Tarasówka- punkt widokowy w Małym Cichym z widokiem na Tatry

Do Małego Cichego przyjeżdżamy regularnie od lat, kiedyś spędzaliśmy tam prawie każdy, wakacyjny weekend, teraz jeździmy nieco rzadziej, ale zawsze w to samo miejsce. Choć z Małego Cichego nie mamy zbyt wielu opcji wyruszenia na szlak i raczej jesteśmy zmuszeni wszędzie podjeżdżać autem, to bardzo cenimy sobie tę podtatrzańską miejscowość, za spokój, ciszę oraz za bajeczną panoramę Tatr, którą można podziwiać z Tarasówki. 

Tarasówka w Małym Cichym

Jak dotrzeć na Tarasówkę?

Kiedyś na Tarasówkę nie prowadził żaden szlak turystyczny, a teraz można tam dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem żółtym z Małego Cichego
* szlakiem czarnym, a następnie żółtym ze Stasikówki
* szlakiem żółtym spod górnej stacji narciarskiej w Małym Cichym


Gdzie zaparkować samochód? 

My zawsze korzystamy z parkingu pod domem naszej gaździny, ale jeśli nie macie noclegu w Małym Cichym i jesteście tam przejazdem to auto można zaparkować na parkingu pod dolną stacją narciarską (GPS: 49.301809, 20.074076) lub pod kościołem (GPS: 49.30262, 20.07138). 

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Opis szlaku na Tarasówkę z Małego Cichego

Szlak na Tarasówkę nie jest trudny, nie jest też długi. Biegnie jednak pod górę, więc bywa dość męczący. My zazwyczaj na Tarasówkę wybieramy się w dzień naszego przyjazdu, gdy jest już zbyt późno, by wybrać się na szlak, bądź w dzień naszego wyjazdu. Bywało i tak, że odpoczywaliśmy tam po długiej i męczącej wędrówce po Tatrach, czekając na zachód słońca. Na Tarasówce byliśmy o każdej porze roku i w każdą pogodę, nawet wtedy kiedy padał deszcz i bez względu na to ile razy byśmy widzieli roztaczający się z niej widok, zawsze jesteśmy pod takim samym wrażeniem.

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Idąc na Tarasówkę z centrum wsi czeka nas kilkaset metrów, które trzeba pokonać asfaltową drogą. Dopiero po minięciu cmentarza, który znajduje się w głębi po prawej stronie, zamienia się ona w drogę gruntową. Bywa, że po roztopach i po intensywnych opadach deszczu tonie ona w błocie, nie ma co się jednak zrażać, bo widoki czekające u celu potrafią wynagrodzić wszystko. Zanim dotrzemy na miejsce warto zatrzymać się na chwilę przy kapliczce św. Bartłomieja, która stoi tuż przy szlaku. Jej budowę rozpoczął w 1906 roku Bartłomiej Pawlikowski, w podzięce za powrót syna z wojny austriackiej. 

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Po minięciu kapliczki czeka nas jeszcze krótki odcinek pod górę, a potem szlak odbija w prawo i nieco łagodnieje doprowadzając nas do punktu widokowego na Tarasówce. Rozpościera się z niego przepiękna panorama Tatr zarówno po stronie słowackiej jak i polskiej. Pod drzewem stoi ławeczka, na której można usiąść i nacieszyć oczy rozległymi panoramami. 

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

Tarasówka w Małym Cichym

W dół można zejść tą samą trasą, albo powędrować dalej szlakiem żółtym, w stronę górnej stacji narciarskiej w Małym Cichym. Następnie idąc wzdłuż wyciągu dotrzemy do centrum wsi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger