę lat może przestać nawet istnieć jeśli będzie to nadal tak szybko postępowało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uważamy, że warto się wybrać, bo miejsce jest ciekawe, a jeśli sama Pustynia to za mało to warto jeszcze do tego dorzucić Zielony i Czerwony Staw w Kluczach albo podjechać do Bukowna i przejść się wzdłuż meandrów rzeki Sztoły :) Pozdrawiamy !

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger