Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ w Krakowie

Na otwarcie Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie czekaliśmy od dawna i wreszcie się doczekaliśmy. Oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu 2021 i tak jak się spodziewaliśmy, wystawa szybko podbiła serca odwiedzających, w tym nasze. 


Gdzie znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej? 
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ znajduje się na Ruczaju w Krakowie przy ulicy Gronostajowej 5. 

Jak dojechać do Centrum Edukacji Przyrodniczej?
Do Centrum Edukacji Przyrodniczej bez najmniejszego problemu dojedziemy tramwajem- linie 11,18, 52 (przystanek Ruczaj). Można też wybrać się własnym autem, przy CEP znajduje się parking.
Godziny otwarcia
Centrum Edukacji Przyrodniczej jest otwarte od wtorku do soboty. We wtorki, środy, piątki w godzinach od 9:00 do 15;00, w czwartki od 10:00 do 18:00, w soboty od 9:00 do 14:00. 
Ostatnie wejście odbywa się na 45 minut przed zamknięciem Centrum. 

Bilety wstępu
Na wystawę w Centrum Edukacji Przyrodniczej obowiązują bilety wstępu (aktualny cennik można sprawdzić na oficjalnej stronie tutaj). W 2022 roku bilety wstępu kształtowały się następująco: 15zł bilet normalny, 8zł bilet ulgowy, 35zł bilet rodzinny, dzieci do 4 roku życia mają wstęp bezpłatny. Bilety można nabyć w kasie w Centrum, istnieje możliwość dokonania płatności kartą.
Dla kogo wystawa?
Wystawa w Centrum Edukacji Przyrodniczej jest odpowiednia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ze względu na kilka bloków tematycznych, mnogość gablot i eksponatów każdy znajdzie tam coś dla siebie. To genialne miejsce łączące zbiory zoologiczne, antropologiczne oraz geologiczne. Wystawę można zwiedzać indywidualnie, w grupach (wymagana wcześniejsza rezerwacja), z przewodnikiem (też wymagana rezerwacja). Wystawa dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.
Wystawa w Centrum Edukacji Przyrodniczej została podzielona na kilka bloków tematycznych, takich jak:
* astronomia
* historia życia na ziemi od prekambru do czasów współczesnych
* systematyka zwierząt, to duży blok tematyczny, poświęcony żyjącym współcześnie zwierzętom wielokomórkowym, ta część najbardziej przypadnie do gustu dzieciom.
* biogeografia, gdzie możemy zapoznać się z podziałem zoogeograficznym świata i aktualnym rozmieszczeniem zwierząt na Ziemi
* biomy, gdzie można zobaczyć 5 wybranych środowisk przedstawionych przy pomocy dużych dioram
* antropologia
* etologia 

Zwiedzanie wystawy w Centrum Edukacji Przyrodniczej
Zwiedzanie wystawy odbywa się sprawnie i bez problemu, a wszystko dzięki wymalowanym na podłodze strzałkom, które pokazują właściwy kierunek. Trzymając się tych wymalowanych znaków mamy pewność, że nie pominiemy żadnej części wystawy i zobaczymy wszystko co się na niej znajduje. Na zwiedzanie wystawy warto przeznaczyć minimum dwie godziny, ale można tam spokojnie spędzić i cały dzień. Prócz znajdujących się na wystawie eksponatów jest też wiele tablic edukacyjnych zawierających wiele cennych informacji, jest też kilka multimedialnych ekranów. Wystawa jest naprawdę niesamowita i przepięknie przygotowana. Jedyny minus jest taki, że gabloty są wysokie przez co mniejsze dzieci, bez pomocy rodziców, nie są w stanie zobaczyć tego co znajduje się u samej góry. Ze względu na charakter wystawy nie można dotykać żadnych eksponatów, na co trzeba uczulić dzieci, zwłaszcza te młodsze, które chętnie poprzytulałyby większość znajdujących się tam zwierząt. 

Dodatkowe informacje
W Centrum Edukacji Przyrodniczej znajdują się toalety (w tym toaleta z przewijakiem), szatnia oraz pomieszczenie, w którym można coś przekąsić, bądź się napić. 
Na nas Centrum Edukacji Przyrodniczej wywarło olbrzymie wrażenie i z pewnością jeszcze nie raz zawitamy w jego progi. Cieszymy się niezmiernie, że na mapie Krakowa pojawiała się kolejna, niesamowita atrakcja, gdzie można spędzić czas z dziećmi i przy okazji poszerzyć ich horyzonty o szeroki wachlarz bardzo cennych informacji. 

2 komentarze:

  1. Człowiek mieszka w Krakowie i nawet nie wie, że takie fajne miejsce w mieście jest. Trzeba będzie nadrobić zaległości, dzięki za rekomendację :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecamy i to bardzo bardzo, bo to genialne miejsce na mapie Krakowa i oby takich miejsc było jeszcze więcej! Pozdrawiamy!

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger