Kraków z dziećmi- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

W poszukiwaniu spokojnego miejsca na rodzinny spacer trafiliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie wiemy zupełnie jak to się stało, ale byliśmy tutaj po raz pierwszy, jednak jak to się mówi "lepiej późno niż wcale". Teraz przynajmniej wiemy, że nawet w centrum Krakowa można odetchnąć pełną piersią, a przy okazji zobaczyć niezliczone ilości pięknych kwiatów. 


Ogród powstał w 1783 roku i na chwilę obecną jest najstarszym takim obiektem na terenie Polski. Na powierzchni sięgającej blisko 10 ha zgromadzono tysiące okazów roślin, które zostały podzielone na kilkanaście stref. Na uwagę zasługują przede wszystkim najstarsze z nich, między innymi Dąb Jagielloński liczący 220 lat, czy też Derenie Śniadeckiego, które są mniej więcej w podobnym wieku. Na terenie Ogrodu można również podziwiać najbogatszą i najstarszą w kraju kolekcję przepięknych storczyków. 


Zwiedzając Ogród Botaniczny koniecznie trzeba zajrzeć do znajdujących się tutaj trzech szklarni: Victoria, Jubileuszowa oraz Holenderka. W szklarni Victoria można zobaczyć między innymi piękne kaktusy, w Jubileuszowej znajduje się Palmiarnia, a w Holenderce kolekcja storczyków.

Poza tym trzeba po prostu pokręcić się po całym Ogrodzie, co umożliwiają liczne ścieżki spacerowe, w większości przejezdne wózkiem, nawet takim jak nasz, z szerokim rozstawem kół. Jedynie do szklarni Victoria nie udało nam się wejść, bo nie przecisnęliśmy się przez drzwi i małe problemy mieliśmy z wyjściem z Palmiarni. 

W szklarni Victoria


Giga cytryna

W krakowskim Ogrodzie Botanicznym nie brakuje również miejsc do odpoczynku, liczne ławki porozstawiane po całym terenie pozwalają w gorące dni złapać oddech w cieniu drzew. 

W Palmiarni
Jedno z przyjemniejszych miejsc na odpoczynekW Holenderce wśród storczyków

Plan Ogrodu Botanicznego ze strony http://www.ogrod.uj.edu.pl
Naszym zdaniem, Krakowski Ogród Botaniczny to idealne miejsce na rodzinny spacer, piękny, zadbany teren, unoszący się w powietrzu zapach kwiatów spodoba się nie tylko dzieciom. Olbrzymim plusem jest jego lokalizacja, wejście znajduje się niedaleko Ronda Mogilskiego, co powoduje że łatwo i bezproblemowo można tutaj dojechać komunikacją miejską z każdej części Krakowa.

Cenne wskazówki:
* wejście do Ogrodu Botanicznego znajduje się przy ulicy Kopernika, można dotrzeć tu albo od strony Dworca Głównego , albo od strony Ronda Mogilskiego.
* ogród jest czynny codziennie, szklarnie oraz muzeum zamknięte są w poniedziałek
* bilety wstępu kształtują się następująco: normalny 15zł, ulgowy 8zł, dzieci do lat 4 mają wstęp bezpłatny
* po ogrodzie praktycznie wszędzie da się poruszać z dzieckiem w wózku
* wybierając się do ogrodu warto zabrać ze sobą przekąski i urządzić sobie mały piknik
* na terenie ogrodu są automaty z napojami oraz słodyczami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger