Ojcowski Park Narodowy- co warto zobaczyć?

Ojcowski Park Narodowy i znajdujące się w jego pobliżu dwie jaskinie, Wierzchowska oraz Nietoperzowa, to idealne miejsce na rodzinny spacer i to o każdej porze roku. Piękne formy skalne, tajemnicze zamki, ciemne i chłodne jaskinie to dopiero początek :-) Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę po Ojcowie i okolicach, w towarzystwie polskich bajek i legend...


Maczuga Herkulesa i zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale oraz słynna Maczuga Herkulesa to zdecydowanie dwa najbardziej rozpoznawalne obiekty na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wybierając się w te strony właśnie tutaj powinniśmy rozpocząć nasze zwiedzanie. Zamek w Pieskowej Skale leży na Szlaku Orlich Gniazd. Na dziedziniec zamku można wejść bezpłatnie, by zwiedzić jego wnętrze należy uiścić odpowiednią opłatę. Z nazwą zamku powiązana jest pewna legenda. Dawno, dawno temu żyła sobie pewna dziewczyna, szlachetnie urodzona, która całym sercem pokochała giermka. Niestety w tamtych czasach zakochani nie mieli żadnych szans na bycie razem, dlatego też postanowili uciec. Ich ucieczka szybko została udaremniona, a młodzi kochankowie surowo ukarani. Dziewczynę zamknięto z zamkowej wieży, gdzie miała umrzeć z głodu. Jednak nie pozwolił na to jej wierny pies, który wdrapując się po skale, przez basztowe okno przynosił jej jedzenie. Od tamtych wydarzeń owa skała nosi nazwę Pieskowa. Ciekawa legenda związana jest także z Maczugą Herkulesa, do której koniecznie trzeba się udać, gdy tajemnice zamku zostaną odkryte. Legenda ta opowiada o Panu Twardowskim, który rozkazał diabłu przynieść z Doliny Prądnika ostro zakończoną skałę. Diabeł długo jej szukał, a gdy wreszcie udało mu się ją znaleźć, czarnoksiężnik nakazał ustawić ją sztorcem do dołu i tym oto sposobem stoi ona po dziś dzień.

Zamek w Pieskowej Skale
Widok z dziedzińca zamkowego

Słynna Maczuga Herkulesa


Ruiny zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie
Następnie warto wybrać się w stronę Ojcowa i tam obowiązkowo zahaczyć o ruiny ojcowskiego zamku, które także leżą na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny są skromne, zachowała się tylko przepiękna brama wjazdowa, część murów obronnych, część mieszkalna oraz wieża, za to ze wzgórza, na którym znajduje się zamek, rozpościera się malowniczy widok na Dolinę Prądnika.  W salce nad Bramą Wjazdową mieści się niewielka wystawa, gdzie można zobaczyć makietę zamku z czasów jego największej świetności.

Zamek Kazimierzowski w Ojcowie
Malownicza Brama wjazdowa
Widok ze wzgórza zamkowego


Grota Łokietka
Kolejnym naszym celem powinna być Grota Łokietka, która jest największą, spośród wszystkich znanych na terenie parku jaskiń. W jaskini tej znajduje się wiele interesujących nacieków skalnych, o których w bardzo ciekawy sposób opowiada lokalny przewodnik. Z Grotą Łokietka wiąże się kolejna legenda, o królu polskim Władysławie Łokietku. Zgodnie z ową legendą Łokietek ukrywał się w jej wnętrzu przed czeskim królem Wacławem II. Wejście do jaskini było ukryte za pajęczyną, dzięki czemu nikt nie domyślił się co lub kto może znajdować się w środku. Ku pamięci, wnętrza groty strzeże obecnie brama z motywem pajęczyny. Słynna brama z motywem pajęczyny


Brama Krakowska
Jeśli starczy nam sił i chęci warto kontynuować naszą wycieczkę i udać się w stronę Bramy Krakowskiej, która jest naprawdę imponująca i wprowadza nas do zupełnie innego świata. Z nią także powiązana jest jedna z polskich legend. Według niej Krakowska Brama z roku na rok robi się coraz węższa, gdy zamknie się całkowicie nastąpi koniec świata.

Brama Krakowska


Po przekroczeniu Bramy Krakowskiej mamy całkiem niedaleko do Jaskini Ciemnej. Wbrew jej nazwie jaskinia wcale nie jest taka ciemna, gdyż na 70 m w głąb wpada do niej światło słoneczne. Wewnątrz możemy podziwiać liczne stalaktyty, żebra naciekowe oraz kilka niewielkich stalagmitów. Przez cały rok utrzymuje się tutaj średnia temperatura od 8 do 10 stopni. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, nie jest ona oświetlona, więc najlepiej mieć swoje własne źródło światła, bądź zwiedzać ją ze świeczką w dłoni. Ze szlaku wiodącego do jaskini rozpościerają się przepiękne widoki na Dolinę Prądnika. Potok Prądnik
Dolina Prądnika
W Dolinie Sąspowskiej
Jeśli chcielibyśmy jeszcze bardziej pogłębić temat jaskiń Jury Krakowsko- Częstochowskiej to proponujemy  na sam koniec odwiedzić kolejne jaskinie, Nietoperzową oraz Wierzchowską. Obie znajdują się już poza obszarem Ojcowskiego Parku Narodowego, ale z racji bliskiej odległości od Ojcowa warto o nich wspomnieć. 

Jaskinia Nietoperzowa
Jak sama jej nazwa wskazuje, jest zamieszkiwana przez nietoperze. By móc zobaczyć je na własne oczy jaskinię najlepiej odwiedzić w kwietniu, bądź w październiku, gdyż latem te "nocne marki" opuszczają swoje lokum. Podczas eksploatacji ich odchodów, w XIX wieku, natrafiono tu na kości niedźwiedzi jaskiniowych. Prócz nietoperzy, w jaskini można zobaczyć jadowite, jaskiniowe pająki oraz wiele interesujących nacieków skalnych, między innymi Gilotynę, która według opowieści spadnie na niewierną żonę ;-) Jaskinię zwiedza się w grupie z przewodnikiem, który z pasją opowiada o jej dziejach. Jej wnętrze stanowi też nie lada gratkę dla miłośników polskiego kina, gdyż zostało ono wykorzystane do  nagrania jednej ze scen w "Ogniem i mieczem". 

W jaskini NietoperzowejGilotyna

Na sam koniec trafiliśmy do Jaskini Wierzchowskiej, którą odwiedziliśmy zimą. Na zewnątrz było wówczas -6 stopni C, a wewnątrz jaskini panowało przyjemne +8, które utrzymuje się tutaj przez cały rok. Jaskinia Wierzchowska jest największą jaskinią na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej i może pochwalić się najdłuższą trasą turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce. Na terenie jaskini odkryto szczątki licznych zwierząt żyjących w epoce lodowcowej, w tym kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz hieny i lwa jaskiniowego. Posiada ona kilka ciekawych form naciekowych, w tym niewielkie stalaktyty, a największą atrakcją były zamieszkujące jej wnętrze nietoperze- podkowce małe, które znajdowały się w stanie hibernacji i cierpliwie czekały na nadejście wiosny. 


Śpiące podkowce małe

Ojcowski Park Narodowy skradł nasze serca dawno, dawno temu, dlatego uwielbiamy tutaj wracać o różnych porach roku i dnia. Park jest przyjazny dzieciom, poruszanie się po nim nie sprawia żadnego problemu, a niesamowite legendy, które związane są z tym miejscem, potrafią zainteresować nawet najbardziej rozbrykanego szkraba. 

Cenne wskazówki:
* Grota Łokietka, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, nie trzeba wcześniej rezerwować wejścia, czynna od kwietnia do listopada, jaskinia jest oświetlona. 
* Jaskinia Ciemna, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, nie trzeba wcześniej rezerwować wejścia, czynna od kwietnia do października, jaskinia nie jest oświetlona, w jej wnętrzu nie wolno robić zdjęć.
* Jaskinia Wierzchowska, czynna od kwietnia do listopada oraz w każdy weekend pierwszego kwartału, z wyłączeniem pierwszego weekendu stycznia, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, wejście o każdej pełnej godzinie 
* Jaskinia Nietoperzowa zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, nie trzeba wcześniej rezerwować wejścia, czynna od kwietnia do listopada jaskinia jest oświetlona i można robić zdjęcia.

2 komentarze:

  1. Wspaniale miejsce, musimy je kiedys odwiedzic :) Zachwycily mnie kolory na zdjeciach, troche jakby jesienne... Byliscie tam w ostatni weekend, prawda? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, byliśmy w ostatni weekend, ale część zdjęć jest z naszego jesiennego wypadu, stąd te kolory ;-) Teraz jest tam zdecydowanie zielono, piękna, soczysta zieleń. Pozdrawiamy !

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger