Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie- Kotlina Kłodzka z dzieckiem

Gdy tylko zaczęliśmy planować naszą majówkę w Kotlinie Kłodzkiej, od razy wiedzieliśmy że na pewno odwiedzimy jaskinię Niedźwiedzią. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, w której zachowała się niesamowita szata naciekowa, więc za żadne skarby świata nie mogliśmy jej pominąć. By móc ją zwiedzić z dużym wyprzedzeniem zarezerwowaliśmy wejściówki, a potem nie pozostało nam nic innego jak czekać i stawić się na miejscu o określonej godzinie.


By dostać się z Kudowy Zdrój do Kletna musieliśmy przejechać na wskroś Kotlinę Kłodzką. Trasa jednak była bardzo widokowa, więc warto było to zrobić. Im bliżej znajdowaliśmy się masywu Śnieżnika, tym otaczający nas krajobraz bardziej się zmieniał. Oznaki wiosny oraz usłane rzepakiem pola powoli ustępowały miejsca wciąż zalegającym grubym warstwom śniegu. Aż ciężko nam było uwierzyć, że to był ostatni dzień kwietnia. 


Po dotarciu na miejsce i po odstawieniu auta na parking, do pokonania pozostał nam ostatni odcinek, bowiem jaskinia oddalona jest o około 1,5 kilometra. Spokojnym, spacerowym tempem ruszyliśmy więc przed siebie wchodząc na teren Rezerwatu Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę przy źródle Marianna i spróbowaliśmy zimnej, orzeźwiającej wody, która samoczynnie wypływa na powierzchnię ziemi.
Zwiedzanie jaskini możliwe jest tylko i wyłącznie w grupach pod okiem przewodnika,  który w ciekawy sposób opowiedział nam jej dzieje. Dla zwiedzających został udostępniony tylko jeden, środkowy jej poziom, który bardzo dobrze został dostosowany do potrzeb turystycznych. Jaskinia jest oświetlona, a zwiedzanie odbywa się po wygodnych chodnikach. Na uwagę zasługuje fakt, że jaskinię mogą zwiedzać także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.


Jaskinia otrzymała nazwę niedźwiedzia, gdyż w jej wnętrzu odnaleziono liczne kości niedźwiedzia jaskiniowego. Niedźwiedź jaskiniowy, mimo że był stworzeniem roślinożerny, rozmiarami przewyższał nawet żyjącego współcześnie niedźwiedzia grizzly. Podczas zwiedzania wnętrza jaskini na własne oczy mogliśmy zobaczyć jego szkielet i trzeba przyznać, że zrobił on na nas wrażenie. 


We wnętrzu jaskini żyje 6 gatunków nietoperzy, ulokowały się one głównie na dolnym pokładzie, ale zdarza się, że odwiedzają one także część turystyczną i dwa takie gagatki mieliśmy okazję zobaczyć. Jednak to co najważniejsze w Jaskini Niedźwiedziej to jej niezwykła szata naciekowa. Prócz klasycznych stalaktytów, stalagmitów czy też stalagnatów, mieliśmy okazję podziwiać misy martwicowe na dnie których utworzyły się kalcytowe kwiaty, przepiękne draperie, polewy kalcytowe oraz nacieki zwane heliktytami. Wciąż kapiąca z sufitu woda oraz stalaktyty, na których dało się zauważyć kropelki wody udowodniły nam, że jaskinia żyje. 

Kaskada


Wielka draperia

Po 45 minutach tej podziemnej przygody opuściliśmy jaskinię zachwyceni tym wszystkim co tam zobaczyliśmy. Po drodze zastanawialiśmy się, która z jaskiń, Niedźwiedzia, czy Raj, zrobiła na nas większe wrażenie i Niedźwiedzia zdecydowanie wygrała. 

Cenne wskazówki:
* zwiedzanie jaskini Niedźwiedziej jest możliwe tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Ze względy na ochronę panującego tam mikroklimatu, jaskinię rocznie może odwiedzić określona liczba turystów. Rezerwacji można dokonać telefonicznie, bądź przez stronę internetową.
* jaskinię zwiedza się z przewodnikiem
* czas zwiedzania jaskini to 45 minut
* w jaskini panuje stała temperatura wynosząca 6 st C
* czas dojścia z parkingu to około 30 minut, bilety powinny być odebrane najpóźniej na 15 minut przed planowanym wejściem
* jaskinia Niedźwiedzia dostosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne
* w jaskini po dokonaniu odpowiedniej opłaty można robić zdjęcia, bądź nagrywać filmy

2 komentarze:

  1. Formacje skalne po prostu zapieraja dech w piersi!! Wspaniala wycieczka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super było:) My uwielbiamy jaskinie a w Niedźwiedziej jest co oglądać:)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger